Zadar bez problema preko Zaboka

19.03.2012. 23:00

Nije prvi put da je Zadar prespavao prvo poluvrijeme pa u drugom ubacio u višu brzinu i odjurio na veliku razliku. Tako je bilo i sinoć na otvaranju Lige za prvaka. Znalo se da Zabok na Višnjiku nema što tražiti, ali je ipak nešto više od dvadeset minuta pružio solidan otpor favoriziranom protivniku. Kasnije je sve išlo prema planu i momčad Aleša Pipana je uknjižila prva dva boda u natjecanju, koje će odlučiti o sudbini kluba sljedeće sezone.
Zadar je krenuo petorkom Delaš, Vrbanc, Vrkić, Ivanov, Krapić, a Zabok, koji je doputovao sa samo deset igrača, postavom Pešut, Tomas, Janković, Krušlin, Kraljević. Domaći nisu uspjeli od početka nametnuti svoj ritam i odvojiti se na značajniju razliku, dijelom i zbog slabe kontrole skoka. Zato je u igru umjesto Krapića (4 poena u uvodu) ušao Kaštropil, a malo kasnije je na poziciji razigravača Delaša zamijenio Reed. Zagorci su se, međutim, držali na minimalnom zaostatku, jer su im se u strijelce upisala četvorica igrača, svi iz početne postave osim Jankovića. Tako je bilo do rezultata 14:12, a onda je Vragović (ušao umjesto Vrbanca) tricom pokrenuo zadarsku seriju. Kaštropil je zakucao, a Ivanov položio za +9, 21:12. Činilo se da će od tog trenutka utakmica krenuti nizbrdo za „bijele”, no još malo im je odlučio zapapriti bivši igrač Ivan Tomas.
Do kraja prve dionice pogodio je dvije trice za 23:18, da bi Bašić na otvaranju druge četvrtine smanjio na jedan napad zaostatka, 23:20. Zahvaljujući brzom povratku, Zabok je uspio ostati u igri još neki vrijeme. Tome su pridonijeli i suci sa nekoliko čudnih odluka, koje su izazvale salve žvižduka s tribina. Gosti su u drugoj dionici imali čak deset slobodnih i sve su realizirali. U 16. minuti dvaput su uspjeli i povesti, prvo 29:30, košem Perinčića iz kontranapada pa 31:32, bacanjima Pešuta. Ipak, Vrkić, Vrbanc (trica) i Reed (bacanje) ubrzo su preokrenuli na 37:32. Nakon što je Radiću dosuđen prekršaj u napadu, kojega nitko u dvorani osim sudaca nije vidio, Pipan je pozvao minutu odmora i naredio svojima da maksimalno pritisnu do kraja poluvremena. To je rezultiralo s nekoliko dobrih obrana. Reed je osvojio loptu i položio u kontri, a Ivanov poentirao za 41:34 na velikom odmoru.
Mogla je prednost domaćih biti i veća da Radić nije promašio oba penala pa su Zagorci ponovno iskoristili početak treće četvrtine za hvatanje priključka. Krušlin i Perinčić vratili su „plave” na minus tri, 41:38, da bi nakon trice Delaša, Krušlin ostao sam kao duh pod protivničkim košem i položio za 44:40. Jasno, cijelo je vrijeme bilo očito da je Zadar mnogo kvalitetnija momčad i da je samo pitanje vremena kada će prebaciti u višu brzinu i prelomiti utakmicu. Dogodilo se to upravo u preostalom razdoblju do kraja treće četvrtine.
Domaći su postigli čak 25 poena (Ivanov 11, Krapić 8, Vrbanc 6), a gosti samo šest (dvije trice Bašića) pa je uoči posljednjih deset minuta igre na semaforu svijetlilo velikih +23, 69:46. Zadrova obrana je napokon proradila, Zabok se potpuno pogubio, a postao je i sve nervozniji pa je Tomas zaradio tehničku pogrešku. Na drugoj strani je odličnu napadačku dionicu odradio zadarski centarski dvojac, protiv kojega gosti nisu imali nikakvog rješenja, dok je Vrbanc svoje poene postigao s linije slobodnih bacanja.
Tako je nekih sedam-osam minuta visokog ritma bilo dovoljno da Zadar riješi pitanje pobjednika i mirno odradi završnicu susreta. Jedini segment u kojemu su gosti bili bolji je realizacija slobodnih bacanja, a bitna je razlika u korist domaćih bila skok igra, jer su sakupili čak 22 napadačka skoka, dok je Zabok imao ukupno 21. Razlika u kvaliteti očitovala se i u konačnoj valorizaciji 106-35. Očekivano, u prvom kolu, uvjerljive pobjede upisao je i zagrebački trojac, Zagreb (Simon 30 poena) i Cedevita (Bilan 23) kod kuće protiv Jollyja, odnosno Splita, a Cibona (Žižić 18) na gostovanju kod Svjetlosti.

ZADAR – ZABOK 92:59

(23:18, 18:16, 28:12, 23:13)
ZADAR – Dvorana Krešimira Ćosića. Gledatelja: 1000: Suci: Radović (Dubrovnik), Goleš (Šibenik) i Stojić (Šibenik).
ZADAR: Zadnik 5, Ivanov 15 (1-2), Radić 5 (1-3), Kaštropil 11 (1-6), Delaš 3, Ramljak, Krapić 13 (3-3), Reed 9 (1-2), Batur 7, Vragović 5, Vrbanc 13 (8-8), Vrkić 6 (4-5). Trener: Aleš Pipan.
ZABOK: Pešut 4 (2-2), Zadravec, Jaković, Lež, Črnjević 4 (2-2), Perinčić 7, Tomas 12 (2-2), Bašić 10, Krušlin 16 (10-10), Kraljević 6. Trener: Dragutin Črnjević.
Šut za dva: Zadar 29-53, 55%; Zabok 14-30, 47%.
Šut za tri: Zadar 5-20, 25% (Vrbanc, Vragović, Batur, Delaš, Zadnik); Zabok 5-26, 19% (Bašić 2, Tomas 2, Perinčić).
Slobodna bacanja: Zadar 19-29, 66%; Zabok 16-16, 100%.
Skokovi: Zadar 45 (23+22); Zabok 21 (14+7).
Osobne pogreške: Zadar 21; Zabok 24.