50 GODINA OSNUTKA UDRUŽENJA OBRTNIKA ZADAR Obrtništvo ima veliko značenje u gospodarstvu Zadarske županije

Slika korisnika mkvanja
SVEČANI SKUP U HNK
Obrtnici idu u korak s vremenom i kao poduzetnici, ostaju vrlo značajan kotač našeg gospodarstva. Veseli nas, stoga, podatak da se broj zaposlenih obrtnika u našoj županiji i tijekom ove godine povećao. Ono u čemu vidimo dobar potencijal, a za što Županija odobrava i financijsku potporu, jest očuvanje starih obrta ili njihova revitalizacija u novom kontekstu. S jedne strane to je očuvanje tradicije, a s druge obogaćivanje turističke ponude, osobito na područjima ruralnog turizma, rekao je zadarski župan Božidar Longin
Zvonko KUCELIN
Dobitnici priznanja povodom proslave 50. obljetnice Udruženja obrtnika Zadar

Svečanim okupljanjem u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zadru, Udruženje obrtnika Zadar danas je obilježilo 50. obljetnicu osnutka. Okupljenim zadarskim obrtnicima i uzvanicima obratio se predsjednik UOZ-a Mladen Malta koji je podsjetio da je 20. kolovoza 1968. tadašnje Udruženje samostalnih zanatlija upisano u Registar udruženja građana.

- Udruženje je bilo jedan od rijetkih inicijativa koje je podržavalo privatno vlasništvo time što je okupljalo sve privatne poduzetnike koji su svoje poslovanje registrirali kao obrt. Današnje udruženje broji 3.237 članova. Više od polovice njih registrirano je na području Grada Zadra, a ostali na području Nina i Obrovca te 19 općina u Zadarskoj županiji, rekao je Mladen Malta.

Predsjednik UOZ dodao je kako se gotovo sve djelatnosti mogu obavljati u formi obrta. Tako i UOZ djeluje kroz osam glavnih strukovnih cehova. Skupa sa svojom Obrtničkom komorom i jedinicama lokalne samouprave, UOZ se nametnuo kao nezaobilazan segment u zaštiti interesa obrtnika i unapređenju njihovog poslovanja.

- Udruženje se prilagodilo modernim uvjetima poslovanja te financijskim sredstvima iz EU fondova. Tim sredstvima uredilo je vlastiti prostor na Putu Murvice koji gotovo tri godine funkcionira kao prostor prilagođen i otvoren novim digitalnim poduzetnicima i zanimanjima. Isti prostor je primjer suradnje lokalne samouprave i poduzetničkih institucija, rekao je između ostalog Mladen Malta.

Obrtnicima je 50. obljetnicu čestitao i zadarski gradonačelnik Branko Dukić koji je posebno istaknuo osjetljivost Grada Zadar na probleme obrtnika koje su imali tijekom protekle gospodarske krize.

Zadarski župan Božidar Longin je čestitajući jubilej obrtnicima poručio kako obrtništvo, kao posebna kategorija malog poduzetništva, ima veliko značenje u gospodarstvu Zadarske županije te stoga zavređuje posebnu pozornost i podršku svih razina društvene zajednice.

- U povijesti čovječanstva obrtništvo je imalo jednu od ključnih uloga za razvoj i opstanak zajednice. Značaj njihove djelatnosti je bio toliki da je jedan od temeljnih načina nastanka prezimena upravo naziv obrta. Kovač, Kotlar, Lončar… sve su to prezimena nastala upravo prema nazivu obrta, odnosno zanimanja. Napredak tehnike i tehnologije neminovno dovodi do gašenja nekih starih obrta. No, ipak, obrtnici idu u korak s vremenom i kao poduzetnici, ostaju vrlo značajan kotač našeg gospodarstva. Veseli nas, stoga, podatak da se broj zaposlenih obrtnika u našoj županiji i tijekom ove godine povećao. Ono u čemu vidimo dobar potencijal, a za što Županija odobrava i financijsku potporu, jest očuvanje starih obrta ili njihova revitalizacija u novom kontekstu. S jedne strane to je očuvanje tradicije, a s druge obogaćivanje turističke ponude, osobito na područjima ruralnog turizma, rekao je zadarski župan Božidar Longin.

