12 C°

Prostranovih 35 za preokret Hrvatske

Autor: Roman Morović

22.07.2009. 22:00

Hrvatska košarkaška reprezentacija do 18 godina pobjedom je otvorila Europsko prvenstvo u francuskom Metzu. U nevjerojatnoj utakmici, u kojoj su nakon samo tri minute zaostajali deset, a početkom drugog poluvremena čak 16 razlike, Hrvati su na krilima sjajnog Tonija Prostrana u završnici uspjeli preokrenuti utakmicu i doći do iznimno vrijedne pobjede.
Španjolci su furiozno otvorili utakmicu i dok se Hrvatska u prve tri minute nije niti snašla, već je zaostajala deset poena (0-10). Tada je Prostran uzeo konce igre u svoje ruke i polagano smanjio zaostatak na -6 (6-12) sredinom prve četvrtine, a nakon koša Batura u 8. minuti rezultat je 15-20 u korist Španjolske. Lorenzo je tada pogodio jedno slobodno bacanje, a Prostran ubacio svoj deseti koš za -4, 17-21 nakon prvih deset minuta igre.
Dvicom uz dodatno bacanje Tonija Brnasa došla je Hrvatska i na -2, (21-23) početkom druge četvrtine, no sljedi nova serija Španjolaca 9-1 i novo dvocifreno vodstvo, 22-32 u 16. minuti. Dvije minute prije kraja prvog poluvrmena Brnas je tricom smanjio zaostatak Hrvatske na -8, 28-36, a onda Španjolci još jednom serijom 6-0 dolaze do velikih +14, 28-42.
Na početku drugog poluvremena Hrvatska se koševima Prostrana, Babića i Čuture vraća na -10 (35-45), ali Španjolska tada radi novu seriju 7-1 i nakon tri minute igre u drugom dijelu ima najviših +16, 36-52. No, Hrvatska se nije predavala. Prostran je pogodio slobodna bacanja, Jakoliš i Čutura dvije trice i tri minute prije kraja treće četvrtine rezultat je 48-56. Llovet je dvicom vratio svoje na +10, a Prostran i Čutura smanjuju na samo -5, 53-58. Trica Guigoua u posljednjem napadu treće četvrtine za +8 nije poremetila ritam Hrvatske koja je u posljednjoj četvrtini kompletirala svoj sjajan preokret. Krenuo je Prostran serijom 5-0, a onda dvije uzastopne trice pogađa Luka Babić i sedam minuta prije kraja utakmice Hrvatska prvi put dolazi do vodstva, 64-61. Minutu kasnije raspoloženi Babić još jednom pogađa, ovoga puta dvicu za +5, 68-63, a na tricu Sastrea odgovaraju Prostran i Jakoliš koševima za 72-66, četiri minute prije kraja. Nešto kasnije Bubalo je položio na najviših +7 Hrvatske, 74-67, no Španjolci se serijom 8-2, zaključno s tricom Jodara vraćaju na samo pola koša zaostatka, 76-75, minutu i pol prije kraja. Ključan potez tada radi Domagoj Bubalo koji pogađa tricu za +4, a u posljednjoj minuti Toni Prostran je sigurnim izvođenjem slobodnih bacanja zadržao Hrvatsko vodstvo do konačnih 82-78. Drugi susret u skupini Hrvatska igra danas u 13,30 protiv Njemačke.

Hrvatska 82 – Španjolska 78 (17:21, 12:21, 24:19, 29:17)

Hrvatska: Došen, Babić 10, Čutura 9, Bubalo 5, Jakoliš 7, Vrlika, Prostran 35 (38 min, 11/15 za dva, 0/4 za tri, 13/20 sl.bacanja, 4 sk, 6as, 4 il, 2 ul), Batur 2 (11 min, 1/1 za dva, 0/1 za tri, 1 sk), Juričić, Barać, Šekelja 6, Brnas 8. Trener: Hrvoje Vlašić.
Španjolska: Alvarado, Guigou 3, Sastre 13, Llovet 16, Jodar 12, Tomas 7, Franch 10, Servera 6, Lopez 4, Lorenzo 3, Del Rio, Gil 4. Trener: Alejandro Martínez.

Skupina B

Hrvatska – Španjolska 82:78, Njemačka – Ukrajina 100:77.
Njemačka 1 1 0 100:77 2
Hrvatska 1 1 0 82:78 2
Španjolska 1 0 1 78:82 1
Ukrajina 1 0 1 77:100 1

U-20: Danas (18) četvrtfinale s Grčkom

Na Europskom prvenstvu do 20 godina koje se održava na grčkom Rodosu danas su na rasporedu susreti četvrtfinala. Hrvatski reprezentativci u 18 sati igraju protiv domaćina Grčke, trećeplasirane momčadi skupine “E”. Grci su, baš kao i Francuzi i Španjolci do sada ubilježili samo jedan poraz ali su zbog lošije koš razlike na koncu bili treći u toj skupini. Hrvatska je u svojoj skupini „F” pobjedama nad Crnom Gorom i Turskom izborila drugo mjesto, iza Litve koja je poražena samo jednom i to od branitelja naslova Srbije koja se nije plasirala u četvrtfinale. Najveću prijetnju Hrvatskoj predstavljat će sedmorica igrača koji su na nedavnom Svjetskom prvenstvu U-19 na Novom Zelandu osvojili srebrnu medalju, među kojima se najviše ističe Nikolaos Pappas koji je, zajedno s Tonijem Prostranom i Mariom Delašem izabran u najbolju petorku tog prventva.
Parovi četvrtfinala: Hrvatska – Grčka (18), Španjolska – Turska (13,30), Francuska – Crna Gora (15,45), Litva – Italija (20,15).