Utorak, 19. ožujka 2024

Zadrani došli na rub iznenađenja, pa potonuli u završnici

21.09.2018. 18:13

Košarkaši Zadra porazom od Cedevite su završili nastup u Superkupu ABA lige u Laktašima iako nisu nimalo razočarali ponuđenim u srazu s puno kvalitetnijim protivnikom. Štoviše u 35. minuti imali su i četiri poena prednosti kojih nažalost bitno oslabljena momčad Aleša Pipana nije znala sačuvati do kraja. A takav rasplet utakmice s lijepom prilikom za pobjedom nakon lošeg otvaranja Zadrana nije se uopće očekivao.
Na kraju prvog poluvremena momčad Aleša Pipana imala je unatoč svim lošim prognozama vrlo izglednih šest zaostatka (43:37), a puno nezadovoljniji put svlačionica je otišao Cedevitin trener Španjolac Sito Alonso jer su njegovi igrači imali potpunu kontrolu utakmice polovicom druge četvrtine s pristojnom zalihom od 12 poena (34:22). Na ruku Cedeviti u tim trenucima je išlo nekoliko statističkih pokazatelja poput čak 11 izgubljenih lopti Zadra kao i osam napadačkih skokova naspram nijednog kod njihovih protivnika. Ipak posljednjih pet minuta do odlaska u svlačionice Zadrani su 15-8 serijom osigurali povratak u utakmicu iako su u Laktašima bili lišeni usluga dvojice prvotimaca, Mislava Brzoje i Marija Littlea. Sila potrebe kod Pipana da nakon drugog prekršaja Domagoja Vukovića u vatru gurne mlađahne Planinića i Tomasa pokazala se ubrzo pravom odlukom. Proradio je u finišu prvog poluvremena i dužnik Malcolm Grant sa šest poena u nizu te su se Zadrani primakli na samo dva minusa (39:37). No, najveći problem im je predstavljao u tih prvih 20 minuta očiti nedostatak snažnog tijela pod obručima što su Cedevitaši znali često iskažnjavati mnogim alley-oopovima na „petice“ u nihovom sastavu, Stipanovića i Limu koji su kombinirano ubacili 16 poena u tom razdoblju. Uz njih dvojicu Zadrani nisu imali rješenja ni za Jamesa Bella koji je otvorio nastavak drugom svojom tricom i ukupno 14-tim poenom. I treća opcija Cedevite na poziciji centra, Pablo Aguilar, ubacuje pet poena u nizu što je uz treću tricu Bella donijelo najvećih 14 prednosti hrvatskog prvaka (56:42). Da se ne bi previše Cedevita odvojila pobrinuo se nadahnuti Grant s tricom, pa nakon toga košem i dodatnim bacanjem za 56:48. Ta mini serija zadarskog Amerikanca podigla je momčad koja je našla novu snagu preko Planinića, Marića i Bašića te se uspjela primaknuti na samo tri zaostatka (61:58) ulazeći u završnicu treće dionice. Sito Alonso je bio primoran zvati minutu odmora, nakon koje je pomalo neočekivano ponovno bljesnuo Zadar s novom serijom 9-2 s kojom su u posljednju četvrtinu ušli sa četiri poena prednosti (63:67). Kapetan Špralja je načeo tricom, a onda je dvije trice vezao Luka Tomas za potpuni preokret u Laktašima nakon što su polovicom treće četvrtine Zadrani zaostajali čak 14 poena. Tako su Pipanovi igrači pomalo neočekivano uveli utakmicu u neizvjesne vode iako su na Cedevitinoj klupi već počeli razmišljati o polufinalu, a dočekali su posljednjih pet minuta utakmice sa četiri poena minusa (69:73). No, sve odlično do tada Zadrani su uspjeli prokockati u završnim minutama jer su ostali bez zraka u sustizanju zaostatka, a Cedevita je napravila seriju od 14-2 za odlazak na 83:75 koja je i presudila pitanje pobjednika. Slovenski stručnjak je začudo ostavio na klupi Bašića koji je bio detonator preokreta, a bez njega je igra Zadra u posljednje četiri minute izgubila sve konce te je na kraju hrvatski prvak teže od očekivanog izborio plasman u polufinale Superkupa.
CEDEVITA 85
ZADAR 77
(23:17, 20:20, 20:30, 22:10)
LAKTAŠI – Dvorana Laktaši. Gledatelja: 300. Suci: Uroš Obrknežević, Uroš Nikolić i Dragan Porobić.
CEDEVITA: Cobbs 9 (1-1), Krušlin, Perković 2, Benite 3 (1-2), Magette 5, Žganec, Stipanović 14 (2-2), Lima 14 (0-1), Cook 6, Bell 23 (1-2), Aguilar 9 (2-2). Trener: Sito Alonso.
ZADAR: Bašić 2, Marić 5 (3-3), Božić 10 (4-6), Grant 21 (6-6), Planinić 9 (5-6), Tomas 8, Little, Vuković 2 (2-2), Krajina 8, Špralja 12 (7-9). Trener: Aleš Pipan.
Šut za dva: Cedevita 30-49 (61%); Zadar 16-30 (53%).
Šut za tri: Cedevita 6-24 (25%); Zadar 6-19 (32%).
Slobodna bacanja: Cedevita 7-10 (70%); Zadar 27-32 (84%).
Skokovi: Cedevita 26 (16+10); Zadar 28 (23+5).
Osobne pogreške: Cedevita 24; Zadar 19