Nakon Partizana pao i Hemofarm!

17.12.2010. 23:00

Zadar je Hemofarmu u Vršcu napravio 28 razlike u 23 minute! Sa -14 (43:29) tri minute prije  kraja prvog poluvremena do konačnih +14. Uspio je to zahvaljujući odličnoj igri cijele momčadi, koju je opet predvodio sjajni Marko Car sa 23 poena, 8 asistencija i 5 ukradenih lopti, uz valorizaciju 30. Kapetan Vladović je zabio 19, uz 5 asistencija, 4 skoka i valorizaciju 27, a značajan doprinos dali su i Brown, Bilan, Dundović i Marčinković. I ostali koji su igrali, svakako, jer Zadar ovu utakmicu nije dobio samo zahvaljujući odlično napadu i 88 postignutih poena, nego velikim dijelom zahvaljujući čvrstoj obrani, naročito u drugom poluvremenu.
Početak utakmice ni približno nije dao naslutiti ono što će se događati u drugom poluvremenu. Jusup se odlučio krenuti sa Brownom i Bilanom u petorci, što do sada nije bio čest slučaj, te standardnima Vladovićem, Carem i Marčinkovićem. S druge strane, domaći su startali s dva Amerikanca, playmakerom Abdul Hamidom i centrom Jordanom, zatim opasnim vanjskim igračima Krstovićem i Šutalom, te najboljim igrače NLB lige Mačvanom, kojemu je to bila posljednja utakmica u Vršcu, budući da je dogovoren njegov transfer u izraelski Maccabi.
Upravo su Krstović (dvica i trica) i Šutalo donijeli početnu prednost Hemofarmu, a ona je prvi put narasla na +5, nakon koševa centara Mačvana i Jordana za 11:6. Na sredini prve četvrtine Mačvan je pogodio i tricu za +6, 14:8. U prvih pet minuta cijela zadarska petorka upisala se u strijelce (svak po dva), a posljedni je to napravio Vladović, koji je košem za 14:10 krenuo u svoju seriju. U idućih nekoliko minuta zabio je još sedam poena i vratio goste na minimalni zaostatak, 18:17. Ipak, završnica prve dionice pripada domaćima. Zadrani su promašili par šuteva, izgubili jednu loptu, a Krstović i Šutalo tricama, te Borisov bacanjima brzo napravili seriju 8-0, za 26:17.
Prednost Vršćana prvi je put postala dvocifrena na otvaranju druge četvrtine, kada je Jordan zakucao za 28-17. Marčinković i Dundović tricama su prepolovili zaostatak (28:23), ali su uskoro Borisov i Pavković istom mjerom vratili na +11. Onda je dva bacanja ubacio i Šutalo pa je prednost Hemofarma prvi put narasla na +13, 36:23. U tim se trenucima činilo da će Zadar teško nešto više napraviti u Millenium centru, gdje u posljednjih šest godina samo jednom osjetio okus pobjede. Batur (4) i Car držali su plave na prihvatljivoj razlici, a Savović je u 18. minuti zabio tricu za najviših +14, 43:29. Pitanje je bi li Zadrani išta uspjeli napraviti da se tada nisu probudili. U manje od tri minute napravili su seriju 13-0, koju su otvorili Dundović i Car tricama, nastavio Vladović sa pet uzastopnih poena, a zaključio Bilan zakucavanjem, nakon ukradene lopte i asistencije Cara. Hemofarm je u tom razdoblju promašio sve što je šutnuo pa je tako na velikom odmoru na semaforu svijetlilo 43:42, što je sasvim sigurno bio veliki šok za domaće, a ohrabrenje i dodatan impuls vjere i samopouzdanja za goste.
