11 C°

Ciboni prvi kup u Krešinom domu

Autor: Roman Morović

20.02.2009. 23:00

Pobjednik kupa Krešimira Ćosića za sezonu 2008./2009. je zagrebačka Cibona. Nakon što je jučer u polufinalu bila bolja od domaćina Zadra, momčad Velimira Perasovića danas je bez većih problema u finalu savladala gradskog rivala Zagreba sa 73-63 i tako osvojila prvi ovosezonski trofej. Iako je Zagreb u nekoliko navrata zaprijetio, pa čak došao i do vodstva, Cibona je u završnici pokazala da je u ovom trenutku bolja i kvalitetnija momčad i sigurno privela utakmicu kraju.
Formalni domaćin, Cibona bolje je otvorila susret, te povela 5-0 dvicom Callowaya i tricom Andersona. Plus pet vukovi su imali i nešto kasnije kod rezultata 7-2, no tada se budi Zagreb. Serijom 8-0 „mravi” dolaze do vodstva 7-10. Ipak, Cibona vrlo brzo ponovno prelazi u vodstvo i to dvjema uzastopnim tricama Nikše Prkačina za 13-12. Usljedila je tricaška završnica prve četvrtine u kojoj je nešto bolja bila Cibona, te na prvi odmor odlazi s prednošću 20-19.
Svi oni koji su vjerovali da će se i druga četvrtina nastaviti u tom ritmu ne malo su se iznenadili kada su u prvih pet i pol minuta vidjeli tek jedan koš i to onaj Štimca za 20-21. Na prvi Cibonin koš u drugoj četvrtini trebalo je čekati preko pet minuta kada je post prekino Marin Rozić tricom za 23-21. Uskoro su vukovi, nako slobodnih bacanja Andersona i Rozića prvi put na utakmici došli i do +6, 27-21. U nervoznoj završnici prvog poluvremena, uz mnoštvo promašenih slobodnih bacanja Cibona je na odmor otišla s prednošću 29-25.
Momčad Velimira Perasovića furiozno je otvorila treću četvrtinu, te trima uzastopnim dvicama prvi put na utakmici došla do dvocifrene prednosti 35-25. Crnu seriju Zagreba tricom je prekinuo Simon, no Cibona novom mini serijom 6-2, dolazi i do 11 poena prednosti 41-30. Ipak, hrabri zagrebaši nisu se tako lako predali. Serijom 8-0 dolaze na samo tri razlike 41-38, a potom, nakon koša Andersona, novom serijom od osam uzastopnih poena prelaze u vodstvo 43-46. Ukupnu seriju 16-2 Zagreba tricom je prekinuo Troha, a da mravi u posljednjih deset minuta ipak uđu s minimalnom prednošću pobrinuo se Tomić polaganjem za 46-48.
Posljednju četvrtinu dvicom otvara Tomić za +4 Zagreba 46-50, no Cibona se uskoro razgoropadila, te velikom serijom 13-0 ponovno dolazi do +9, 59-50. Ipak, igrači Denisa Bajramovića nisu se predavali i još su jednom smogli snage za povratak. U dva su navrata dvije minute prije kraja došli na samo tri poena zaostatka (62-59, 64-61), no za nešto više nedostajalo je koncentracije i smirenosti u završnici. Nekoliko napada Zagreb nije realizirao, Cibona je, točnije Anderson, bila precizna sa linije slobodnih bacanja i tu je priči bio kraj. Na koncu, Cibona je potpuno zasluženo osvojila prvi kup Krešimira Ćosića održan u dvorani Krešimira Ćosića.

CIBONA – ZAGREB 73:63

(20:19, 9:6, 17:23, 27:15)
Dvorana Krešimira Ćosića. Gledatelja 1000. Suci: Dožai (Zagreb), Herceg (Zabok) i Hordov (Zadar).
CIBONA: Homan 6, Kus 6, Prkačin 8, Troha 6, Vukušić 3, Andrić 2, Calloway 4, Šundov, Zubčić, Princ 5, Rozić 9, Anderson 24. Trener: Velimir Perasović.
ZAGREB: Tomić 18, Babić, Simon 12, Papac, Mulaomerović 5, Dijan 2, Rahimić, Bašljan, Štimac 7, Žorić 10, Drezga, Krstić 9. Trener: Denis Bajramović.
Slobodna bacanja: Cibona 11-15, 73%; Zagreb 11-18, 61%.
Šut za dva: Cibona 16-31, 52%; Zagreb 17-32, 53%.
Šut za tri: Cibona 10-28, 36% (Anderson 3, Prkačin 2, Troha 2, Vukušić, Princ, Rozić); Zagreb 6-21, 29% (Krstić 3, Simon 2, Štimac).
Skokovi: Cibona 33 (12), Zagreb 25 (8).