18 C°

Natko se raspucao, Zadar glatko

19.09.2009. 22:00

U ogledu protiv gostujućih rukometaša iz Umaga Zadar Slad je uvjerljivim nastupom upisao prve ovogodišnje bodove. Zadarski ljubitelji rukometa u Mocirama su mogli uživati u utakmici u kojoj su Zadrani demonstrirali atraktivnu igru obilježenu brojnim polukontrama i kontrama, efektnim završnicama akcija te sjajnim Natkom Merharom pored čijeg je imena na kraju utakmice pribrojeno 15 golova. Iako mlada i fizički indiferentna momčad Umaga rukometašima iz Mocira nije bila protivnik po mjeri, maksimalno koncentrirani pristup susretu i konačnih 42:27, igračima Roka Paleke dobro će poslužiti za stjecanje samopouzdanja pred nadolazeće susrete.
Početni sastav Zadar Slada s Balentom, Jerakom, Bašićem, Brkljačom, Pešom te Merharom i Humboltom na krilima, bilježi prvi gol nakon što Jerak prethodno nerealizirani sedmerac u nastavku akcije ipak uspijeva pospremiti iza umaškog vratar Mitrovića. Otpor gostujućih igrača nije dugo trajao, gol minusa kod 2:1 i 3:2 za Zadar bili su njihov najmanji zaostatak, a iduće minute primoravale su Mitrovića, kasnije i Radulovića, da sve češće okreću leđa u potrazi za loptom u mreži. U devetoj se minuti već dalo naslutiti da će do kraja susreta ostati samo pitanje gol razlike u korist Zadar Slada. Nakon polukontre, a zatim i kontre u istoj minuti, semafor bilježi 6:2 pa zatim 7:2, 8:2… Činilo se tada da i vratnica igra za Zadar budući da su se brojni udarci vanjskih igrača Umaga, ako ih nije zaustavio Balent, zaustavljali na njoj. Ne zaboravimo i Merhara koji započinje svoju golijadu kombinirajući pogotke s krila s onima iz sedmeraca. Ni Brkljačino isključenje u 15. minuti nije omelo domaće rukometaše u sve češćim posjetima protivničkom golu. Peša s igračem manje, ovaj put u ulozi pivota, uspijeva iznuditi još jedan od ukupno devet sedmeraca za Zadar. U prvih 30 minuta, gdje je, počevši od Balentovih obrana zicera, Brkljačinih golova pa do odlične Merharove predstave, Zadar Slad izgledao odlično, jedini je nedostatak bio slabiji protok lopte do Humbolta, tj. nedostatak opasnosti s desnog krila.
Potkraj prvog poluvremena Paleka mijenja Pešu i uvodi Vučkovića koji mu se do kraja susreta odužuje s ukupno sedam golova. Najviše ih je postigao početkom drugog dijela kada Umažani uspijevaju neznatno smanjiti prethodnih 10 golova minusa (kod odlaska na odmor bilo je 21:10). Nije dugo trajalo, a Zadar opet kreće u prepoznatljivu stilu – kontrama i brzim golovima. Dovoljna rezultatska zaliha u 44. minuti (28:16) omogućila je domaćem treneru odmaranje prve postave te uvođenje Peronje i Miletića, koji također koriste svoju priliku upisavši se u listu strijelaca. Do kraja se iskazuju i ostali igrači s klupe, odlično završivši započeto. Konačnih 42:27 postavlja junak susreta – Merhar pogotkom s krila.

ZADAR SLAD 42 (21) – UMAG 27 (10)

ZADAR – Dvorana Mocire. Gledatelja: 60. Suci: Davor Česi (Zagreb), Nenad Županić (Križevci).
ZADAR SLAD: Balent, Cota, Svorcina, Vučković 7, Jerak 2, Šimičević, Miletić 2, Merhar 15, Peša 2, Brkljača 6, Peronja 3, Humbolt, Markić 1, Bašić 4. Trener: Roko Paleka.
UMAG: Mitrović, Radulić, Srpak 3, Šestan, Božić 4, Stapar 3, Gorenc 3, Maros, Jerenc, Kalendar, Bovinić 8, Kolenc 2, Osmančević, Begovič 4. Trener: Saša Ilić.
Sedmerci: Zadar Slad 7 (9); Umag 3 (3).
Isključenja: Zadar Slad 6 minuta, Umag 6 minuta.

Paleka: S Pešom brža tranzicija

Roko Paleka ovaj put nije morao strepjeti na klupi oko konačnog ishoda. Od prve je minute bilo jasno da Umag u Zadru može tražiti samo što blaži poraz.
– Zadovoljan sam prikazanom igrom i čestitam svojim igračima na zalaganju tijekom cijele utakmice. U drugom dijelu dao sam priliku mlađim igračima što su oni znali iskoristiti. Sada se moramo pripremiti za teško gostovanje u Prelogu, budući da će, želimo li se kući vratiti s pobjedom, taj susret tražiti još veći angažman – rekao je Paleka.
Na upit kako komentira neobičnu Pešinu ulogu na poziciji kružnog napadača, zadarski je trener odgovorio:
– Iz utakmice u utakmicu sve je bolji na pivotu gdje ga koristimo zbog brže tranzicije iz obrane u napad. Na taj način nismo prisiljeni raditi izmjene.

Rezulztati

Rezultati 2. kola: Zadar Slad – Umag 42:27, Đakovo – Prelog 33:25, Županja – Gorica 29:27, Solin – Arena Jadrograd 26:33, Crikvenica – Senj 28:23, Ivančica – Trilj 33:23, Kaštela Ad. – Slatina (sinoć).
U 3. kolu (27./28. rujna) igraju: Prelog – Zadar Slad, Trilj – Đakovo, Senj – Ivančica, Arena – Crikvenica, Slatina – Solin, Gorica – Kaštela Ad., Umag – Županja.