Subota, 27. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

9 C°

BEZ ARKODA EUROPSKA UNIJA NE DA POTICAJE

Autor:

18.12.2009. 23:00
BEZ ARKODA EUROPSKA UNIJA NE DA POTICAJE


U Europskoj uniji se primjenjuje sustav jedinstvenih plaćanja po gospodarstvu u kojem se isplata potpore ne uvjetuje proizvodnjom određenog proizvoda, već ona ovisi o površini koja se obrađuje. Kako se upisati u ARKOD i koje su novosti u raspolaganju zemljišnim parcelama?
Službeni datum ulaska Hrvatske u EU pouzdano još ne znamo, ali istovremeni prijedlog o partnerstvu s Hrvatskom identificira prioritete koji se moraju izvršiti za članstvo do tog datuma. Među četiri ultimativna područja o pripremljenosti Hrvatske za članstvo u EU pripadaju administrativne promjene koje je potrebno izvršiti kako bi se mogli primjenjivati EU standardi o zdravlju biljaka i životinja, potpore i standardi kvalitete Zajedničke poljoprivredne politike (ZPP), odnosno skupine pravila i mehanizama koji reguliraju proizvodnju, prodaju i plasiranje poljoprivrednih proizvoda te programi ruralnog razvitka.
Ključna područja i poticaji
Ključna područja u administraciji koja je potrebno uskladiti i staviti u funkciju prije priključenja su: Integrirani administrativni i kontrolni sustav (IAKS) kojim  zemlje članice EU dodjeljuju, prate i kontroliraju plaćanja poljoprivrednicima. Sastavni dio IAKS -a je LPIS – ARKOD, uspostava sustava za identifikaciju zemljišnih parcela i evidencija uporabe poljoprivrednog zemljišta, kojima na centralnoj razini upravlja MPRRR/RISPP (Ravnateljstvo za tržišnu i strukturnu potporu u poljoprivredi) kao nositelj projekta i koordinator. Na lokalnoj razini provedbu će vršiti HZPSS (Hrvatski zavod za poljoprivrednu savjetodavnu službu), koji će ujedno obavljati i edukaciju poljoprivrednika na terenu, HPA (Hrvatska poljoprivredna agencija) i Uredi državne uprave u županiji, dok će Državna geodetska uprava vršiti osiguranje isporuke prostornih podloga, a Hrvatski geodetski institut vršiti kontrolu kvalitete novih prostornih planova. ARKOD – referentna baza podataka za administraciju i kontrolu poticaja povezanih s površinom, odnosno zajednička referenca za poljoprivrednike kroz zahtjeve za poticaje i za Agenciju za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju putem administrativnih kontrola i kontrola na terenu.
Stoga svi poljoprivrednici koji žele ostvariti poticaje nakon ulaska u EU moraju biti upisani u ARKOD, a prije upisa u ARKOD moraju biti upisani u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava. No, ukoliko gospodarstvo još uvijek nije u Upisniku poljoprivrednika može istovremeno izvršiti upis u Upisnik i u ARKOD.
Najčešće pitanje poljoprivrednika je kako to ide s upisom u ARKOD, a potom pitanja vezana za raspolaganje zemljišnim parcelama.
Primjer Bože Bačića
Primjerice, Božo Bačić iz Podgrađa, nositelj poljoprivrednog gospodarstva u Upisniku poljoprivrednika ima status koncesionara na šumskom zemljištu u vlasništvu države, s urednim ugovorom o osnivanju služnosti na šumskom zemljištu na rok od 40 godina, od strane MPŠVG 2006. g. Budući je parcelu od 16.0 ha kultivirao i podigao trajni nasad vinskih kultivara, parcela može u ARKOD, te se, ako nema izmjena, ažurira u kartici „trajni nasadi” – vinogradi.
No Božo također posjeduje parcelu koju obrađuje, ali za koju nema valjanu dokumentaciju i ista mu se zbog toga ne može dodijeliti.
Kako do dokumentacije?
