Četvrtak, 25. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

5 C°

MIR I DOBRO Pripazite na djecu i petarde i ne slavite Novu godinu vatrenim oružjem!

19.12.2018. 16:46
MIR I DOBRO Pripazite na djecu i petarde i ne slavite Novu godinu vatrenim oružjem!


Božidar Budiša, voditelj službe policije PU i Ivana Marić, policijska službenica za prevenciju i nadzor u Uredu načelnika PU zadarske predstavili su jutros tradicionalne akcije Ministarstva unutarnjih poslova, Mir i dobro 2018. i Manje oružja, manje tragedija s ciljem prevencije zloupotrebe eksplozivnih naprava i zaštite ljudskih života i imovine.


Paziti na tzv. četiri ubojice
– Svake godine provodimo akciju Mir i dobro između 15. prosinca i 8. siječnja i to pojačanim nadzorom i kontrolom prodaje i korištenja eksplozivnih sredstava i oružja u skladu sa Zakonom o eksplozivnim tvarima, zatim nadzorom cestovnog prometa, a nećemo zanemariti ni druga kaznena djela, poput krađa i provala i slično. Svjedočili smo ozljeđivanjima kod rukovanja petardama, najviše tu stradaju djeca pa apeliramo na roditelje posebno da se upoznaju s pravilima korištenja eksplozivnih naprava i pripaze na svoju djecu. Lani, srećom, nismo imali ozlijeđenih. No mnogi neodgovorni građani, posebno za doček Nove godine, koriste vatreno oružje i lani smo imali štete na imovini, a znamo što se sve može dogoditi kad se koristi oružje, rekao je Budiša.
Djeca do 14 godina po Zakonu ne smiju koristiti apsolutno nikakvu vrstu eksplozivnih naprava, a od 14 do 18 godina samo određene kategorije. U Zadru i Zadarskoj županiji je 7 prodavaonica oružja i streljiva koje smiju prodavati pirotehnička sredstva, odnosno 25 prodavaonica gdje se prodaju samo pirotehnička sredstva.
Kako je dodao nadalje Budiša, u prometu će policijski službenici posebno paziti na takozvane četiri ubojice: vožnja pod utjecajem alkohola, nepropisna brzina, korištenje mobitela u vožnji i vožnja bez pojasa.
– Imali smo, nažalost, na području naše županije, prošlih godina vrlo tragičnih nesreća, posebno na doček Nove godine i jutro nakon dočeka. Ove godine je na području PU zadarske 16 smrtno stradalih osoba u prometu i neka ostane na tome. Prethodnu godinu ih je bilo čak 21, kazao je Budiša.


Rezultati akcije Manje oružja, manje tragedija
Službenica Ivana Marić predstavila je rezultate akcije Manje oružja, manje tragedija.
– Od 2007. MUP provodi ovu akciju s ciljem sprječavanja tragedija i poziva građane da dragovoljno predaju oružje koje ilegalno posjeduju, bez sankcija. Policijski službenici će na njihov poziv u civilu doći i izuzeti oružje na siguran način, kazala je Marić. Do 30. studenog ove godine predano je 40 komada vatrenog oružja, 185 komada rasprskavajućeg oružja te oko 14.000 komada streljiva i 7 kilograma eksploziva, kazala je Marić, apelirajući i na legalne posjednike oružja da ga bolje čuvaju te da ne bude dostupno djeci.
Također, Policijska služba za prevenciju, policijski službenici za protueksplozivnu zaštitu i Centar za razminiranje izradila je edukativnu slikovnicu Izbaci uljeza o pravilima ponašanja ukoliko u prirodi naiđu na eksplozivnu napravu.




