Subota, 27. travnja 2024

Katastrofa Zadra u Širokom

Autor: Roman Morović

22.10.2009. 22:00

Katastrofa. Tako bi se jednom rječju mogla opisati sinoćnja igra košarkaša Zadra na gostovanju u Širokom Brijegu. Zadrani niti u jednom trenutku na utakmici nisu imali pozitivan rezultat, pa čak niti izjednačenje, a domaći su malo pomalo, iz minute i minutu, gradili svoju prednost koja je u posljednjoj četvrtini dosegla i velikih, za Zadar sramotnih, +20.
Domaći su poveli već od samoga početka koševima Grgata i Puljka (4-0), a nakon koša Perića, Naletilić pogađa tricu za 7-2. Koju minutu kasnije imali su domaći i +6 (12-6) ali je tricom na 12-9 brzo vratio Stipčević. No, Zadar nikako nije mogao do izjednačenja. Štemberger (druga trica) i Mason odveli su domaće do +8, 19-11, a s tom je razlikom i završila prva četvrtina.
Početak druge dionice donio je ogled braće Ružić kojeg je dobio Tome sa 4-2, a nakon slobodnih bacanja Downsa rezultat je 23-19. Puljko je dalekometnim projektilom povisio na +7 za Široki, ali nešto kasnije Zadrani vežu dvije uzastopne trice (Stipčević pa Rančić) i stižu na samo -1, 28-27. Frano Čolak je tada spojio dva uzastopna uspješna napada za 32-27, a iako je Zadar pri rezultatu 36-33 imao posljednji napad u prvom dijelu da potpuno uhvati priključak, Puljko je ukrao loptu i položio sa sirenom tako da se na odmor otišlo sa +5 u korist domaćih, 38-33.
Otvaranje drugog poluvremena ponovno pripada Širokom. Grgat je poentirao dvaput za redom, a nakon koša Downsa, Puljko tricom donosi domaćima prvi put dvoznamenkastu prednost, 45-35. Ta se razlika održala u idućih nekoliko minuta, a onda se Široki još jednom mini serijom odvaja na velikih +15, 54-39. Dvije minute prije kraja treće četvrtine domaći imaju i +16 (59-43), Rančić je smanjio tricom, ali u idućem napadu Mason košem uz dodatno bacanje vraća na +16 i uoči posljednjih deset minuta rezultat je 62-46.
Nada zadarskih navijača (u Širokom Brijegu ih je bilo pedesetak), u preokret u posljednjoj četvrtini trajala je svega koju minutu. Pri rezultatu 66-52, Štemberger i Mason pogodili su dvije trice za redom i odveli Široki na velikih i nedostižnih +20, 72-52. Zadar je dvije minute prije kraja uspio doći na -10 (76-66), ali onda su točku na “i” velike i prve pobjede Širokog ove sezone stavili Štemberger i Mason.

ŠIROKI – ZADAR 83:70

(21:13, 17:20, 24:13, 21:24)ŠIROKI BRIJEG – Dvorana Pecara. Gledatelja 1000. ŠIROKI: Štemberger 13, Planinić, Čolak 4, Milenković 11, Naletilić 3, Sirišćević, Ramljak, Špralja 2, J. Ružić 6, Puljko 12, Mason 17, Grgat 15. Trener: Hrvoje Vlašić. ZADAR: Rančić 10, Perić 8, Stipčević 10, Boisa 2, Batur, Šarlija, Marčinković, Ružić 11, Downs 15, Car 8, Škifić, Plaisted 6. Trener: Zmago Sagadin.Slobodna bacanja: Široki 11-16 (69%); Zadar 13-17 (76%).Šut za dva: Široki 24-42 (57%); Zadar 21-40 (52%). Šut za tri: Široki 8-16 (50%), Štemberger 3, Mason 2, Puljko 2, Naletelić; Zadar 5-23 (22%) Stipčević 2, Rančić 2, Downs.Skokovi: Široki 37 (22+15), Zadar 25 (12+13).