Suša i nakon osam godina

COSEY_OLIMPIJA
Rok Zore/MI-PRESS

Ni nakon osam godina Zadar nije uspio slaviti u Ljubljani. Olimpija  je sinoć u svojoj dvorani bila bolja rezultatom 84:76, iako je momčad  Ante Nazora dobrim dijelom susreta bila ravnopravan protivnik. Na  početku je čak u dva navrata imala i +8, no brzo se to istopilo pa se do  poluvremena igralo u egalu. U nastavku su domaći pobjegli na +7, gosti  se vratili pa i poveli na otvaranju posljednje dionice, ali za nešto više od  toga nisu bili raspoloženi. Nada je trajala do 38. minute, kada je na semaforu svijetlilo 77:71 (malo ranije i 74:71), ali u prijelomnim trenucima utakmice Ljubljančani su povukli bolje poteze. Trica Mihe Lapornika, ukupno 10. Olimpijina (na kraju 11-21), za 80:71 definitivno je uvela  susret u mirnu završnicu. "Zmajčeki" su došli do osme pobjede u ABA  ligi i pobjegli s posljednjeg mjesta, dok su Zadrani ostali na devet. U  sljedećem kolu u goste im dolazi Metalac i tada će imati prilike riješiti  sve brige oko ostanka u ligi.

Zadar na +8

Prije početka minutom šutnje odana je počast Brunu Marceliću, legendi zadarske košarke, koji je preminuo dan ranije. Zadrani su mnogo  bolje otvorili utakmicu i već nakon dvije minute došli do lijepih +8,  3:11. Za domaće je uspio poentirati samo Zakis, dok se kod gostiju odmah u strijelce upisala cijela petorka. Krenuo je Marko Ramljak, nastavio Marinković koš-faulom pa Kraljević dvicom i Cosey tricom, da bi  malo kasnije zabio i Delaš za 5:13. Međutim, Olimpija je dosta brzo uhvatila priključak. Pokrenuli su je Lešić i Wright pa je pet poena vezao  Lapornik, dva bacanja pridodao Vučetić i već u 7. minuti rezultat je izjednačen na 16:16. Do kraja prve četvrtine dogodile su se još dvije serije po 6-0. Prvo ona zadarska (Kraljević 4, M. Ramljak) pa ljubljanska,  koju je sam napravio Lešić za poravnanje na 22:22, što je bio poprilično  visok broj koševa u prvih deset minuta s obzirom na očekivanja. Na otvaranju druge dionice Olimpija je tricom Zagorca i novim košem Lapornika zaokružila seriju na 11-0 za vodstvo 27:22, da bi Zagorac još jednim ubačajem iza linije 6,75 povisio na 30:24. Zadar je u napadu posustao, ali ga je u tom razdoblju držao Glenn Cosey. S njegovih šest  poena i asistencijom za Kraljevića gosti su se držali na 32:29 u 14. minuti.

Nakon koša Mahkovica, stigla je i treća trica Zagorca za 37:29, ali ovaj  put odvajanje Slovenaca nije dopuštao Kraljević. On je sam napravio  seriju 9-0 za preokret na 37:38. Domaći za njega jednostavno nisu imali  obrambenog rješenja, ali ih je u vodstvo vratio Lešić tricom. To je optrilike bio i lajtmotiv prvog poluvremena, koje je završilo rezultatom  44:40. Zadrane su vukli Kraljević s 18 poena i Cosey sa 10, ali su pogodli  samo jednu tricu iz pet pokušaja. Ljubljančani su, pak, izvana šutirali  5-11 i zahvaljujući tome bili u minimalnoj prednosti. Delaš i Kraljević  pogodili su za brzo izjednačenje na otvaranju drugog poluvremena  (44:44), no Olimpija je nastavila održavati vodstvo. Zagorac je ovaj put  zabio dvicu, a Nikolič tricu, da bi Lešić i Mesiček povisili na +7, 53:46 u  25. minuti. Drugu zadarsku tricu napokon je pogodio Delaš za 53:50,  no odmah mu je istom mjerom uzvratio Nikolič. Nešto kasnije ista  priča samo u obrnutim ulogama. Prvo pogađa Nikolič pa Delaš i u 28.  minuti rezultat je 59:56. Iza linije 6,75 pogodio je i Ivan Ramljak, a nakon koša Mahkovica i bacanja Coseya, u posljednjih deset minuta igre  ušlo se praktički u potpunom egalu, 62:61.

Poveli pa stali

Ivan Ramljak pogodio je za vodstvo Zadra 62:63 u 31. minuti, ali uslijedila je serija Olimpije 8-0, kojim je ljubljanski sastav pobjegao na +7,  70:63. Ronalds Zakis je vezao četiri poena, a po dva su pridodali Sava  Lešić i Miha Lapornik. Boris Barać prekinuo je niz domaćih, ali je Lešić  pogodio i tricu za 73:65 pa se u 34. minuti činilo da "zmajčeki" imaju  utakmicu pod kontrolom. Međutim, Zadrani se nisu predavali. Delaš,  Cosey i Kraljević vratili su na samo -3 (74:71), a nakon niza promašaja  svojih igrača Gašper Potočnik je u 37. minuti morao pozvati time-out.  Imao je Zadar i napad za potpuno priključenje, ali je Barać izgubio loptu pa faulirao Lešića, koji je bacanjima povisio na 76:71. Imao je Zadar i  još nekoliko prilika da se vrati u igru, ali je Delaš promašio tricu, Cosey  dvicu, a Ivan Ramljak izgubio loptu. Lapornik je to kaznio dalekometnim ubačajem za 80:71 i tu je priči bio kraj. Istina, ostale su još dvije  minute, ali nedovoljno da Zadrani realiziraju nekakav čudesan preokret. Svoje su prilike propustili ranije. Za utjehu im ostaje činjenica da  su tricom Coseya za konačnih -8 izgubili manjom razlikom nego što su  pobijedili Olimpiju u prvom dijelu na Višnjiku (67:56) pa će u slučaju  istog broja bodov

OLIMPIJA - ZADAR 84:76

(22:22, 22:18, 18:21, 22:15)

LJUBLJANA - Dvorana Stožice. Gledatelja: 1000. Suci: Milija Vojinović, Aleksandar Glišić (oba Srbija) i Haris Bijedić (Bosna i Hercegovina).

OLIMPIJA: Wright 5 (1-2), Rupnik, Robinson, Mesiček 4, Nikolič 10  (1-2), Vučetić 4 (4-5), Lapornik 15, Lešić 22 (8-10), Zagorac 11, Mahkovic 6 (2-3), Zakis 7 (1-2), Čančar. Trener: Gašper Potončnik.

ZADAR: Bašić, Cosey 17 (3-4), Jelenković, Kraljević 24 (6-6), Šango,  Delaš 14, Špaleta, M. Ramljak 5 (1-2), Bošnjak 2 (2-4), Marinković 3 (1- 1), Barać 4 (2-2), I. Ramljak 7. Trener: Ante Nazor.

Šut za dva: Olimpija 17-32, 53%; Zadar 23-38, 61%.

Šut za tri: Olimpija 11-21, 52%(Lapornik 3, Nikolič 3, Zagorac 3, Lešić  2); Zadar 5-20, 25% (Cosey 2, Delaš 2, I. Ramljak).

Slobodna bacanja: Olimpija 17-24, 71%; Zadar 15-19, 79%.

Skokovi: Olimpija 29 (22+7); Zadar 26 (18+8).

Osobne pogreške: Olimpija 21; Zadar 26.