Srijeda, 8. svibnja 2024

Pobjeda se piše, dojam briše

20.10.2021. 07:17

Košarkaši Zadra sinoć su u posljednjem susretu šestog kola HT Premijer lige na domaćem parketu svladali Vrijednosnice Osijek rezultatom 86:78 i prekinuli niz od dva uzastopna poraza koji je, u kombinaciji s lošim igrama na početku sezone, posla koštao donedavnog glavnog trenera Ivana Perinčića. Dugo su se, predugo, Zadrani mučili s umornim Slavoncima, no na koncu su na čistu individualnu kvalitetu došli do nova dva boda. Pobjeda se piše, dojam – briše! Premda su domaćini dobro otvorili susret i rano poveli 17:9, prvo ime uvodnih minuta bio je visoki košarkaš Vrijednosnica Đorđe Topolović koji je kontinuirano unosio nered u suparnički reket, a kada je mladi bosanskohercegovački reprezentativac pogodio i izvan linije 6,75 bio je to poziv na buđenje gostima koji su učas istopili zaostatak i uspostavili terensku ravnotežu.

Domaće sivilo
Razigrao se i mladi Zadranin Šime Lisica i s pet poena vratio stvari na početak (19:19), da bi trica uz slobodno bacanje Marka Bošnjaka na ulasku u posljednju minutu prve dionice dovela »Brokere« i do potpunog preokreta. Mlaka obrana Zadra i nedostatak brzine u napadu išli su na mlin Slavoncima koji su namjestili nišane i ubacili šest od prvih osam trica, što su već na otvaranju druge dionice pretočili u iznenađujućih 21:26. Da se nije radilo o kratkotrajnim trenucima inspiracije gosti su pokazali već koju minutu kasnije kada su sa sedam vezanih poena otišli na 26:33 i natjerali Srđana Helbicha na »time-out«. Košarkaši Zadra malo su toga pokazivali u tim trenucima, izuzev mimikrije kojom su se savršeno uklopili u sivilo praznih tribina Krešinog doma. »Švicarska« obrana, ne ona usporediva s gardom koja već stoljećima čuva Vatikan, već bliža delikatesi iz kantona sa sjedištem u Bernu omogućavala je Mandićevim momcima šetnju prema domaćem obruču, a bezidejni napad je dovodio do mnoštva teških šutova, pa su Zadrani umjesto očekivanog lovca postali – lovina. Stoga je, koliko god to bilo kontradiktorno za susrete hrvatskog prvenstva, pogled na semafor i minus od šest poena (36:42) na poluvremenu bio dobar rezultat za domaće košarkaše. Od očekivanog psihološkog šoka nakon promjene trenera nije bilo ništa, pa iz prve polovice susreta kao pozitivno valjda istaknuti tek određenu minutažu mladih Duje Brale, Filipa Paponje i Tomislava Buljana. Dojam je više silom prilika, zbog neigranja Pavla Marčinkovića i Domagoja Mavre te loše role Darija Drežnjaka, nego planski, no i to se piše. Otvaranje nastavka donijelo je novu »dudu varalicu« malobrojnim domaćim navijačima, prije svega nakon par dobrih poteza Uroša Lukovića koji je doveo svoju momčad na 42:44, ali od toliko iščekivanog buđenja momaka u bijelim dresovima nije bilo ništa. Barem ne još. Nova trica Topolovića i tri realizirana napada Vita Porobića odveli su Osječane na najvećih 44:53 u 26. minuti.

Paljenje motora
Koketiranje gostiju s dvoznamenkastom prednošću upalilo je crveni alarm u zadarskim redovima pa je uzvratila osovina Carter-Vuković i eto domaćina ponovno u igri. Junaković je potom položio za minus jedan (56:57), a kada je Tomislav Buljan s istekom treće četvrtine pogodio za 61:59, prvo vodstvo nakon davnih 19:16, malobrojni okupljeni su skočili na noge i glasno uzviknuli: »Aleluja«. Bio je to osmi poen mladog hrvatskog reprezentativca koji je konačno dobio priliku koju svojim talentom zaslužuje, a isti je igrač snažnim zakucavanjem otvorio »zadarski račun« i u posljednjoj dionici. Kako je vrijeme odmicalo, »Brokeri« su polako gubili ritam koji ih je krasio većim dijelom susreta, pa su trice Jordana i Cartera ubrzo odvele domaćine na ugodnih plus sedam (70:63). Trudili su se Zadrani prelomiti susret i odvesti utakmicu u toliko iščekivane mirne vode, no svaki put kada bi imali priliku otići na dvoznamenkastu prednost uslijedio je odgovor s druge strane. Precizni bijahu prvo Topolović, potom Grušanović, a onda i Lisica za otvorenih 81:78 minutu i 28 sekundi prije kraja. Ipak, gosti su u preostalom vremenu ostali bez poena pa su se bodovi zadržali u Krešinom domu. Najefikasniji u pobjedničkim redovima bili su Martin Junaković s 15 koševa i 12 asistencija te Justin Carter s 13 poena, a valja istaknuti i dvostruko-dvocifreni učinak Tomislava Buljana koji je svojih 12 koševa nadogradio s deset uhvaćenih lopti, dok je Vrijednosnice predvodio Đorđe Topolović s 22 poena.

ZADAR 86
VROS 78

(21:23, 15:19, 25:17, 25:19)
ZADAR – Dvorana Krešimir Ćosić. Gledatelja: 169. Suci: Tomislav Hordov, Karlo Mirčeta i Denis Bajramović.
ZADAR: Carter 13, Paponja 2, Jordano 9, Brala 4, Vuković 12, Bursać 7, Junaković 15, Buljan 12, Drežnjak 2, Mavra, Luković 10. Trener: Srđan Helbich.
VROS: Anyiarbany 15, Lisica 11, Filipović, Grušanović 8, Tomljenović, Tokić, Porobić 9, Kuany Kuany 4, Bošnjak 9, Topolović 22, Jurić. Trener: Marko Mandić.
HT Premijer liga
6. kolo: Zadar – Vr. Osijek 86:78, Split – Sonik P. 99:58, Zabok – Gorica 72:96, AO Škrljevo – Cibona 85:93, Cedevita J. – Alkar 104:85, Furnir – Šibenka 73:65.
1. Split       6       5       1       482:394       11
2. Cibona       6       5       1       504:426       11
3. Cedevita J.       6       5       1       532:482       11
4. Zadar       6       4       2       458:411       10
5. AO Škrljevo       6       4       2       536:498       10
6. Gorica       6       4       2       495:465       10
7. Vr. Osijek       6       3       3       495:485       9
8. Sonik P.       6       2       4       407:465       8