Zadarskim obrtnicima obljetnicu je čestitao i predsjednik Hrvatske obrtničke komore Dragutin Ranogajec koji je skupa s gradonačelnikom Dukićem i županom Longinom podijelio priznanja zadarskim obrtnicima. Tijekom svečanosti, prikazan je i prigodan film o 50 godina zadarskog obrtništva, autora Damira Maričića. U zabavnom dijelu programa nastupila je klapa Leut, a zahvalnice su dobili: Zadarska županija Grad Zadar Agencija za razvoj Zadarske županije ZADRA NOVA lnovativni Zadar Prirodoslovno-grafička škola Zadar Hrvatska gospodarska komora - Županijska komora Zadar Udruženje obrtnika grada Zagreba Udruženje obrtnika Osijek i Udruženje obrtnika Pula.

Dobitnici priznanja povodom proslave 50. obljetnice Udruženja obrtnika Zadar

ZLATNA NAGRADA

GORDANA KOKIĆ - vl. obrta za kozmetičke usluge Gordana Beauty Center - za dugogodišnji uspješan rad, te postignutu visoku razinu kvalitete obrtničkih usluga. MILE MILOVAC - vl. obrta za optiku i trgovinu Optika - za dugogodišnji uspješan rad u obrtu i očuvanje obrtničkih vještina.

ČEDOMIR PERIĆ - vl. obrta za soboslikarsko-ličilačke usluge Perić - za dugogodišnji uspješan rad u obrtu te očuvanje i unapređenje obrtničkih vještina.

SREĆKO SKOBLAR - obrt za ugostiteljstvo Konoba Skoblar - za dugogodišnji uspješan rad u obrtu te očuvanje i unapređenje obrtničkih vještina

JUGOSLAV ŠULJ1Ć - vl. obrta za proizvodnju i montažu tendi i građevinske stolarije Harmo - za dugogodišnji uspješan rad, te postignutu visoku razinu kvalitete obrtničkih usluga

SREBRNA NAGRADA

EDUARD FRANIN - vl. limarske radionice Eduard Franin - za dugogodišnji uspješan rad u obrtu i doprinos u razvoju Udruženja kroz rad u tijelima

VLADIMIR KOVAČEVIĆ (posmrtno) - dimnjačarski obrt Briševo - za očuvanje i unapređenje obrtničkih vještina i doprinos u razvoju Udruženja kroz strukovni

MARINKO PESTIĆ - elektroinstalacijski obrt Pestić - za dugogodišnji uspješan rad u obrtu i doprinos u razvoju Udruženja kroz rad u tijelima

MIRELA PIFAT - vl. obrta za trgovinu Antea - za dugogodišnji uspješan rad u obrtu i doprinos u razvoju Udruženja kroz rad u tijelima

PLAKETA DORO PETRIĆ

EDISON BOŠKO - vi. ribarskog obrta Edison Boško - za dugogodišnji uspješan rad u obrtu i doprinos u razvoju Udruženja kroz strukovni rad

DUNJA ČUPIĆ - obrt za knjigovodstvene usluge Velebit - za doprinos u razvoju Udruženja kroz dugogodišnju aktivnost u tijelima i strukovnom radu

ZVONKO MATEŠIĆ (posmrtno) - obrt za usluge popravka obuće Matešić - za dugogodišnji uspješan rad u obrtu, te očuvanje i unapređenje obrtničkih vještina

ERIK PAVIN - vl. obrta za ugostiteljstvo Niko - za dugogodišnji uspješan rad u obrtu te očuvanje i unapređenje obrtničkih vještina

 

MIJO TOLIĆ - vl. graditeljskog obrta Svijet stakla - za dugogodišnji uspješan rad u obrtu, te očuvanje i unapređenje umjetničkih obrta

Ocjena: 
Prosječno: 3 (2 glasova)