Hrvatska u četvrtfinalu s Grčkom

Autor: Roman Morović

21.07.2009. 22:00

Hrvatska košarkaška reprezentacija do 20 godina plasirala se u četvrtfinale Europskog prvenstva na grčkom Rodosu. Izabranici Darka Kuncea jučer su u posljednjoj i odlučujućoj utakmici drugoga kruga pobijedili Tursku rezultatom 75-62 i tako potvrdili plasman u četvrtfinale, bez obzira na ishode ostalih utakmica.
Turci su prvi poveli (2-0 i 4-3), a nakon trice Mahmutoglua u četvrtoj minuti vode sa 7-4. Istom mjerom minutu kasnije uzvraća Vragović, a prvo vodstvo Hrvatskoj donosi Hajdić novom tricom za 10-7. Onen još jednim dalekometnim projektilom sve ponovno vraća na početak (10-10), a u posljednjoj minuti prve četvrtine Turci rade mini seriju 4-0 i na prvi odmor odlaze s prednošću 16-12.
Na početku druge četvrtine Bilan pogađa jedno slobodno bacanje, a onda Karlović tricom poravnava na 16-16. Idućih nekoliko minuta proteklo je u izjednačenoj igri bez većih rezultatskih promjena, a prvo značajnije odvajanje jedne momčadi bilježimo u 15. minuti kada, pri rezultatu 22-20, Bogdanović dvicom i tricom prvi put Hrvatskoj donosi +7, 27-20. Tri minute prije kraja prvog poluvremena bilo je 29-23, a onda slijedi nova hrvatska serija od šest uzastopnih poena za prvo dvocifreno vodstvo na utakmici, 35-23. Do kraja poluvremena Turska se s linije slobodnih bacanja ipak uspijeva spustiti ispod deset poena zaostatka i na odmor se odlazi pri rezultatu 35-26.
Nakon tri minute igre u drugom dijelu Turci su se, koševima Batuka, uspjeli približiti na -5, 39-34 ali u sljedeće dvije i pol minute Hrvatska radi novu seriju 7-0 i ponovno ima +12, 46-34. Tursku su u život vratili Ozcan tricom pa Karaman dvicom (46-39), a onda Miro Bilan pogađa dvije uzastopne dvice za 50-39. Uslijedile su još dvije trice Turaka, Yildirima i Ozcana za povratak na samo -5, 50-45, a nakon što se Hrvatska još jednom odvojila na +9, novu tricu pogodio je Batuk te je uoči posljednjih deset minuta igre rezultat bio 54-48.
Posljednju četvrtinu dobro su otvorili hrvatski centri, Bilan i Delaš, koševima za +10, 58-48, ali istom mjerom uzvraćaju Karaman i Batuk, a nakon trice Cinka Turska smanjuje na samo -3, 58-55, točno pet minuta prije kraja utakmice. Tursku seriju prekinuo je Miro Bilan s linije slobodnih bacanja (60-55), no uskoro je ponovno samo tri razlike, 62-59. Bilo je to tri i pol minute prije kraja, a onda kreće furiozna hrvatska završnica. Dvije uzastopne trice pogodili su Oštrić i Vragović, Radić je precizan s linije slobodnih bacanja, a Antonio Oštrić novom tricom stavlja točku na “i” velike serije Hrvatske 11-0 za vodstvo 73-59 i tu je priči bio kraj. Konačnih 75-62 realno oslikava zbivanja na terenu, jer je Hrvatska cijelo vrijeme bila bolja momčad i u niti jednom trenutku nije ispustila kontrolu nad rezultatom. Turci su pokušali nešto napraviti tricama, no jučer protiv Hrvatske to jednostavno nije funkcioniralo. Danas je na Europskom prvenstvu dan odmora, a sutra se igraju susreti četvrtfinala.

Hrvatska 75 – Turska 62 (12:16, 23:10, 19:22, 21:14)

Hrvatska: Radić 2, Nakić, Vragović 16, Bogdanović 18, Kraljević, Oštrić 6, Delaš 4, Hajdić 5, Marčinković 3 (27 min, 1/2 za dva, 0/2 za tri, 1/2 sl.bacanja, 6sk), Karlović 3, Blažević, Bilan 18. Trener: Darko Kunce.
Turska: Gen 3, Kilicli 3, Mahmutoglu 10, Karaman 11, Batuk 11, Cinko 5, Yildirim 3, Balto, Onen 3, Cantekin 2, Ozcan 11, Sirin. Trener: Ene Orhun.

U-18: Danas Hrvatska – Španjolska

Danas u francuskom Metzu počinje Europsko prvenstvo za košarkaše do 18 godina. Hrvatska reprezentacija nalazi se u skupini B sa Španjolskom, Ukrajinom i Njemačkom, a prvu utakmicu igra danas u 18 sati protiv Španjolske. Izabranici zadarskog trenera Hrvoja Vlašića, među kojima su i brončani sa Svjetskog prvenstva U-19 Toni Prostran, Ivan Batur, Nikola Došen, Luka Babić i Domagoj Bubalo, nakon toga će odmjeriti snage s Njemcima (petak, 13.30) te na kraju s Ukrajincima (subota, 18). Prve tri reprezentacije plasirat će se u drugi krug gdje će stvoriti novu skupinu zajedno s najboljim trima reprezentacijama iz skupine A koju čine Češka, Slovenija, Francuska i Srbija. Bodovi iz prvog kruga osvojeni protiv reprezentacija, koje će se plasirati u drugi krug, prenose se tako da se momčadi iz prvoga kruga neće ponovno sastajati i u drugom krugu. Drugi dio ždrijeba smjestio je u skupinu C Latviju, Bugarsku, Grčku i Tursku te u skupinu D Izrael, Rusiju, Italiju i Litvu. Najbolje četiri reprezentacije iz skupina drugoga kruga plasirat će se u četvrtfinale, a onda kreće sistem eliminacije. Finale je na rasporedu 2. kolovoza, a naslov prvaka brani Grčka. Sastav Hrvatske: Toni Prostran, Ivan Batur, Luka Babić, Nikola Došen, Domagoj Bubalo, Paško Vrlika, Boris Barać, Ante Čutura, Toni Brnas, Dino Jakoliš, Dragan Šekelja i Mateo Juričić. Izbornik: Hrvoje Vlašić.