Drežnjak i Thompson stali na kraj slavljima farmaceuta na Višnjiku

Košarkaši Zadra nadjačali Krku iz Novog Mesta u 17. kolu
Najzaslužniji za petu abaligašku pobjedu pokazao se Thompson s 22 poena i devet skokova, Drežnjak se zaustavio na 18 poena, a Carter je uz 16 koševa uhvatio osam lopti te podijelio sedam asistencija
Marin GOSPIĆ
BITNA DVA BODA U BORBI ZA OPSTANAK - Justin Carter

Nitko ne pobjeđuje Zadar na Višnjiku šest puta zaredom, s tom izjavom u maniri tenisača iz 70-ih godina Vitasa Gerulaitisa najbolje je oslikati jučerašnju veliku pobjedu košarkaša Zadra nad Krkom u Krešinom domu nakon što su nakon dugih sedam godina uspjeli na svom terenu nadjačati farmaceute iz Novog Mesta. Ne samo da su igrači Vladimira Anzulovića razbili dugogodišnji abaligaški urok već su i ugrabili dva boda koja vrijede dvostruko u borbi za opstanak, a ta misija bi ove sezone mogla biti puno lakši zalogaj u odnosu na prethodne jer se na kontu Zadrana našla peta pobjeda s kojom su se distancirali od posljednja tri takmaca na ljestvici, Krke, Borca i Splita. Odluka u očekivano teškom dvoboju pala je, a kako drugo, nego u samoj završnici. Na dvije minute prije kraja činilo se da je Krka u puno boljoj poziciji od Zadra jer je taman nadoknadila deset minusa s početka četvrte dionice i povela sa 67:68, no Slovenci izgleda nisu računali na Anzulovićevog džokera s klupe, Darija Drežnjaka, čiji su poeni donijeli ključnu prednost 72:68 koju je potom zapečatirao također raspoložen u ovom dvoboju Amerikanac Thompson.

Nezaustavljivi Thomas

Izuzev uvodnih 180 sekundi koji su zaključeni vodstvom od 3:0, Anzulovićevi igrači su cijelo prvo poluvrijeme bili prisiljeni gledati u leđa sastavu iz Novog Mesta. Nakon te početne napadačke anemije gosti su uspjeli namjestiti svoje nišanske sprave i jednom zavidnom preciznošću izvan perimetra preuzeti kontrolu rezultata. Prednjačili su kod farmaceuta Adonis Thomas, Rok Stipčević i Miha Lapornik te se taj tercet pokazao zaslužnim za 22 od ukupno 24 poena Krke u prvoj četvrtini. Posebno se nametnuo krilni centar Thomas s 12 koševa, dok se u domaćim redovima kakav-takav priključak održavao na račun raspoloženih Trevora Thompsona i Justina Cartera pa se u drugu dionicu ušlo s prihvatljivih pet minusa (19:24). Prihvatljivih s obzirom na to da gosti nisu puno promašivali, dvicu su gađali 5-9, tricu 4-8, a Zadar je lošem šutu za dva (3-10) pridodao i četiri izgubljene lopte. Nakon te na obje strane kvalitetne napadačke predstave u prvoj dionici, uslijedila je u drugoj četvrtini demonstracija tvrdih obrana i poeni su postali iznimno rijetka pojava. U tom novom odnosu snaga na parketu malo su se bolje snašli Zadrani koji su se pred završne dvije minute prvog poluvremena došuljali na dva poena zaostatka (29:31). Međutim, dobar obrambeni posao domaćim igračima potom su dalekometnim šutevima izvan linije 6.75 metara pokvarili Stipčević i Miha Lapornik. Stoga se put svlačionica otišlo s prednošću farmaceuta (33:37), ali strateg Zadra mogao je biti puno zadovoljniji s prikazanim od strane svojih igrača u tih drugih deset minuta, posebno jer se dobila bitka u skoku s čak osam napadačkih skokova više od protivnika koji je pak svoju prednost mogao zahvaliti odličnom šutu za tri, pogodivši sedam od 14 pokušaja izvan perimetra.

Neizvjesna završnica

Ono što im se nije vratilo u toj angažiranoj drugoj četvrtini košarkaši Zadra su naplatili na otvaranju nastavka kad su u samo dvije minute preokrenuli rezultat u svoju korist. Najveća zasluga išla je na adresu Cartera koji je ubacio tricu i zakucao iz kontranapada dok je četiri poena dodao i Thompson. Na semaforu je u tom trenutku stajalo 43:40, no nije to značilo da se Krka prepala uraganskog naleta domaćeg sastava. Thomas je potvrdio da je u ovoj utakmici nezaustavljiv za zadarsku obranu, zabio je četiri koša i održao uz Mihu Lapornika slovensku momčad u egalu dok je na drugoj strani dominaciju pod košem potvrdio Thompson. Farmaceuti su potom pronašli novu nišu za prelazak u vodstvo. Preko Stipčevića koji je ubacio tricu i dva bacanja Mihe Lapornika stigla je Krka do četiri plusa (51:55), ali pokazalo se to i njihovim labuđim pjevom u trećoj dionici. Zadar je tada pronašao novu snagu u Junakoviću i Drežnjaku koji su iskombinirali deset poena i tako donijeli pet viška (62:57) pred odlučujućih deset minuta, dok je početak završne dionice bio preslika završetku prethodne. Drežnjak i Bursać udvostručili su zadarsku prednost (67:57) i prisilili gostujućeg stratega na neplaniranu minutu odmora kojom je uspio razdrmati svoje grogirane štićenike. Škedelj je s dva vezana ubačaja spustio na šest zaostatka (67:61), da bi nakon nekoliko minuta bez koša na obje strane povratak farmaceuta najavila braća Lapornik koji su u suradnji s Frenchom vratili Krku u prednost (67:68). Protegla se napadačka suša domaćih na čak šest minuta, a nju je konačno razbio Drežnjak koji je završio s uspjehom dva napada u nizu i tako se dvije minute prije kraja Zadar našao na četiri viška (72:68). Povećao je potom Thompson na 74:68, na trenutak je neizvjesnost vratio tricom Stipćević (74:71) da bi potvrdu velike pobjede donio Thompson svojim 22 ubačajem u utakmici. Uz njega vrijedi istaknuti i Drežnjaka koji se zaustavio na 18 poena te Cartera koji je uz 16 koševa uhvatio osam lopti te podijelio sedam asistencija. Kod Krke su se Thomas i Miha Lapornik pokazali najefikasnijima s 22 i 18 poena dok je Stipčević ostvario "double-double" učinak od 14 poena i 11 skokova.