Brown je u 22. minuti prvi put izjednačio rezultat (44:44), ali je Hemofarm još neko vrijeme držao prednost. Pavković je zabio tricu za 47:44, Krstović dvicu za 49:46, no razigrao se tada Miro Bilan, igrač čiji je pravi učinak Zadranima nedostajao posljednjih tjedana. U kratkom razdoblju zabio je osam poena, a baš tada se gostima otvorio i vanjski šut. Raspoloženi Car je još dvaput poentirao iza linije 6,75, prvi tricu zabio je Brown i eto Zadra na +5, 56:61 u 26. minuti. Ostat će zapisano da je Hemofarm posljednje vodstvo imao kod rezultat 54:53, što također svjedoči o tome koliko su Jusupovi igrači dobro odigrali drugo poluvrijeme. Krstović je sa pet poena u završnici treće četvrtine vraćao svoje, ali su Brown i Ivanov osigurali Zadru dva napada prednosti, 61:65, uoči posljednjih deset minuta igre.
Nezaustavljivi Car je zabio još jednu tricu za +7, 61:68, a onda kao da su se Zadrani nakratko prepali. Valjda je to posljedica većine dosadašnjih gostovanja ove sezone, kada su imali lijepu prednost pa bi je u završnici, na ovaj ili onaj način, ispustili i izgubili. Pavković je povezao dvije uspješne akcije, a Mačvan tricom izjednačio na 68:68 u 33. minuti. No, ovoga puta gosti su odlučili promijeniti ploču. Kao da su sami sebi rekli: „Dosta je bilo traumatičnih poraza u završnicama, idemo nešto dobiti”. Znali su da mogu, ali nije to bilo nimalo lako dokazati na terenu. Povukao je kapetan Vladović, koji je ovoga puta bio znatno svježiji u završnici i to se odmah osjetilo na njegovoj i na igri momčadi. Dvicom i tricom pokrenuo je novu veliku zadarsku seriju, a zabio i Dundović (68:75), čiji je doprinos također jako nedostajao ovoj momčadi. Mačvan je pokušao vratiti svoje u život, ali nije mogao. Ne protiv Marka Cara. Prvo je zabio svoju petu tricu, pa nakon druge Brownove, još i zakucao pa mirno stavio dva penala za +13, 72:85. Za domaće više nije bilo nade. Ne bi ni zaslužili dobiti ovu utakmicu. Previše su griješili, promašivali, a u posljednje četiri minute nisu ni zabili iz igre. Točku na „i” fantastične zadarske večeri stavio je Brown tricom za konačnih +14.
HEMOFARM 74
ZADAR 88
(26:17, 17:25, 18:23, 13:23)
VRŠAC – Dvorana Millenium. Gledatelja: 2000. Suci: Pukl, Kolar i Lovšić (svi Slovenija).
HEMOFARM: Pavković 12 (2-3), Mitrović, Abdul Hamid, Krstović 17 (4-8), Šutalo 9 (2-2), Mačvan 15, Savović 5, Borisov 7 (4-4), Knežević, Petrović, Jordan 9 (1-5), Anđušić. Trener: Željko Lukajić.
ZADAR: Car 23 (2-2), Vladović 19 (1-1), Batur 4, Tomas, Ramljak, Dundović 8, Marčinković 5, Ivanov 2, Brown 15, Bilan 12, Pelczmann, Vlaić. Trener: Danijel Jusup.
Šut za dva: Hemofarm 14-29, 48%; Zadar 23-36, 64%.
Šut za tri: Hemofarm 11-26, 42% (Mačvan 3, Krstović 3, Pavković 2, Šutalo, Savović, Borisov); Zadar 13-29, 45% (Car 5, Brown 3, Vladović 2, Dundović 2, Marčinković).
Slobodna bacanja: Hemofarm 13-22, 59%; Zadar 3-3, 100%.
Skokovi: Hemofarm 32 (23+9); Zadar 26 (24+2).
Osobne pogreške: Hemofarm 16; Zadar 19.
NLB liga
Rezultati 12. kola: Hemofarm – Zadar 74:88, Budućnost – Cibona 80:71, Partizan – Krka 75:50, Široki – Igokea 76:72, Cedevita – Radnički 98:87, Zagreb – Nymburk 92:84, Olimpija – Crvena Zvezda 80:67.
Budućnost 12 8 4 934:877 20
Olimpija 12 8 4 895:859 20
Krka 12 7 5 900:852 19
Cedevita 12 7 5 949:911 19
Zagreb 12 7 5 914:919 19
Široki 12 7 5 929:962 19
Partizan 12 6 6 964:885 18
Hemofarm 12 6 6 979:991 18