"Žuti" nadskakali Helbichove statiste i stigli na korak do finala

Slika korisnika Andrija
Košarkaši Zadra poraženi na gostovanju kod Splita u prvoj utakmici polufinalne serije doigravanja HT Premijer lige
Voljni moment momčadi pod vodstvom Srđana Helbicha pao je na ispitu, što će zorno potvrditi potpuna inferiornost u skoku. Čak 19 skokova više uhvatili su Splićani (41-22), među svemu se našlo i njihovih 17 napadačkih skokova, a s tom statističkom katastrofom Zadrani se nisu mogli nadati „breaku“ na Gripama
VEDRAN SITNICA
DALEKO JE FINALE - Martin Junaković

Prvu pobjedu ove sezone ostvarili su košarkaši Splita na svom parketu protiv branitelja naslova i mora se priznati da su odabrali najbolji trenutak za to učiniti. Prva utakmica polufinalne serije definitivno je bila podcrtana žutom bojom, domaćin je slavio bez očekivane velike drame u završnici sa 74:64 (18:22, 21:13, 16:17, 19:12) i tako znalački obavio polovicu posla u lovu na finale. Zadar nije sukladno najavama pokazao partiju dostojnu polufinala i dostojnu činjenici da nemaju prednost domaćeg parketa u ovoj seriji. Voljni moment momčadi pod vodstvom Srđana Helbicha pao je na ispitu, što će zorno potvrditi potpuna inferiornost u skoku. Čak 19 skokova više uhvatili su Splićani (41-22), među svemu se našlo i 17 napadačkih skokova „Žutih“ , a s tom statističkom katastrofom Zadrani se nisu mogli nadati „breaku“ na Gripama. Pored dominacije u skoku Split se pokazao i u šuterskom segmentu s 13 ubačenih trica, a da su po pitanju kolektivne igre na razini iznad u odnosu na svoje protivnike dokazuje i 19 njihovih asistencija. Serija se sada seli u Krešin dom gdje igrači Srđana Helbicha moraju pronaći dobitnu formulu te pokušati izboriti majstoricu u petak na Gripama.

Tricaška kanonada

Prvo poluvrijeme proteklo je u neočekivanoj 'run and gun' igri, a posebno se to odnosilo na domaće košarkaše koji su kompletnu napadačku strategiju usmjerili na vanjski šut. I upalila je „Žutima“ ta podosta riskantna taktika jer su ubacili čak osam trica iz 21 pokušaja, a da je to bio i plan njihove igre, a manje produkt obrane Zadra potvrdit će podatak da su u 20 minuta uputili prema košu dvostruko manje šutova za dva, tek njih 10. Svemu tomu unatoč, Zadrani su na odmor otišli s minusom na svom kontu (39:35), a imali su početkom druge dionice i 10 viška (20:30). Split je bio na konopcima u tim trenucima, dok je solidno odrađen posao startera u prvoj četvrtini (18:22) nastavila nominalno druga Helbichova postava (Junaković, Jordano, Marčinković, Bursać, Buljan). Domaći strateg Subotić je na 10 minusa odlučio vratiti na parket svoje najjače napadačko oružje Shortera koji je onda i pokrenuo veliku seriju Splita s konačnih 19:5 na odlasku prema svlačionicama. Veliku pomoć splitski Amerikanac imao je u Perkoviću i Ukiću, dok su ostali suigrači znalački odrađivali prljav posao, s naglaskom na 11 napadačkih skokova naspram tek četiri Zadra. Tako se zahvaljujući ubojitom vanjskom šutu i skok igri Split našao u puno boljoj poziciji pred nastavak.

Shorter presudio

Praktički isto odstojanje vrijedilo je i nakon proteka 30 minuta igre, iako je Helbichova momčad prvi dio treće dionice odigrala nadahnuto i čak se u jednom trenutku našla u vodstvu (44:46), ali nije se znalo staviti soli na rep razigranom Perkoviću na čijim krilima su „Žuti“ u odlučujuću četvrtinu ušli s tri plusa (55:52). Očekivao se odgovor branitelja naslova i ulazak u egal završnicu, a natruhe tog scenarija počeli su ostvarivati Jordano, Marčinković i Carter koji su pred završnih pet minuta vratili početno stanje na semafor (62:62). Izgledalo je da su Zadrani uhvatili pravi ritam i da će u tzv. clutchu na iskustvo izvući povoljan rezultat, no njihova potajna nadanja ubrzo su ubili na drugoj strani nezaustavljivi Perković i Shorter. Trica splitskog Amerikanca za 71:64 stavila je točku na i prve utakmice serije unatoč minuti i pol do kraja. Shorter je kod „Žutih“ zabio najviše, 23 poena, čemu je pridodao osam skokova i tri asistencije. U stopu ga je pratio Perković s 22 koša (trica 6-10), a u gostujućim redovima tek su Carter sa 16 i Drežnjak s 12 pokazali nešto u izrazito lošoj napadačkoj predstavi Zadra na Gripama.