Osjeća se miris četvrfinala

Autor: Roman Morović

19.07.2009. 22:00

Mladi hrvatski reprezentativci pobjedom su otvorili drugi krug Europskog prvenstva na grčkom Rodosu i tako su došli još korak bliže četvrtfinalu. Izabranici Darka Kuncea dugo su lomili otpor Crne Gore, u prvom poluvremenu morali su loviti zaostatak od čak 11 poena, ali u posljednjoj četvrtini, kada je to bilo najvažnije, niti jednom nisu dopustili Crnogorcima da povedu ili ugroze pobjedu Hrvatske. Utakmicu je otvorio Marčinković dvicom, no odmah uzvraća Đoković tricom za prvo vodstvo Crne Gore 2-3. Na koš Hajdića ponovno tricom odgovara Đoković, a nakon tri i pol mintue igre Crnogorci vode 4-8. Tada stvari u svoje ruke uzima Miro Bilan koji pogađa sedam uzastopnih poena za novo hrvatsko vodstvo 11-8. Imala je Hrvatska minutu kasnije i 13-10 ali do kraja prve četvrtine Crna Gora radi seriju 12-2, zaključno s trećom tricom Đokovića i nakon prvih deset minuta ima +7, 15-22. Početkom druge četvrtine Hrvatska se polako približava na -4, no nakon Šehovićeve dvice, Đoković je po četvrti put precizan iza linije 6.25 i Crna Gora vodi sa +9, 18-27. Najveću prednost na utakmici Crnogorci su imali četiri minute prije kraja prvog poluvremena kada su, nakon koša Šehovića vodili sa +11, 24-35, no tada se budi Hrvatska. Do kraja prvog dijela Hrvati rade seriju 9-0, a odmah na početku drugog poluvremena tricom raspoloženog Mateja Karlovića prelaze u vodstvo, 36-35. Izjednačio je s linije slobodnih bacanja Stojanović ali tada Vragović sam radi seriju 7-0 za vodstvo Hrvatske, 43-36. Sredinom treće četvrtine Vučević je tricom pokušao smanjiti zaostatak Crne Gore, no istom mjerom uzvraća ponovno Vragović za 50-43. Bilo je to u 26. minuti, a onda sljedi nova crna rupa u igri Hrvatske. U dvije minute Crna Gora radi seriju 9-0, zaključno s tricom Ivanovića i vraća prednost na svoju stranu, 50-52. Da Hrvati u posljednjih deset minuta ipak uđu s prednošću pobrinuo se Hajdić tricom, te Mario Delaš svojim prvim košem na prvenstvu za 55-52. Od tog trenutka pa do kraja utakmice Hrvatska više nije ispuštala vodstvo iz svojih ruku. Karlović i Delaš povećali su vodstvo ponovno na +8, 61-53, a crnogorsku seriju 6-0 tricom je prekinuo Bojan Bogdanović za 64-59, tri minute prije kraja. Minutu prije kraja Crna Gora dolazi na -3, 68-65, a na koš Bilana, odmah odgovara Šehović tricom za 70-68, trideset sekundi prije kraja. Ipak, u samoj zavšrnici Karlo Vragović četiri je puta bio siguran sa linije slobodna bacanja, a pobjedu Hrvatske zapečatio je Delaš zakucavanjem za konačnih 76-70. Danas u 15,45 Hrvatska igra protiv Litve, koja je jučer poražena od Srbije sa 76:67. Eventualnom pobjedom Hrvati bi osigurali četvrtfinale i prije posljednje utakmice s Turskom.

Hrvatska 76 – Crna Gora 70 (15:22, 18:13, 22:17, 21:18)

HRVATSKA: Radić, Nakić, Vragović 18, Bogdanović 13, Kraljević, Oštrić 7, Delaš 8, Hajdić 5, Marčinković 2 (25 min, 1/2 za dva, 6sk), Karlović 12, Blažević (0 min), Bilan11. Trener: Darko Kunce.
CRNA GORA: Stojanović 1, Đoković 17, Savović, Lalić 4, Šehović 19, Vučević 16, Miljanić, Šutulović, Barović 8, Patković, Lopičić, Ivanović 5. Trener: Dejan Radonjić.

Skupina F

Rezultati: Hrvatska – Crna Gora 76:70, Srbija – Litva 76:67, Ukrajina – Turska (igrano kasnije).
Hrvatska 3 2 1 237:230 5
Litva 3 2 1 205:206 5
Ukrajina 2 2 0 156:141 4
Crna Gora 3 1 2 202:207 4
Srbija 3 1 2 212:219 4
Turska 2 0 2 117:126 2
Danas igraju: Litva – Hrvatska (15,45), Srbija – Turska (18), Crna Gora – Ukrajina (18,15).
Skupina E: Italija – Španjolska 60:62, Latvija – Francuska 82:84, Grčka – Rusija (igrano kasnije).
Redoslijed: Francuska 3-0, Španjolska 3-0, Grčka 1-1, Rusija 1-1, Latvija 0-3, Italija 0-3.