Zadar i dalje regionalni talog, Anzulovića ne napušta nada

Abaligaški plijen s Višnjika odnijela i Igokea u 9. kolu
Žao mi je što nismo iskoristili dobru igru u prvom poluvremenu kada smo mogli otići na veću prednost od deset koševa. Na kraju su presudile neke stvari u obrambenoj koncentraciji koju vježbamo. Ovi momci stvarno dobro treniraju i nadam se da ćemo u narednom razdoblju prenijeti to i na parket - kazao je trener Zadra
Šime ZELIĆ
ABALIGAŠKIM MUKAMA NE NAZIRE SE KRAJ - Vladimir Anzulović

Momčad s Višnjika ostala je vjerna svojim starim navikama u regionalnoj ligi i nakon 9. kola u kojem je ugostila Igokeu. Sastav iz Laktaša je kao i tri prethodna gosta (Partizan, Cibona, C. zvezda) odnio bodove iz Krešinog doma i tako potvrdio fenjeraški status momčadi Vladimira Anzulovića koja je neslavni vlasnik jednog od najgorih omjera u ligi, 1-8. Slaba im je utjeha da nisu i najgori jer partnerstvo na samom dnu Zadrani još uvijek dijele s Mornarom, ali ih Barani u nedjelju imaju priliku preskočiti u slučaju domaće pobjede nad Splitom.

Anzulović kao i Perinčić na 0-4

Baš ta tri kluba (Zadar, Mornar i Split) uz Borac iz Čačka zasad su nakon prve trećine sezone najizgledniji konkurenti za relegaciju u niži rang, a kako se nepovoljno odvijala situacija na Višnjiku u prvih devet kola dojam je da će najveći izazov biti upravo pred Anzulovićevim sastavom koji je ako ne računamo iznimku konkretnijeg izdanja kontra Borca zapravo dosad pokazao jedno veliko ništa. Igokea je samo potvrdila stručnom stožeru kluba da nešto nije kako treba u postavkama, igračkim i trenerskim, jer bitnijeg pomaka prema naprijed nažalost još uvijek nema, a na klupi sjedi već treći trener od početka sezone, i koji je napravio zasad isto što i prvi kormilar Ivan Perinčić. I Anzulović i Perinčić su s klupe vodili četiri utakmice u ABA ligi, i obojica su doživjela sva četiri poraza dok je jedini uspjeh protiv Borca zanimljivo iskreirao bivši Perinčićev i sadašnji Anzulovićev pomoćnik Srđan Helbich. Nešto je trulo na Višnjiku i to je činjenica iako je Anzulović istaknuo nakon poraza od Igokee kako očekuje u narednom razdoblju da će dobri treninzi konačno doći na naplatu. Nekako je teško u to povjerovati jer je previše kvalitativnog propuha u rosteru, a s takvim kadrom se ne može parirati većini klubova u ligi, bez obzira na požrtvovnost i pristup koji jest u posljednje vrijeme na visini, no to nije dovoljno.

Rupa pod košem

Prije svega, velika je rupa pod košem gdje je na ljeto doveden tek Uroš Luković koji se sve više pokazuje »mačkom u vreći«, i nije bezveze kada ga svjesno Anzulović ostavi na klupi praktički cijelo drugo poluvrijeme protiv Igokee. Stasiti Srbin, htjeli mi to priznati ili ne, nije spreman participirati na terenu više od desetak minuta, a u takvoj konstelaciji snaga nedostatak snažnog tijela i centimetara pod košem Zadrane uglavnom pretvara u gubitnike. Zorno je to demonstrirala u četvrtak navečer i Igokea čiji su visoki igrači, Ilić i Đorđević, pravili pravi dar-mar u zadarskom reketu. Kada se tome još pridodaju druge dvije najveće kvalitete momčadi iz Laktaša, asistencije (23 protiv Zadra) te najbolji postotak šuta za tricu u ligi (10-23 protiv Zadra; 43.5%) onda je teško bilo očekivati da se domaćin može dočepati druge pobjede. Iako je Anzulović imao optimističnu persektivu u prvih 15 minuta utakmice, sve se ubrzo srušilo poput kule od karata, Igokea je nametnula svoju igru i mirno privela utakmicu kraju. Nakon toga, treneru Zadra nije ostalo ništa drugo već pružiti ruku protivniku na zasluženom trijumfu.
- Čestitam Igokei na fer i sportskoj borbi i čestitam im na pobjedi koja je mogla otići i na našu stranu. Žao mi je što nismo iskoristili dobru igru u prvom poluvremenu kada smo mogli otići na veću prednost od deset koševa. Na kraju su presudile neke stvari u obrambenoj koncentraciji koju vježbamo. Ovi momci stvarno dobro treniraju i nadam se da ćemo u narednom razdoblju prenijeti to i na parket - kazao je Anzulović nakon novog poraza u ABA ligi.

Bajić: Nametnuli smo pet na pet igru, gdje Zadar ima dosta problema

Nekada »vrući teren« u Zadru postao je mjestom gdje se iz kola u kolo redaju zadovoljni gosti. Doživljaj ugode nakon pobjede u Krešinom domu ponovno je sa svojom Igokeom osjetio trener Dragan Bajić koji je ključnim istaknuo nametanje igre pet na pet u drugom poluvremenu. Na taj taktički potez Anzulovićeva momčad nije imala adekvatan odgovor.
- Čestitam momcima na izrazito bitnoj pobjedi za nas. Iskreno jako sam se bojao ove utakmice jer Zadar nije loša momčad, promijenili su trenera i jako je teško bilo napraviti skauting znajući da je Zula puno toga promijenio dolaskom na klupu. Samo otvaranje nije bilo kako sam zahtijevao od svojih momaka, međutim na neko moje inzistiranje da promijenimo obranu uspjeli smo nametnuti pet na pet igru, gdje Zadar ima dosta problema. Nismo trčali dobro, nismo imali kontrolu skoka i tečnosti u napadu što je rezultiralo manjim brojem poena na poluvremenu. Bržim trčanjem u nastavku i znajući da će Zadar promijeniti obranu uspijevali smo doći do lakih poena. Bili smo strpljivi i koncentrirani u datim momentima, pa je uz to i nervoza koja je u jednom trenutku snašla Zadrane bila očekivana s moje strane i tada smo došli do pobjede - kazao je trener Igokee.