Zaleđena Cibona na minus 31

19.11.2018. 22:39
Zaleđena  Cibona na  minus 31

Vrhunska košarkaška izvedba Zadra u Draženovom domu protiv Cibone okrunjena je najboljom igrom u dosadašnjem dijelu sezone. Pobjeda za pamćenje, jer su igrači Ante Nazora u svim segmentima košarkaške igre razbili Cibonu i zaustavili se na nevjerojatnih 31 razlike. U domaćem prvenstvu Zadrani su na istom mjestu pregaženi s 21 razlike, no tri tjedna poslije su vratili sve s kamatama i ostvarili najveću pobjedu nad Cibonom u ABA ligi općenito. Pomeli su svog najljućeg rivala na način da je morao izvjesiti bijelu zastavu već nakon 25 minuta igre.
Little razigravač
Otvaranje je bilo kao iz najljepših snova za Zadrane jer su već nakon pet minuta igre imali velikih 15 poena viška. Funkcioniralo je sve praktički savršeno od početka u igri Nazorove momčadi. Dopustili su domaćinu tek četiri poena dok su u napadu bez po muke dolazili do protivničkog koša. Krenuo je Nazor s Marijom Littleom na mjestu razigravača i to se pokazalo dobrim rješenjem. Pametni napadi na postavljenu obranu, za razliku od prošlog sraza u domaćem prvenstvu gdje su radili upravo obrnuto, donijeli su višestruku korist. Cibosi su previše griješili u tim trenucima, a svaku njihovu pogrešku uspješno bi iz tranzicije kažnjavali gosti koji su tricom Littlea došli do 4:19. Vrlo brzo su tu prednost Zadrani podigli na 19 viška (6:25). Brzoja i Little pravim reakcijama u obrani su do ludila doveli domaćeg trenera Ivana Velića koji je morao nakon sedam minuta igre potrošiti i drugu minutu odmora. Uspjeli su do kraja prve četvrtine Cibosi nakratko zaustaviti nalet Zadra spuštanjem lopte na Bundovića i Gilberta koji su poglavito preko linije za bacanja smanjili zaostatak na 15 poena (18:33). Nije taj malo lošiji završetak prve dionice omeo Zadrane da u drugoj četvrtini povećaju svoju prednost do najvećih 26 poena (20:46). Pogodili su trice Špralja, Bašić, pa Little dok su na suprotnoj strani u tom trenutku Cibosi iza perimetra imali 0-10. No, do poluvremena je ipak došlo do male krize u napadačkom dijelu koju su domaćini iskoristili za razbuđivanje nade o svom povratku u ‘živu’ utakmicu. Novačić je prednjačio upornošću i preciznošću spustivši prednost Zadra u suradnji s Bilinovcem na 18 razlike (35:53).
Cibosi promašivali
Statistika je nakon prvih 20 minuta najbolje oslikala veliku prednost Zadrana koji su primjerice tricu gađali 7-13 dok je Cibona promašila svih 14 pokušaja. Jedino što nije išlo ‘u pirju’ Nazoru bila su čak četvorica igrača s tri osobne (Magarity, Little, Špralja, Krajina) i opravdani strah da će se nakon svih promašaja za tri Cibosima otvoriti ‘špina’, no to ovog puta nije bio slučaj. Prvu tricu za domaće je zabio Rozić tek polovicom treće četvrtine nakon 18 promašaja i to je bio trenutak kad je domaćin uspio stići do svog najmanjeg zaostatka (41:58). Ostalo je 15 minuta do kraja, ali su sve dileme do završetka treće četvrtine razriješili Zadrani novim udarom. Serijom 19:7 zaledili su Cibose na minus 27 i utakmica je 10 minuta prije kraja otišla u revijalne vode. Iskoristili su to razdoblje Zadrani za povećanje prednosti do 35 poena (50:85), ali veću katastrofu do kraja su ipak izbjegli Cibosi koji će debelo morati zaviriti u svoju arhivu kad su ih ovako Zadrani deklasirali na njihovom terenu. S 31 razlike pokazali su igrači Ante Nazora da posjeduju mogućnosti puno veće od onih koje su dosad izlazile na površinu. Veliku pobjedu momčadi okrunio je podatak da su svi osim Tomasa i Planinića zabili, a čak petorica su bili dvoznamenkasti. Prednjačio je Božić s 22 poena, 10 skokova i tri asistencije, Krajina je zabio 16 i uhvatio 8 lopti, Vuković 14 poena i 8 skokova dok je Brzoja dodao 12, a Little 11 poena. Iako je bio tek šesti strijelac svoje momčadi s 9 ubačaja Lovre Bašić je bio pravi vođa na parketu i na efektan način razigrao svoju momčad s 8 asistencija.
CIBONA 66
ZADAR 97
(18:33, 17:20, 13:21, 18:23)
ZAGREB – KC “Dražen Petrović”. Gledatelja: 1500. Suci: Sreten Radović, Sašo Petek, Ivan Stefanović.
CIBONA: Bilinovac 8 (1-2), Uljarević, Ljubičić 8 (4-7), Marić, Bundović 18 (8-12), Gilbert 5 (3-3), Novačić 13 (0-1), Rozić 7, Slavica, Raley- Ross 4 (4-4), Jefferson 3 (1-2), Markota. Trener: Ivan Velić.
ZADAR: Bašić 9 (1-2), Marić 3, Magarity 5, Krajina 16, Vuković 14 (2- 2), Brzoja 12 (1-1), Špralja 5 (2-2), Tomas, Little 11, Božić 22 (10-10), Planinić. Trener: Ante Nazor.
Šut za dva: Cibona 18-43 (42%); Zadar 24-40 (60%).
Šut za tri: Cibona 3-28 (11%); Zadar 11-28 (39%).
Slobodna bacanja: Cibona 21-31 (68%); Zadar 16-17 (94%):
Skokovi: Cibona 38 (19+19); Zadar 41 (32+9).
Osobne pogreške: Cibona 22; Zadar 31.
Nazor: Otvaranje presudilo pobjednika
Pobjedu Zadra nad Cibonom u Draženovom domu zadovoljno je prokomentirao trener Ante Nazor.
– Dominirali smo od početka, čestitam svojim momcima na požrtvovnoj borbi kao i mojem stožeru za pripremu utakmice. Jednostavno smo ušli borbeno i koncentrirano i na tragu toga nastavljali s puno više samopouzdanja prema kraju utakmice. Išao nam je na ruku loš šuterski učinak Cibone i ključnom se pokazalo to otvaranje koje inače Cibona protiv nas uvijek koristi. Odigrali smo dobru obranu na picku i oduzeli im dubinu – kazao je trener Zadra nakon pobjede u derbiju.