6 C°

Crnogorska mladost očitala lekciju

Autor: Roman Morović

20.11.2008. 23:00

Poèetkom drugog poluvremena Zadar radi seriju 9-0, dolazi do vodstva 48-44 i tada staje. Od tog trenutka ništa više nije funkcioniralo u igri momčadi Ace Petrovića, a Budućnost se razigrala do te mjere da je gotovo bila u prilici dostići lanjskih +27. Srećom po Zadar u trenutku najveće euforije domaćih Johnson i Garnett su ih dvjema tricama malo primirili tako da u konačnici Zadar može biti sasvim zadovoljan porazom od “samo” deset poena.
Domaći su bolje otvorili utakmicu, te tricom Gordića u drugoj minuti poveli 5-1. Zadrane na minimalnoj razlici održava kapetan Gečevski, a prvo vodstvo (8-7) atraktivnim zakucavanjem donosi Hrvoje Perić. Najgora moguća stvar za Zadar dogodila se sredinom prve četvrtine kada je Malik Dixon krivo doskočio, te s bolnom grimasom napustio teren. Sve do pred kraj prve četvrtine glavnu riječ na parketu vodili su visoki igrači, Maraš i Dragičević s jedne, te Ivanov i Gečevski s druge strane, a prvu prednost od dva napada Zadru donosi Marlon Garnett tricom za 21-17.
Zadrani su i u drugoj četvrtini u dva navrata imali +4, no nakon nekoliko nepotrebno izgubljenih lopti domaći preuzimaju inicijativu, te preko Vladimira Dragičevića dolaze do, dotad najveće prednosti na utakmici, 37-32. Ipak, gosti se brzo vraćaju u egal koševima Johnsona i Ivanova, a poluvrijeme tricom zaključuje Nikola Otašević za vodstvo Budućnosti 42-39.
Drugo poluvrijeme otvorio je Micov dvicom za +5 domaćih na što Zadrani odgovaraju serijom 9-0 za novo vodstvo od četiri poena, 44-48. I to kao da je bio kraj utakmice za Zadar. Budućnost serijom 10-3, ponajviše zahvaljujući sjajnom Marku Simonoviću, dolazi do +7, 58-51, a do kraja treće dionice igre i do prve dvocifrene prednosti na utakmici 65-55, čemu je kumovala i nepotrebna tehnička greška Perića nad Otaševićem.
Posljednjih deset minuta igre bilo je čisto poigravanje domaće momčadi koja na krilima odičnog Miloša Bojovića (12 poena u 4. četvrtini) dolazi i do najveće prednosti na utakmici, 74-57. Izgledalo je tada da bi Zadrani u Podgorici mogli doživjeti katastrofu slično onoj lanjskoj, no stvari su donekle spasili Johnson i Garnett dvjema tricama. Do kraja susreta bilježimo tek novu tricu Johnsona za -8, 77-69, no tu je priči bio kraj. Konačnih plus deset u korist Budućnosti moglo je slobodno biti i uvjerljivije da su domaći igrači bili samo malo prisebniji u nekim situacijama.
U igri Zadra vidjeo se, koliko god to nekima moglo zvučati glupo, kroničan nedostatak Malika Dixona. Bez ideje u napadu Zadrani su većinom koristili tricu kao svoje najjače oružje, a kada ih je šut stao mogli su potpisati kapitulaciju. Zašto je cijelu posljednju četvrtinu Gečevski odigrao sa četiri osobne pogreške, dok su Ružić i Macura sjedili na klupi ostaje pitanje koje ćemo idućih dana postaviti treneru Petroviću, a Zadru sada ne preostaje ništa drugo nego da se okrene Maroussiu i prvom kolu Eurokupa u utorak. Tek nakon te utakmice moći će Zadrani dalje razmišljati o regionalnoj ligi u kojoj će nakon ovoga kola, s omjerom 6-3, dijeliti četvrto mjesto sa sinoćnjim krvnikom i pobjednikom susreta izmeðu Splita i Cibone.

BUDUĆNOST – ZADAR 85:75

(20:21, 22:18, 23:16, 20:20)
PODGORICA – Dvorana Morača. Gledatelja: 2000. Suci: Milivoje Jovčić i Aleksandar Glišić (oba Srbija) i Roman Kolar (Slovenija).
BUDUćNOST: Šehović, Micov 3, Popović, Bojović 19, Gordić 7, Otašević 17, Dragičević 11, Simonović 10, Mišanović, Maraš 12, Dašić 6, Šutulović. Trener: Dejan Radonjić.
ZADAR: Perić 5, Stipčević 2, Dixon 1, Johnson 11, Prostran, Gečevski 18, Ružić 3, Macura, Garnett 16, Ivanov 19. Trener: Aleksandar Petrović.
Slobodna bacanja: Budućnost 11-20, 55%; Zadar 18-22, 82%.
Šut za dva: Budućnost 31-43, 72%; Zadar 18-34, 53%.
Trice: Budućnost 4-19, 21%; Zadar 7-20, 35%.
Osobne pogreške: Budućnost 26; Zadar 18.
Skokovi: Budućnost 25 (6); Zadar 30 (8).