Na otvaranju laganih +40

Autor: Roman Morović

22.03.2010. 23:00

Sve je na večerašnjoj utakmici Zadra i Zaboka prošlo prema očekivanjima. Gosti su jednostavno toliko kvalitativno inferiorni da nisu mogli pružiti značajniji otpor u Krešinom domu, a domaći trener Danijel Jusup imao je priliku izrotirati sve igrače pa su se tako oni iskusniji uspjeli malo odmoriti, a više minuta dobili su mlađi igrači. Svi su, bez iznimke, odigrali dobru utakmicu. Centri Šarlija i Bilan zabili su dvocifreni broj poena, standardno dobar bio je Perić, a šuterski raspoloženi Stipčević i u drugom dijelu Rančić. Kod gostiju su prednjačili Robert Lež, te Zadrani Krapić i Čular, ali to je definitivno bilo premalo da bi se zadržali makar na pristojnih dvadesetak razlike. Malobrojna zadarska publika se na kraju dobro zabavila, naročito tzv. „obiteljski vip”, a zadarski se košarkaši okreću nešto zahtjevnijem izazovu koji ih čeka u subotu, gostovanju kod Svjetlosti u Slavonskom Brodu.
Bez dileme
Zadar je startao petorkom Morović, Stipčević, Perić, Ružić i Plaisted, a trener Zaboka Dragutin Črnjević na teren je od prve minute poslao Tomeljaka, Leža, Budimira, Krapića i Čulara. Nikakve dvojbe oko pobjednika nije bilo od samoga početka. Perić (4), Plaisted, Stipčević i Ružić napravili su seriju 10-2 u prve dvije i pol minute, a nakon slobodnih bacanja Krapića, Stipčević dvjema uzastopnim tricama prvi put donosi domaćima dvoznamenkastu prednost, 16-4, u četvrtoj minuti.
Tornado je s tribina povikao „bando lopovska nema oprosta”, a Zadar nastavio u istom ritumu. Nova trica Stipčevića pokrenula je seriju 7-0 (Perić, Plaisted) za +19, 25-6. Na tricu Tomeljaka za 27-11, odmah je istom mjerom odgovorio raspoloženi Stipčević, a prvu četvrtinu zaključio je Kuljanin jednim slobodnim bacanjem za 30-12. Ipak, hrabri Zagorci, nošeni podrškom tridesetak navijača koji su bili smješteni na istočnoj tribini, nisu potonuli. Lež je zabio dvije trice, Krapić dvicu pa su se na otvaranju druge četvrtine približili na -12, 32-20.
Zadar je uzvratio serijom 8-0 za okruglih 40-20, ali nije napad domaćih funkcionirao baš najbolje na gostujuću zonsku obranu. Ista je razlika nakon koševa Čulara i Šarlija, a onda opet Čular i Budimir tricom smanjuju na -15, 42-27. Imali su gosti lijepu priliku da iz kontranapada još malo smanje razliku, ali su izgubili loptu, što je odmah tricom kaznio Car. Utakmica je tako bila riješena već na poluvremenu (46-28), ako je itko uopće prije početka dvojio oko pobjednika.
Zabili svi
Očekivano, u drugom poluvremenu gosti su pali, a domaći su samo povećavali razliku. Šarlija je nastavio s dobrom igrom iz prvoga dijela i otvorio treću četvrtinu košem uz dodatno bacanje. Peklarić je pogodio tricu, a u igru je ušao i četvrti Zadranin u redovima Zaboka, mladi razigravač Mario Pešut. Posljednji put, gosti su ispod 20 razlike bili kod rezultata 51-33, a onda je Zadar napravio seriju 12-1 (Šarlija 5, Rančić 3, Boisa 2, Perić 2) i otišao na +29, 63-34. Svoje prve poene na utakmici postigao je i Pavle Marčinković, a do kraja treće dionice Rančić je zabio još dvije trice, Morović dvije dvice pa je uoči posljednjih deset minuta igre bilo velikih +33, 76-43.
Do kraja je tako ostalo samo jedno pitanje, s kolikom će razlikom završiti utakmica. Na mini seriju 4-0 gostiju, Zadrani su uzvratili trostruko (12-0) za +41, 88-47. U posljednjih pet minuta petorka domaćih bila je Stipčević, Batur, Marčinković, Šarlija i Bilan, a svoje prve poene zabio je i Ivan Batur pa su se tako svi zadarski igrači upisali u strijelce. U dva je navrata Zadar, koševima Šarlije i Bilana imao najvećih +42, a konačnih +40 realan je pokazatelj omjera snaga između ove dvije momčadi. Mogao je Zadar i do stotke ali je Stipčevićev šut s centra zaustavljen na prvom obruču.

ZADAR – ZABOK 98:58

(30:12, 16:16, 30:15, 22:15)
ZADAR – Dvorana Krešimira Ćosića. Gledatelja: 1000. Suci: Radojković (Split), Goleš i Kardum (oba Šibenik).
ZADAR: Rančić 12, Perić 16, Stipčević 19, Boisa 2, Batur 2, Šarlija 13, Marčinković 4, Ružić 4, Bilan 10, Morović 5, Car 6, Plaisted 5. Trener: Danijel Jusup.
ZABOK: Čular 7, Pešut, Tomeljak 5, Lež 18, Peklarić 3, Kuljanin 3, Nakić, Budimir 3, Stojković, Kolovrat 2, Krapić 17, Marić. Trener: Dragutin Črnjević.
Šut za dva: Zadar 28-38, 74%; Zabok 16-45, 36%.
Šut za tri: Zadar 11-23, 48%(Stipčević 5, Rančić 4, Car 2); Zabok 5-20, 25% (Lež 2, Tomeljak, Budimir, Peklarić).
Slobodna bacanja: Zadar 9-18, 50%; Zabok 11-15, 73%.
Skokovi: Zadar 31 (22+9); Zabok 25 (15+10).
Osobne pogreške: Zadar 19; Zabok 24.

DOWNS POTPISAO ZA LEUVEN, LONGIN ZA ŠIROKI

Donedavni igrač Zadra, Amerikanac Micah Downs karijeru će nastaviti u belgijskom Leuvenu. Dvadesettrogodišnji krilni igrač je, nakon što je završio sveučilište Gonzaga,  u Zadar stigao pred početak ove sezone, ali je nakon promjene trenera odlučeno da se s njime raskine ugovor. Nakon nekog vremena bez kluba Downs će sreću potražiti u trenutno pretposljednjoj momčadi belgijske lige, koju vodi hrvatski trener Ivica Skelin. Dodajmo još da je Zadranin Branimir Longin zadovoljio na probi u Širokom, te je potpisao ugovor s klubom do kraja sezone.

PORAZ ZAGREBA U EUROCHALLENGE KUPU

U prvoj utakmici četvrtfinala Eurochallenge kupa košarkaši Zadra poraženi su u Trnskom od ruske Krasnije Kirilje rezultatom 77:81 (14-21, 22-17, 20-27, 21-16). Najbolji kod domaćih bili su Mulaomerović i Žorić sa po 22 poena, a Toni Prostran se za deset minuta nije upisao u strijelce. Već u četvrtak „mravi” imaju tešku zadaću pokušati pobijediti na gostovanju u Samari jer će se u slučaju poraza oprostiti od Europe za ovu sezonu.