Tricaška kanonada u prvom dijelu pokopala gostujuće nade

Košarkaši Zadra nadigrali goste iz Zaboka u prvom kolu
Koliko je napadački dominantno djelovala domaća momčad u prvom poluvremenu potvrdit će uz 53 njihova ubačena poena i vrhunski šut za tricu 10-14
KK ZADAR
LAGAN ZADATAK NA OTVARANJU LIGE ZA PRVAKA - Krševan Klarica

Košarkaši Zadra otvorili su Ligu za prvaka nadigravši šestoplasirani Zabok s 91:76. Po očekivanju domaća momčad koja je u ovaj dvoboj ušla bez Brale i Junakovića potvrdila je svoju evidentnu kvalitetu ne dopustivši gostima ni u jednom trenutku pomisao da bi mogli do nekakvog iznenađenja. Štoviše pitanje pobjednika riješeno je već nakon uvodnih 20 minuta, s čime su sigurno u klupskom stožeru zadovoljni jer već danas u Krešin dom u sklopu 23. kola ABA lige (17 sati) stiže ljubljanska Cedevita Olimpija.

Glineni golubovi

Već su uvodne minute naznačile da će gosti teško moći parirati Helbichovim igračima. Znali su u domaćim redovima da je ključ ovih tzv. malih utakmica u snažnom startu, a upravo je taj početni zamah kojeg su začeli Marčinković i Jordano za 9:3 pretvoren do polovice prve dionice u visokih plus 16 (21:5). Mavra i Drežnjak ponajviše su zaslužni za bijeg Zadrana koji su potom malo popustili u obrani i dozvolili Zabočanima da s osam uzastopnih koševa prepolove njihovu prednost (26:19). Posebno je probleme u tom periodu bijelima pravio rezervni gostujući centar Ćutuk, ali kratko je potrajalo veselje Zagoraca jer su u drugoj četvrtini više ličili na glinene golubove nego na momčad koja obrambeno može parirati Helbichovim trupama. Na svoje je u početnim minutama druge četvrtine došao i Amerikanac Carter koji je vezao devet poena za povratak na plus 14 (40:26), a onda je malobrojnom gledateljstvu na Višnjiku tricašku kanonadu priuštio Drežnjak koji je do poluvremena ubacio tri dalekometna ubačaja i odveo svoje na 23 viška (56:33), a to je unatoč činjenici da se još ima igrati dugih 20 minuta razriješilo sve dileme oko vlasnika bodova. Koliko je napadački dominantno djelovala domaća momčad u prvom poluvremenu potvrdit će uz 53 njihova ubačena poena i vrhunski šut za tricu 10-14 dok je veći dio ostalih koševa, 21 preciznije, postignuto iz kontranapada.

Završili najmlađi

Zabok koji se čak i neloše predstavio u napadačkom dijelu apsolutno nije mogao ništa protiv tako šuterski raspoloženog Zadra pa se kod njih u nastavku nije mogao primijetiti isti žar kao u prvom dijelu. Na njihovu sreću, nije ni Helbichova momčad imala ambiciju igrati s punim gasom pa se treća dionica nekako provukla s poravnatim odnosom snaga na parketu (77:53). Ostalo je tek u završnih 10 minuta završiti posao s najmlađima u rosteru, pa su priliku okušati se na velikoj sceni zaslužili i 18-godišnjaci Klarica i Sikirić uz Paponju i Buljana. Tako su se svi Helbichovi igrači izuzev Bursaća uspjeli upisati u listu strijelaca, a najefikasnijim se pokazao Drežnjak sa 17 ubačaja uz šut za tri 5-5, po 14 su dodali Carter i Mavra s tim da je kapetan uhvatio sedam lopti i podijelio devet asistencija. Kod gostiju prednjačio je Lovro Buljević s 14 koševa dok su po 13 zabili Budimir i Ćutuk.