Utorak, 23. travnja 2024

13 C°

Zadru šest zlata

20.02.2011. 23:00

Proteklog vikenda  na bazenu Višnjik održano je  Zimsko seniorsko prvenstvo  Hrvatske u skokovima u vodu.  Priređivač natjecanja bio je  KSV Zadar, a nastupilo je 23  skakača iz šest hrvatskih klubova: Trešnjevka, Dive, Feniks,  Dupin, Arno i Zadar. Treba  reći da su seniorska prvenstva  Hrvatske limitirana težinom  skokova kako bi na njemu mogli nastupiti samo najbolji skakači. U sklopu svečanog otvaranja dodijeljene su nagrade  najboljim skakačima za prošlu  godinu. U reprizi prošlogodišnjeg izbora za najboljeg skakača izabran je Šime Perić, dok  je najbolja skakačica drugu godinu zaredom Zadranka Marcela Marić. Nagrada za nadu  godine, također ostaje u Zadru, a tu je nagradu je dobio  Marcelin brat Maro Marić koji  je svojom izvedbom na ovom  prvenstvu pokazao zašto je zaslužio ovu nagradu. Svi dobitnici  nagrada za 2010. godinu članovi su KSV Zadar (Perić je  prošle godine nastupao za KSV  Zadar).
Na otvaranju je ispred Hrvatske olimpijske akademije  Denis Vazdar, voditelj Odbora  za osposobljavanje i stručno  usavršavanje kadrova za šport  uručio diplome polaznicima  koji su uspješno završili trenersku akademiju HOO-a i tako stekli zvanje trenera skokova u vodu. Svečano otvaranje uljepšale su i članice ženske  klape Barufa koje su otpjevale  nekoliko prigodnih pjesama.
Prvenstvom su dominirali  članovi KSV Zadar i Trešnjevke. Na kraju nešto uspješniji  bio je domaćin Zadar te je odnio titulu najuspješnijeg kluba  sa šest osvojenih zlatnih medalja naspram četiri zlatnim  medaljama koje su osvojili skakači Trešnjevke. Najbolja seniorka još jednom bila je Marcela Marić s osvojene četiri  zlatne medalje i jednom  brončanom. Tri prva mjesta osvojila je u svim individualnim  disciplinama, daska 1 m, daska  3 m, toranj te još jednu s bratom Marom u ekipnim skokovima, dok je broncu osvojila  u sinkro paru s Majom Borić  (Trešnjevka). S daske 3 m Marcela je ostvarila normu HSSV-a  za ulazak u seniorsku reprezentaciju, a samim time i mogućnost nastupanja na Europskom prvenstvu za seniore koje  se za tri tjedna održava u Torinu te na Svjetskom prvenstvu  koje se ovo ljeto održava u  Kini.
Najveće iznenađenje natjecanja bio je član Zadra Maro  Marić. Iako najmlađi sudionik  natjecanja postao je najuspješniji senior sa tri osvojene  zlatne medalje. Prvi je bio u  disciplini toranj, u ekipnim  skokovima sa sestrom Marcelom te u sinkro skokovima s  daske 3 m u paru s Melšom  (Trešnjevka). Osim tri zlata ostvario je i treće mjesto s daske 3  m te četvrto mjesto s daske 1 m  (205 bodova).
Jedno od zanimljivijih natjecanja bilo je natjecanje u najnovijoj disciplini – ekipni skokovi. U ovoj disciplini dva člana  istog kluba, jedan muški i jedan  ženski član skaču ukupno šest  skokova s dvije visine, daska 3  m i toranj 5 m. Uspješnija je  ona ekipa koja zajedno skupi  više bodova. U ovom izuzetno  zanimljivom formatu pobjedu  je ostvarila ekipa KSV Zadar  ispred Trešnjevke za samo tri  boda, dok je treće mjesto zauzeo par Dora Smolić, Josip Karuc (Arno). Karuc je uz ovu  brončanu medalju osvojio i srebrnu u skokovima s daske 1. m  te brončanu s tornja.

Rezultati

Toranj m: 1. Maro Marić  (Zadar) 206,85, 2. Basler (Feniks) 190,40, 3. Josip Karuc  (Arno) 176,25.
Toranj ž: 1. Marcela Marić  (Zadar) 209,00, 2. Borić  (Trešnjevka) 179,85, 3. Kozniku (Dive) 164,00.
Daska 1 m ž: 1. Marcela  Marić (Zadar) 210,65, 2. Kozniku (Dive) 200,50, 3. Borić  (Trešnjevka) 192,60.
Daska 3 m m: 1. Melša  (Trešnjevka) 227,80, 2. Pervan  (Trešnjevka) 213,05, 3. Maro  Marić (Zadar) 196,45.
3 m sinkro m: 1. Marić,  Melša 220,86, 2. Basler, Tomičak 212,16.
3. m sinkro ž: 1. Balog, Kolić  220,38, 2. M. Kos, E. Kos  210,90,  3. Marić, Borić  200,31.
Daska 3 m ž: 1. Marcela  Marić (Zadar) 253,90, 2. Borić  (Trešnjevka) 173,90, 3. Badel  (Trešnjevka) 123,15.
Daska 1 m m: 1. Pervan  (Trešnjevka) 228,50), 2. Karuc  (Arno) 221,20, 3. Melša  (Trešnjevka) 218,95.
Ekipno toranj – 3 m: 1.  Marcela Marić, Maro  Marić (Zadar) 260, 2. Borić, Melša  (Trešnjevka) 257, 3. Smolić,  Karuc (Arno) 220.