Popović odličan u pobjedi Unicsa

21.09.2010. 22:00

U prvom kolu kvalifikacija za Euroligu, Unics Kazan je očekivano slavio u Nizozemskoj, kod GasTerra Flamesa sa 72-84, prelomivši utakmicu u trećoj četvrtini, koju je dobio 22-10.
U prvom kolu kvalifikacija za Euroligu uspješniji su bili gosti, koji su ubilježili četiri pobjede, naspram tri domaćina. Unics Kazan je očekivano slavio u Nizozemskoj, kod GasTerra Flamesa sa 72-84, prelomivši utakmicu u trećoj četvrtini, koju je dobio 22-10. Poljski centar Maciej Lampe zabio je 26 poena, uz 13 skokova, te ostvario valorizaciju 40, a sjajnu utakmicu odigrao je i Marko Popović.
Iako nije startao u petorci, na terenu je proveo 27 minuta, te je za to vrijeme ubacio 15 poena (3-3 za dva, 1-3 za tri, 6-6 sl.bacanja), uz pet asistencija i tri skoka (val.21). Dvoznamenkast je bio i novopridošli Kelly McCarty sa 14 poena. Velik je to kapital za rusku momčad, kojeg će sigurno znati iskoristiti u sutrašnjem uzvratu i proći u drugo kolo, gdje je čeka bolji iz ogleda češkog Nymburka i belgijskog Charleroia.
U prvoj utakmici, novi NLB ligaš je na gostovanju poražen sa 79-68, a i taj je susret prelomljen u trećoj četvrtini (22-12). Kod Nymburka je najviše, 19 poena, zabio šuter Efejuku Weyinmi, 15 je dodao krilni igrač Petr Benda, a 12, uz po tri skoka i ukradene lopte, te dvije asistencije razigravač Mike Lenzly.
Od tri NLB ligaša, najbolji posao je bez sumnje napravio Hemofarm, koji je u Izraelu pobijedio Hapoel Gilbou Galil sa 84-97. Pred kraj treće četvrtine, Vrščani su gubili 72-64, ali onda su, predvođeni sjajnim dvojcem Krstović (22p, 4as, 3sk, trice 6/8) – Mačvan (31p, 6sk, dvice 13/26) napravili seriju 20-2, a posljednju četvrtinu dobili su s ogromnih 30-12. Nakon što dovrši posao u Vršcu, Hemofarm će igrati protiv boljeg iz dvoboja Chorale Roannea i Albe Berlin. Prvu utakmicu su kod kuće dobili Francuzi sa 86-79.
Budućnost je u Podgorici pobijedila Asvela sa 69-64 (Dragičević 18p, 7sk, Kadziulis 14p, Sčekić 12, Simonović 10, Nešović 10), iako je startala sa 19-2 u prvih pet minuta, te je očekuje težak posao u uzvratu u Lyonu. Prođu li dalje, Crnogorci će vjerojatno igrati protiv još jedne francuske momčadi, Le Mansa, koji je u gostima pobijedio turski Banvit 72-78.
Najveća drama odvijala se u Caserti, gdje je Khimki slavio sa 74-77, tricom Keita Langforda (19p, 5sk) u posljednjoj sekundi. Ukoliko u Talijani u Rusiji ne naprave iznenađenje, Khimki će put prema Euroligi, u drugom krugu nastaviti preko ukrajinskog  Budivelnika, koji je trebao igrati s Maroussijem, ali su Grci izbačeni iz natjecanja zbog velikih financijskih problema.
Inače, prve utakmice kvalifikacija za Eurokup i Eurochallenge igraju se 28. i 29. rujna, a uzvrati su na rasporedu 5. i 6. listopada, nakon čega će Zadar doznati protivnike u skupini G, trećeg po snazi europskog natjecanja.
Cedevita pobijedila Zagreb
U iščekivanju kvalifikacija za Eurokup sljedeći tjedan, Cedevita i Zagreb odigrali su u Sutinskim Vrelima prijateljsku utakmicu, koju je momčad Aleksandra Petrovića dobila rezultatom 87:76 ( 14:16, 18:18, 28:25, 27:17). Pritom treba istaknuti da je Zagreb igrao bez dva ponajbolja igrača, Damira Mulaomerovića i Marija Kasuna. Najbolji strijelac susreta bio je Luka Žorić sa 30 poena, Simon je zabio 22, a Toni Prostran 5 koševa. Kod pobjednika su najefikasniji bili Baždarić sa 23, Edwards s 18, Vukušić sa 15, te razigravač Draper sa 12 poena.
U još jednom NLB ligaškom prijateljskom ogledu, FMP je pobijedio Igokeu sa 90-85, a momčad iz Aleksandrovca je prije toga izgubila i od Hemofarma (83-82) i od Partizana (83-70). Na turniru u Turskoj, Cibona je ostvarila pobjedu i dva poraza. Prvo je poražena od Bešiktaša 75-60 (Bogdanović 17, Stipčević 3), onda je pobijedila Turk Telekom 97-85 (Stipčević 24, Bogdanović 19, Zubčić 19), da bi na kraju izgubila od letonske VEF Rige 80-75 (Bogdanović 24, Stipčević 7, Zubčić 2).
Hrvoje Perić nastavio je s dobrim igrama u dresu Benettona. U pobjedi u prijateljskoj utakmici protiv Bielle 73-63, bio je najefikasniji sa 17 poena, bez promašaja. Dodajmo još i da je Partizan odlučio otpustiti razigravača Bojana Popovića, uz obrazloženje da se ne ukapa u koncepciju momčadi za nadolazeću sezonu. Klub i igrač postigli su sporazumni raskid ugovora.