 Prvi korak koji Božo treba napraviti je zakazivanje sastanaka s djelatnikom lokalnih službi: HZPSS; Agencijom za plaćanja ili HPA. Sastanak se ugovara ili telefonom ili direktnim kontaktom uz točan datum i vrijeme koji se potom mora zakazati kroz sustav kako bi se mogao printati pismeni poziv sa statusom „Zakazan”. Nakon toga, u ugovoreno vrijeme poljoprivrednik s najmanje dva identifikacijska dokumenta (MIBPG – br. gospodarstva iz Upisnika i osobna iskaznica i nije obavezno da bude nositelj OPG-a) dolazi u ured, a prvi korak je da se sastanak kroz sustav provede iz zakazanog u „Otvoren”. Poljoprivredniku se kratko objasni cjelokupna procedura i izvrši provjera, tj. otvori kartica ARKOD gospodarstva i izvrši prijava preko Upisnika poljoprivrednih gospodarstava.
Identifikacija parcela
Zatim slijedi najosjetljiviji dio, za koji se obje strane moraju naoružati strpljenjem i ljubaznošću, a to je identifikacija poljoprivrednih parcela koje obrađuje na digitalnim ortofoto kartama (DOF), na kojima će poljoprivrednik uz pomoć djelatnika locirati svoju parcelu, a kao pomoćno sredstvo u pronalasku može poslužiti „šetnja po karti” s tim da polazna točka bude neka poznata građevina, raskrižje…, zatim praćenje puta dolaska poljoprivrednika na parcelu, udaljenost i sl. Ako ništa od navedenog ne pomogne, tada treba pokušati sa topografskim kartama TK 25 ili katastarskim česticama na temelju podataka iz Upisnika poljoprivrednih gospodarstava. Nakon pronalaska parcela i uključivanja inicijalnog LPIS sloja pristupa se digitalizaciji (crtanju) parcela i unosu atributa u bazi podataka. Digitalizirane parcele trebaju točno pratiti granice vidljive na digitalnim ortofoto kartama, a crtanje je idealno u omjeru 1:1500.
Minimalne površine i izuzeci
Poljoprivrednik prijavljuje sve parcele u vlasništvu/posjedu koje obrađuje, kao i zemljište drugog vlasnika koje obrađuje temeljem pisanog dokumenta (ugovor o zakupu, ploduživanju). Poljoprivrednik ne prijavljuje zemljište koje je u njegovom vlasništvu, a koje ne obrađuje ili ga obrađuje drugi poljoprivrednik. Minimalne ARKOD parcele imaju površinu jednaku ili veću od 500 m kvadratnih, a izuzetak od minimalne površine su površine pod staklenicima/plastenicima čija najmanja površina može biti 50 m kvadratnih. Sva nepoljoprivredna područja veća od 0,01 ha bit će isključena, osim linearnih oblika širine manje od 2 m (kanali, jaruge, staze…), kao i svi građevinski objekti, površine veće od 25 m kvadratnih (staje, sjenici, kudice…).
U slučaju oblika do 4 m širine koji služe kao granica između parcela i tradicionalno su dio dobre poljoprivredne prakse, primjerice terasasti i kameni zidovi, živica, odvodni kanali bit će tijekom crtanja prikazani povlačenjem jedne linije koja prolazi kroz njihovu sredinu, a također će se uzeti u obzir i sjene visokih objekata (električni stupovi, linije drveće, granice šuma i sl. i nevidljivi dijelovi granice).
Na brojna pitanja poljoprivrednika Zašto je potreban ARKOD kad smo već u Upisniku poljoprivrednika, odgovor je:
Prvo – samo upisom u ARKOD poljoprivrednici će moći ostvariti pravo na poticaje nakon ulaska u Europsku uniju, Drugo – Ulaskom u EU poljoprivrednici će dobiti mogućnost plasiranja proizvoda na čitavo područje EU – e bez carinskih i administrativnih granica, Treće – poljoprivrednicima će omogućiti lakši i jednostavniji način podnošenja zahtjeva za poticaje, Četvrto – transparentno korištenje poticaja.
U Europskoj uniji se primjenjuje sustav jedinstvenih plaćanja po gospodarstvu u kojem se isplata potpore ne uvjetuje proizvodnjom određenog proizvoda, već ona ovisi o površini koja se obrađuje. U RH postojeći sustav potpora se zadržava do ulaska u EU, nakon ulaska u EU zamijenit će ga nacionalni sustav potpora.


 POSTUPAK PRIJAVE ARKOD PARCELA


Unaprijed pripremljeni podaci (DOF, DKP, TK25, Inicijalni ARKOD podaci)
Poziv poljoprivredniku
Identifikacija poljoprivrednika
Upoznavanje s postupkom
Lociranje poljoprivredne parcele (npr., šetnja po karti)
Kreiranje parcele i unos podataka
Zapisnik