Utorak, 19. ožujka 2024

Weather icon

Vrijeme danas

17 C°

Na vratima jeseni

19.09.2020. 08:34


Ne volim ona rotirajuća vrata po hotelima i dućanima. Uvijek mislim da ću završiti kao u crtićima. Vrata polude, zavrte se kao centrifuga, ja unutra u panici trčim ko’ hrčak i u jednom trenu s nepristojnim udarcem u pozadinu izlijećem kao čep i to naravno na krivu stranu. Koji stres!!! No ta kružna vrata postoje i u prirodi. Ciklus smjene godišnjih doba, ciklus branja biljaka… Tih me vrata nije strah. Dapače, utješno je i zabavno. Znam da u svakom trenutku priroda nešto nudi, pogotovo tu kod nas u Dalmaciji… Sada se mogu pripremiti lopate i motike, pomiriti sa zaradom dva-tri žulja i navaliti na niz korijenja, koja su lijekovi nenadmašne kvalitete. Kopriva, srčanik, zečji trn, anđelika, sljez, čičak, čičoka, maslačak… Podzemna riznica se otvara ovih dana. Naravno, počinje i berba plodova, a ni tu priroda ne škrtari. Grožđe, jabuke, šljive, orasi, pinjoli, drenjine… Svakako, kad se toliko toga nudi na izbor ili se besramno zaposliš u berbama ili biraš što ti je najvrjednije…
E pa ja ne želim preskočiti drenjine!!! Drijen, Cornus mas, pripada u porodicu Cornaceae ili drijenovke. Poznat je još pod nazivima drenina, bila svibovina, crveni drijenak, drenak, drenić, drenjula, drinika, drinovina, rumeni dren, šupaljka… Koliko imena, toliko i lijepih strana samog grma-stabalca. U proljeće dok je sve još sivo ono sunčano-žutim cvjetovima razveseli i najavi novo godišnje doba. Sada, na vratima jeseni, krošnje su pune crvenih plodova… I baš kao i izgledom drijenovke u svako vrijeme tako svestrano nude i ljekovitost. List, kora, plod, ulje koštica ili koštice kao takve, sve je iskoristivo. Od plodova se rade sokovi, likeri, rakija, tinkture, čajevi, pekmezi… A pekmez na primjer, osim što je nenadmašan na palačinkama ili u kolačima, ne mora se kuhati. Iz jednostavnog razloga zbog kojeg se i kaže – zdrav ko dren. U narodnom vjerovanju to stablo se treba zasaditi kraj svake kuće jer nosi zdravlje i blagostanje. Samo stablo ne obolijeva i dugovječno je. Pekmez i sok se ne kvare ni bez konzervansa, niti bez kuhanja, toliko su jaki antiseptički spojevi u njemu. Nije teško povezati da je tu na djelu neka vrlo zdrava biokemijska sinergija.
Sadrže prirodne voćne šećere, tanine, sluz, smolu, pektin, organske kiseline, glikosalna kiselina koja je zadužena za obnovu i pomlađivanje kože te sadrži veliku količinu od 50-100 mg vitamina C.
Vitamin C i tanini su ti koji služe kao konzervansi. Nije ni čudo da su biljka i plod otporni na kvarenje! A to je upravo ono što nudi i našem organizmu. Tanini su gorki polifenoli, oštrog okusa koji skupljaju usta, a u biljci uglavnom služe za otpornost na bolesti i neke funkcije rasta samih biljaka. U našem organizmu imaju također antiseptička svojstva, stišću krvne žile i tkiva i talože kolesterol. U praksi to znači da je drenjina savršena kod dugotrajne dijareje, crijevne viroze, oporavak nakon iscrpljujućeg maratona kod trovanja i slično. Osim što čisti cijeli organizam, povoljno djeluje na jetru i bubrege, čisti također i naša crijeva. A to je izuzetno važno za zdravlje cijelog organizma, jer se upravo u crijevima vrši najviše apsorpcije vitamina, minerala i hranjivih tvari. Pektini iz drenjine u tijelu upravo tome i pomažu, osim što ujedno, vrlo praktično prilikom izrade pekmeza i sirupa vrlo zgodno zgušnjavaju naše delicije. Vitamin C općepoznati antioksidans protiv slobodnih radikala, a time i tumora i starenja, učvršćuje krvne žile i kapilare i u sinergiji pomaže kod apsorpcije izuzetno važnih elemenata kao na primjer neorgansko željezo, igra i neophodnu ulogu u stvaranju kolagena, a to pak znači ljepša koža, zdraviji zglobovi i kosti. A tko bi se pobunio kad bi koljena i kičma malo za promjenu prestali boljeti?!
Kako je drenjina izrazito bogata baš vitaminom C, malo ću se razmahati i napisati čemu to čudo prirode služi u našem organizmu – zacjeljuje rane, opekotine i krvarenje zubnog mesa. Povećava djelotvornost lijekova za infekcije mokraćnih putova. Ubrzava zacjeljivanje rana nakon operacija. Snižava kolesterol u krvi. Sprječava virusne i bakterijske infekcije i općenito jača obrambeni sustav, a to znači manje prehlada, gripa, tumora. Smanjuje stvaranje ugrušaka u venama, snižava visoki tlak, alergije… I već spomenute kostobolje…
Drenjina je sa kemijskog jezika prevedeno savršeni plod jeseni za zdravlje organizma, a u sebi nosi i upakirano sve što nam treba da napravimo savršene slastice za zimu, bez kuhanja ili dodatka sintetskih konzervansa… A zauzvrat nudi pomoć kod: bolesti grla, bolesti bubrega, slabokrvnosti, proljeva, groznice, rana, hemoroida, menstrualnih bolova, povišenog šećera, viška vode u organizmu, čišćenje cijelog organizma. Osim što je i beskrajno ukusna.
Sa mnom drenjine besramno bere moja mala predivna petogodišnja nećakinja, a svaka boba koju ona skupi je zlata vrijedna. Doduše i zato što sam potpuno zaljubljena teta…