Kantrida zadarske radosti

22.05.2011. 22:00

Zadar je pobjedom na Kantridi sezonu završio na desetom mjestu dok se Rijeka  porazom oprostila od svojih  navijača istekom sezone u  najčudnijoj utakmici odigranoj na Kantridi u posljednje  vrijeme. “Bijeli” su do odmora  priredili svojim navijačima reviju promašaja, propustili su  barem pet, šest stopostotnih  prilika. Zadrana do odmora  nije bilo nigdje, a onda su  sredinom nastavka iz prva dva  udarca u okvir gola prekinuli  riječku proljetnu seriju neporaženosti (10 utakmica) i razbili iluzije (utemeljene na prvom poluvremenu), da je ova  “bijela” momčad u stanju barem u posljednjoj utakmici  ove sezone odigrati pristojnu  utakmicu bez previše razloga  za zvižduke navijača koji su  parali nebo nakon utakmice.  Bio je to na kraju tužan  oproštaj na tragu svega onoga  što se događalo u većem dijelu  sezone. Riječani prema prilikama nisu zaslužili izgubiti  utakmicu, ali u nogometu se  ne živi od dojma već od golova. “Bijelima” se osvetila lakoća kojom su do odmora  prosipali izgledne prilike i  ležeran pristup u nastavku.  Zadrani su samo uzeli ponuđeno.
Revija promašaja
U 4. minuti počela je serija  Rijekinih neiskorištenih prilika. Križman je namjestio  loptu na desnicu na 18 metara  od Gluićevih vratiju. Izborio  se za prostor za udarac i zatresao desnu vratnicu zadarskog gola. Dvije minute kasnije probao je sa slične udaljenosti Štrok, no ovoga puta se  ispriječio gostujući vratar.  Pljesak malobrojnih gledatelja se nije ni stišao, a Baković je prebacio vrata nogom  nakon udarca iz kuta i  Gluićeva izleta u nepoznato.  U 11. minuti lijepu akciju po  desnoj strani okončano je Švrljuga ubačajem za Gerca koji  je vrškom kopačke prebacio  istrčalog vratara i zamalo promašio okvir gola. U 15. minuti  Križman je iskosa izašao pred  Gluića, pokušao ga “probiti”,  ali vratar Zadrana je sačuvao  svoju mrežu. U 26. minuti  Gerc je glavom mogao bolje  reagirati glavom na ubačaj  Čaval, kao i Budicin u 30.  minuti nakon udarca iz kuta.  U 31. minuti probao je Gerc  petom, pa je Čavalov udarac  završio u bloku. U 35. minuti  Štrok je nedovoljno snažnim  udarcem s vrha šesnaesterca  okončao akciju koju je sam  započeo gotovo na centru.
Kazna
Zadrani su djelovali kao da  su već ispali u Drugu HNL, a  ne kao momčad kojoj ishodu  ove utakmice ovisi prvoligaški status. Nisu povezali suvislu akciju, kamoli zapucali  na Lisjakova vrata. Rijeka je  do odmora trebala voditi s  najmanje dva, tri gola razlike,  no “bijeli” kao da su se malo  previše (za)igrali nogometa.  Lako su ulazili u šanse i još  većom lakoćom ih promašivali…
Nastavak je ipak donio  nešto drugačiji tijek utakmice, ali ne zahvaljujući gostima  koliko Riječanima. “Bijeli” su  malo spustili nogu s gasa.  Dovoljno da Zadrani malo  dignu glavu. U 53. minuti  uputili su prvi opasniji udarac, Jerbić je sa 20-etak metara tukao zamalo kraj gola.  Tri minute prije prve zadarske prijetnje Kreilach je podsjetio zadarskog vratar na  njegovu zlu sudbu. Gluić je  nespretno odbio loptu, a njegova obrana otklonila opasnost. I onda je u 57. minuti  stigla kazna za riječke promašaje. Vasilj je prošao lijevim bokom, Baković i Landeka su olako ispali iz igre, a  Banović je na povratnu loptu  samo podmetnuo nogu za  vodstvo gostiju – 0:1. Zadrani  su poveli iz prvog udarca u  okvir gola! I postigli dvostruki efekt. Riječanima su se  odsjekle noge, nestala je s  terena ona momčad koja je  lakoćom nizala prilike. Uostalom, u 69. minuti na semaforu je zasvjetlilo – 0:2.  Uža riječka obrana je dobrih  30 metara oklijevala izaći u  blok Santiniju koji je stigavši  na 18 metara neometano ljevicom matirao Lisjaka – 0:2.  Rijeka je bila u nokdaunu!  Križman (67′), Švrljuga (70′) i  Budicin (75′) nisu uspjeli popraviti dojam.

RIJEKA – ZADAR 0:2

RIJEKA – Stadion na Kantridi. Gledatelja: 1.000. Sudac: Lukša Klaić (Čilipi) – 6,5. Strijelci: 0:1 Banović (57′), 0:2 Santini (69′). Žuti kartoni: Kreilach (Rijeka), Begonja, Glumac, Skočibušić (Zadar).
RIJEKA: Lisjak 5,5, Švrljuga 5,5, Baković 5,5, Budicin 5,5, Čaval 5,5, Landeka 5,5 (od 88′ Đurišić -), Štrok 6, Keilach 5,5 (od 68′ Stepčić -), Križman 6, Gerc 5,5 (od 66′ Pilčić -), Čulina 5,5. Trener: Elvis Scoria.
ZADAR: Gluić 7, Puljić 5,5, Skočibušić 5,5, Glumac 5,5, Maruna 5,5, Jerbić 6, Banović 6,5 (od 89′ Torbarina -), Begonja 6,5, Vasilj 6 (od 74′ Con -), Mršić 6, Santini 6,5 (od 84′ Zulin). Trener: Dalibor Zebić.

Prva HNL

Rezultati posljednjeg (30.) kola:  Rijeka – Zadar 0:2 (Banović 57′,  Santini 64′), Varaždin – Inter 3:0 (F.  Škvorc 9′, Vugrinec 65′, Glavica  77′), Dinamo – Split 1:1 (Badelj  39’/Rebić 83′), Hrvatski dragovoljac  – Zagreb 2:3 (Kešinović 8′, Švarić  50’/Carlos 19′, Krstanović 23′, Pavlović 83′), Karlovac – Šibenik 1:1  (Husić 43’/Brečević 37′), Hajduk –  Lokomotiva 2:0 (Ah. Sharbini 40′,  Trebotić 47′), Slaven Belupo – Osijek 2:1 (Benko 9′, Havojić 66’/Maglica 74′), Cibalia – Istra 1961 1:0  (Vitaić 54′).
Poredak: Dinamo 72, Hajduk 55, Split 53, Cibalia 44, Inter 42, Karlovac 41, S. Belupo 40, Osijek, Rijeka 39, Zadar 38, Varaždin 36, Šibenik, Zagreb 35, Lokomotiva 33, Istra 1961 31, H. drag. 23