ZADAR BASKETBALL TOURNAMENT Alba sa stotkom ispratila Zadar u novu sezonu

Slika korisnika mkvanja
Zadar u trećoj utakmici uvjerljivo poražen od Albe
Nakon pobjede nad Khimkijem, i suočavanja s realnošću protiv Anadolu Efesa kojem su igrači Ante Nazora ipak pokazali zube u utakmici protiv Albe mogli smo gledati njihovo najslabije izdanje na Zadar Basketball Tournamentu
Zvonko KUCELIN
BORIO SE JUNAČKI, NO MOMČAD NIJE BILA NA VISINI - Martin Junaković

Posljednju službenu provjeru pred ulazak u novu natjecateljsku sezonu košarkaši Zadra su zaključili porazom od Albe iz Berlina. Nakon pobjede nad Khimkijem, i suočavanja s realnošću protiv Anadolu Efesa kojem su igrači Ante Nazora ipak pokazali zube u utakmici protiv Albe mogli smo gledati njihovo najslabije izdanje na Zadar Basketball Tournamentu.

Treća utakmica u 48 sati

Istina, igrati treću utakmicu protiv iznimno snažnih protivnika u tek 48 sati moralo je ostaviti traga na momčadi Zadra. No, bez obzira na to opravdanje osim Allena koji je bio u svakom susretu dosad na visini zadatka protiv Nijemaca nije bilo konkretne pomoći od ostalih suigrača. Alba je bila i odmornija, ali i kvalitetnija da od samog početka nametne svoju igru, a takav stil kakav gaji njemačka momčad nije lako amortizirati ako s druge strane ne stoji momčad odlučna igrati u kost protivnika. Španeri iz Berlina nakon tri minute su imali 10:2, a sve poene su zabili preko švedsko-islandske veze, Erikssona i Hermannssona, dok je na odgovor domaćeg sastava trebalo čekati sredinu prve dionice kad su preko Allena i Junakovića uspjeli uhvatiti priključak (12:14). I taj egal (18:21) stajao je sve do dvije minute prije ulaska u drugu dionicu kad je s parketa izašao Allen dok su Nijemci vrlo brzo počeli trpati zadarski koš. Sikma je ubacio za 21:27 u zadnjoj sekundi prve četvrtine, nastavio je na otvaranju druge Eriksson s dva projektila izvan perimetra što je značilo da je prednost Albe otišla na 14 poena (21:35). Nije pomogla ni minuta odmora Ante Nazora koji je u maniri poznatog odbojkaškog trenera Nikolaja Karpolja urlao na svoje igrače. Premekani pristup izluđivao je splitskog stratega, no nastavilo se u sličnim tonovima i u odmaklim trenucima druge četvrtine. Alba je bila u napadu neumoljiva te poentirala praktički svaki napad. Stoga ne čudi da je na semaforu stajalo, dvije minute do poluvremena, za Zadar bezizlaznih 51:29, a iznimno loš obrambeni dojam ipak je popravila serija 10:2 koju je završio Gilbert s tricom i tako za nastavak donio manje neugodnih 14 zaostatka (39:53).

Lagani poeni Nijemaca

Popraviti obranu sigurno je bio glavni zadatak kojeg je Nazor postavio pred svoje štićenike u završnih 20 minuta, jer je njemački sastav zabijao previše laganih poena kao što je imao i brdo otvorenih šuteva dok ni skakački nisu Zadrani bili ni blizu razine iz prva dva dvoboja. Tračak energije koje je itekako nedostajalo u domaćoj momčadi donio je s dva koša ulaskom u drugo poluvrijeme Martin Junaković, no švedskom snajperu Erikssonu nisu Zadrani uspijevali staviti soli na rep. Eriksson je s pet poena vratio Albu na 17 viška (43:60), a umrtvljenu igru na trenutak je razbio iznimnom borbenošću Stefan Fundić. Nažalost bio je u tome usamljen te je Alba nastavila na već uhodan način dolaziti do laganih poena, ili brzim kontranapadima ili iz mismatch situacija koje su vješto koristili. Prednjačili su u tome Giffey i Eriksson koji su u 25 minuta igre ubacili kombinirano 34 poena, dok je kod Zadra nedostajalo napadačke oštrice pogotovo dok su Allen i Junaković bili na klupi. Zato su malo više prostora i minuta mogli dobiti Uljarević i Farr čijih je nekoliko dobrih poteza malo razveselilo publiku, ali zaostatak se nije bitnije mijenjao pred posljednju četvrtinu. Alba je svoju zalihu od 15 do 19 poena uspješno održavala (58:77), no nisu se nimalo zasitili zabijanja koševa. Pogotovo Eriksson koji je ubacivši svoju petu tricu produbio zadarski zaostatak na 25 poena (60:85). Rezultatska nizbrdica kako se bližio kraj povećavala se na strani domaćina, jer su Nijemci stigli i do 30 plusa (64:94), a Nazor je uspio barem podariti nekoliko minuta Palokaju i Planiniću. Kod Zadra najefikasnijim se pokazao Allen s 14 ubačaja što mu je ukupno 63 poen u tri utakmice i najizgledniji je kandidat, za najboljeg strijelca turnira iako se još danas igra posljednja utakmica zmeđu Albe i Efesa. No nešto će se pitati i Albine igrače Erikssona koji je ubacio Zadru 24 poena, i Giffeya koji je stavio 23.