21 C°

S Bašićem kroz iglene uši

Autor: Andrija Prović

21.03.2010. 23:00

Rukometaši Zadar Slada preksinoć su u Mocirama uz dosta muke upisali svoju 14. prvenstvenu pobjedu. U utakmici punoj preokreta domaći su uspjeli savladati Kaštela ponajviše zahvaljujući inspiraciji Marijana Bašića koji je s 13 golova najzaslužniji što se njegov klub i nakon 19. kola nalazi u samom vrhu ljestvice. No, nastave li s ovako blijedim izdanjima, teško da će se u preostalih sedam kola tamo i zadržati. Dvoboj je zaključen s minimalnom prednošću 30:29, dok se iz loše igre Zadrana moglo također štošta zaključiti.
– Na polusezoni smo ostali bez dva ključna igrača, stalno smo u nekakvom grču, sklapamo kraj s krajem, a nedostajalo nam je i samopouzdanja. Naša je igra protiv Kaštela samo produkt navedenog – smatra Marijan Bašić, najbolji pojedinac susreta.
Budući da je Kristijan Brkljača u Kup ogledu zaradio nekoliko šavova na bradi, Paleka je u početnu sedmoricu uvrstio Josipa Pešu na desnom vanjskom, a nešto izmijenjeniji sastav upotpunili su Ivan Cota na vratima te Luka Miletić na crti. Domaći se brane 6-0 zonom, no ista ostavlja previše mjesta vanjskoj liniji Kaštelana koji uz agresivnu obranu i raspoloženog Bosnića u prvih deset minuta uspijevaju održati priključak (4:4). Prvo minimalno vodstvo gosti bilježe nakon sedmerca Tomislava Radnića, a isti je igrač i u sljedećim minutama pokazao da njegova momčad u Mocire nije stigla s namjerom da razvije bijelu zastavicu. Radnić i Matko Bujas nastavljaju puniti Cotinu mrežu te je sredinom prvog dijela semafor svijetlio 5:7. Solo prodorima Bašić se pobrinuo da Zadar ostane u utakmici, međutim, izuzev rijetkih bljeskova, nije imao preveliku podršku u suigračima. Na parketu su se sada našli Mijolović, Vučković i Vidović, Cotu zamijenio Balent, no situacija na terenu nije se bitno mijenjala. Istina, “plavi” su poveli 10:9 u 20. minuti, ali su brojnim tehničkim greškama opet vratili vodu na mlin momčadi iz Kaštel Gomilice. Gol ili dva zaostatka Zadrani će tako loviti do kraja poluvremena, a na veliki se odmor odlazi rezultatom 14:15.
U nastavku domaći prelaze u 3-2-1 formaciju, ne bi li tako dubljom i sada nešto agresivnijom obranom promijenili tijek dvoboja. Gosti ipak drže prednost do 37. minute (17:18), no, njihova dva isključena igrača pomogla su Sladu da uskoro izjednači, a nedugo potom i povede 20:18. Umjesto da prelomi susret sredinom drugog poluvremena, društvo iz Mocira pokazuje da im najbolje ide prosipanje teško stečenog. Kod 25:22 (ujedno i najveća prednost), i lopte u rukama, rade probijanje u napadu te promašuju dva zicera. Posljedica je, naravno, nova prijetnja Kaštela koji dolaze na 25:24. Srećom po Zadar i živce malobrojne publike u Mocirama, za isti scenarij ostalo je tek nekoliko posljednjih minuta pa su nam ga “plavi” priuštili još samo jednom. Markić i Vučković ne pospremaju dvije izgledne prilike te dopuštaju da Radnić i društvo 13 sekundi prije kraja dođu u priliku za uzeti bod. Presingom po cijelom terenu pokušali su ukrasti loptu i doći do izjednačenja, no, Palekina minuta odmora i ono malo preostale koncentracije njegovih igrača uspjeli su zadržati konačnih 30:29.
Što bi tek bilo da u svojim redovima nisu imali Marijana Bašića koji je uz 13 golova zabilježio nekoliko pravovremenih i točnih asistencija. Ipak, to mu nije bilo dovoljno da bude prvi strijelac utakmice. Radnić je s druge strane utrpao čak 17 golova.
– Volio bih da sam zabio samo jedan gol a da smo odigrali dobro. Srećom, uspjeli smo na kraju pobijediti – zaključio je Bašić.

ZADAR SLAD 30 (14) – KAŠTELA ADRIACHEM 29 (15)

ZADAR – Dvorana Mocire. Gledatelja: 100. Suci: Marko Lovrić (Zagreb), Siniša Tanasić(Dugo Selo).
ZADAR SLAD: Balent (9), Cota (4), Vidak, Čirjak, Vučković 3, Buovac 4, Miletić, Vidović, Brkljača, Mijolović 2, Peronja, Humbolt 2, Markić 5, Bašić 13 (5), Peša 1. Trener: Roko Paleka.
KAŠTELA ADRIACHEM: Bosnić (12), Družijanić (4), D. Bujas, Trivić, Jeremić, Ševo 3, Topić 2, Musulin, M. Bujas 6, Jureškin, Novokmet, Radnić 17 (8), Vukić, Nenadić 1. Trener: Ante Jureškin. Sedmerci: Zadar Slad 5 (6); Kaštela Adriachem 8 (8).
Isključenja: Zadar Slad 6 minuta, Kaštela Adriachem 8 minuta.

PRVA DUKAT LIGA RUKOMETAŠA

Rezultati 19. kola: Zadar Slad – Kaštela Adriachem 30:29, Županja – Đakovo 26:26, Umag – Crikvenica 23:31, Prelog – Solin 30:28, Slatina – Trilj PV 21:20, Arena Jadrograd – Senj Wallenborn 30:27, Gorica – Ivančica Ivanec (jučer).
Zadar Slad 19 14 0 5 614:495 28
Gorica 18 14 0 4 571:470 28
Crikvenica 19 14 0 5 592:497 28
Arena Jadrograd 19 13 2 4 564:523 28
Županja 19 13 0 6 794:525 26
Senj Wallenborn 19 12 1 6 553:512 25
Kaštela Adriachem 19 9 2 8 581:536 20
Ivančica Ivanec 18 10 0 8 544:529 20