Prijatelji životinja peticijom protiv petardi
Doba je godine kada skrbnici pasa i mačaka strepe od petardi i razmjenjuju savjete kako sa što manje štetnih posljedica za kućne ljubimce preživjeti za njih ovaj najgori dio godine. Svi već znaju da, osim fizičkih ozljeda, petarde uzrokuju i kućnim i divljim životinjama veliki stres, strah, psihički šok, a nerijetko i smrt od srčanog udara. Životinjama, čiji je sluh mnogo osjetljiviji od ljudskoga, buka pirotehničkih sredstava nevjerojatno je glasna, neočekivana i bolna. Kraj prosinca i početak siječnja razdoblje je kada se i najčešće prijavljuje nestanak kućnih životinja koje, uspaničene i prestravljene od buke petardi, odlutaju od svojih domova. Također, djeci redovito stradaju šake, oči ili uši, iako im je Zakonom zabranjeno rukovanje pirotehničkim sredstvima bez nadzora.
Početkom ove godine održana je konferencija za medije povodom pokrenute peticije za zabranu korištenja petardi i drugih bučnih pirotehničkih sredstava tijekom cijele godine. Na njoj su sudjelovali dr. vet. med. Dražen Majetić iz Veterinarske prakse za male životinje Feliks Virovitica i gradonačelnik Virovitice Ivica Kirin tražeći da se lokalnim zajednicama dopusti da zaštite svoje građane. Prijatelji životinja pozdravili su inicijativu Virovitičana i pozvali sve da potpišu peticiju na www.prijatelji-zivotinja.hr.
Luka Oman, predsjednik udruge Prijatelji životinja, upozorava da bi nam svima prioritet trebalo biti zdravlje ljudi i životinja, a ne profit onih koji prodaju petarde na štetu ostalih. Ponukan reakcijama velikoga broja pojedinaca, udruga za zaštitu životinja, branitelja, veterinara i drugih skupina građana koji se svake godine obraćaju tražeći pomoć, ističe: „Nelogično je da je tijekom šest dana Zakonom dopuštena ova štetna aktivnost koja je s razlogom zabranjena ostatak godine. Apeliramo na Ministarstvo unutarnjih poslova da promptno pokrene izmjenu Zakona o eksplozivnim tvarima kojom će se uvesti zabrana uporabe pirotehničkih sredstava kategorija F2 i F3 tijekom cijele godine ili da barem uvede odredbu koja bi omogućila gradovima i općinama da donesu takvu odluku kako bi građani i njihovi ljubimci mogli provesti blagdane u mirnom i sigurnom okruženju.”
Nakon blagdana gradovi su prepuni ružnih prizora ostataka potrošenih petardi po ulicama, parkovima, dječjim igralištima, što je još jedan od razloga za zabranu. Naime, petarde uzrokuju i veliko zagađenje okoliša i pomor ptica, zbog čega je, primjerice, Vrhovni sud Indije tijekom ovogodišnje proslave hinduističkog festivala Diwali zabranio prodaju i korištenje petardi.
Prijatelji životinja savjetuju građanima da u vrijeme blagdana ne puštaju životinje izvan kuće, a da im u kući osiguraju mirno mjesto na kojemu se životinja osjeća zaštićeno, puste smirujuću glazbu koja će nadglasavati petarde i, u krajnjem slučaju, daju neki od preparata za smirenje namijenjenih životinjama. Skrbnici čije životinje inače stalno borave u dvorištu trebaju ih skloniti barem u garažu kako ne bi, prestravljene bukom petardi, preskočile ogradu i pobjegle.
Pozivaju sve da na www.prijatelji-zivotinja.hr potpišu peticiju za zabranu petardi jer zabaviti se možemo i bez atmosfere ratnoga stanja te ugrožavanja djece i životinja.


Djed mu je dao petardu u ruku i rekao da je baci, ali on je nije želio pustiti…
Na konferenciji je prikazan preventivno-edukativni video Službe za prevenciju Ravnateljstva policije "Mir i dobro 2018." u kojem liječnik dr. Zoran Barčot iz zagrebačke Klinike za dječje bolesti pojašnjava koje su najčešće greške pri rukovanju s petardama.
– Djeca najčešće predugo drže petardu u ruci. Naš najmlađi pacijent je imao samo 15 mjeseci. Djed mu je dao petardu u ruku i rekao da je baci, ali on je nije želio pustiti i eksplodirala mu je u ruci. Zatim, česta greška je kad djeca bace petardu i kad ona ne pukne, oni malo pričekaju pa idu vidjeti što se dogodilo i uzmu ju opet u ruke, a ona eksplodira. Tu su temperature i do 700 stupnjeva! Petarda koje nije eksplodirala može i dalje eksplodirati u svakom trenutku. Nadalje, znaju ubaciti petardu u staklenku, pa spajati više sredstava u jedno. Nastradaju i promatrači jer ima petarda padne na odjeću, zapali se. Može nastati požar… I greška je kupovati sredstva od neovlaštenih proizvođača. Djeci stradaju oči, uši, koža, a najčešće prsti i šake. Potrebno je prije rukovanja petardama dobro proučiti preporuke i upute proizvođača i zaštititi se, kazao je dr. Barčot.