Na krilima Vrbanca do pobjede u Sinju

22.10.2011. 22:00

Pobjeda u Sinju protiv Alkara vjerojatno nikad nije bila toliko slavljena u svlačionici košarkaša Zadra kao što je to bilo ovu subotu navečer. Nikad nije vjerojatno bilo toliko neizvjesnosti prije utakmice oko pitanja pobjednika, jer uspoređujući ove dvije momčadi primjetno je da nema tolike razlike u kvaliteti kao nekoć pa su Zadrani sa strepnjom iščekivali uspjeh pogotovo nakon posrtanja u Križevcima. No, pokazalo se suprotno, pogotovo u drugom poluvremenu u kojem su igrači Aleša Pipana potpuno nadigrali Sinjane. Treća četvrtina u kojoj su Zadrani napravili velikih 16 poena razlike (28:12) odlučila je pitanje pobjednika, iako nakon prosutih 10 viška u prvom kolu u Križevcima, je bilo prerano za zaključiti utakmicu. Sinjani su uspjeli tek priprijetiti u posljednjim minutama s primicanjem na samo pet poena zaostatka, ali su igrači Zadra predvođeni sveprisutnim egzekutorom Vrbancom uspjeli smirno privesti utakmicu kraju, i to s lijepom dvocifrenom prednošću.
Sinjanima otvaranje
Početak je pripao domaćinu koji je nošen bučnim Maliganima imao četiri viška (8:4) nakon tri minute utakmice. Vrbanc je u sljedećem napadu pogodio svoju prvu tricu u utakmici za 8:7 i tako najavio nadahnutu večer. Trica Šange nedugo poslije donijela je i prvo vodstvo Zadrana (8:10), no Sinjani podižu intenzitet obrane te stižu do vodstva preko Župića u 8. minuti (16:14). Uspjeli su Pipanovi igrači još jednom preći u prednost preko Zadnika i Radića (16:17), ali prvu dionicu su zaključili Alkarovci prednošću 20:17 nakon poena Gaurine i Rogića. Drugu četvrtinu otvaraju Zadrani serijom 6:0 koševima Radića, Kaštropila i Batura za najvećih do tada tri plusa (20:23), ali ta prednost se nije dugo održala. Sinjani su preuzeli kontrolu igre te su preko Ćurkovića došli ponovno do vodstva (28:26), a prednost je do kraja poluvremena narasla i do pet poena (36:31) za što je najzaslužniji bio Alkarovac Bubalo s šest poena u nizu. Nije djelovala dobro Pipanova družina u toj završnici prvog poluvremena, no povratak iz svalačionica donio je neko drugo, puno bolje izdanje Zadrana.
Drugo lice Zadra
Profunkcionirala je petorka: Zadnik, Vrbanc, Šango, Ivanov i Kaštropil te su za pet minuta treće četvrtine napravili zadivljujuću seriju 20:5 s kojom su potpuno preokrenuli utakmicu u svoju korist i utišali bučnu sinjsku dvoranu. Kaštropil je pokrenuo seriju, pridodali su se Vrbanc i Šango za vodstvo 36:37, Gaurina je prekinuo na trenutak nalet plavih tricom (41:39) da bi tada svoj glavni motor upalio Vrbanc i s dvije trice torpedirao Sinjane. Pridružili su mu se Ivanov s četiri ubačaja i Kaštropil s jednim za velikih plus 10 (41:51). Vrbancova četvrta trica donijela je ubrzo plus 13 (41:54), ali su domaći košarkaši uspjeli malo ublažiti nastalu štetu te preko Bubala, Gaurine i Tešije približiti se na 8 zaostatka (48:56). Međutim, veličanstvenu treću četvrtinu je ipak zapečatio Vrbanc, petom svojom tricom, za ugodnih 11 viška Zadra pred posljednjih 10 minuta (48:59).
Ivanov je uspio čak pogoditi za povratak na 13 prednosti (48:61), na samom otvaranju posljednje dionice, ali su Sinjani uspijevali držati kakav-takav priključak zahvaljujući mladom Roku Rogiću koji ubacuje šest poena, za samo minus sedam Alkara (54:61). Ipak Radić je brzo odgovorio s četiri poena u nizu (54:65). Drugi i posljednji pokušaj domaćina da nekako sustigne Zadrane u posljednjim minutama inicirao je Rogić novim košem za 58:67. Nadovezao se Gaurina (60:67), Zadnik je na drugoj strani promašio oba bacanja nakon čega je Župić vratio Sinjanima nadu zakucavanjem za 62:67. Ipak, nisu uspjeli zaustaviti Ivanova pod košem u sljedećem napadu Zadra za nedostižnih sedam poena prednosti (62:69). Posljednje sekunde su protekle u očajničkim pokušajima Alkarovaca da prekršajima dođu do neke šanse, ali su ih Vrbanc i Zadnik vješto iskažnjavali s linije za bacanja i tako s 10 poena prednosti zaključili utakmicu.

ALKAR – ZADAR 64:74

(20:17, 16:14, 12:28, 16:15)
SINJ – Gradska dvorana.
ALKAR: B. Bubalo, Anzulović, Modrić 2 (0-1), Librenjak, F. Bubalo 13 (1-4), Tešija 2, Gaurina 15 (2-4), Lozančić, Rogić 14 (2-4), Ćurković 5 (1-3), Župić 10 (1-1), Kanaet 3.
ZADAR: Smolić, Delaš, Batur 2 (0-1), Ramljak 2 (2-2), Radić 12 (2-4), Šango 5, Vrbanc 25 (6-6), Ivanov 10, Tončinić, Kaštropil 10 (2-2), Zadnik 8 (4-8), Vlaić.
Šut za 2: Alkar 24-50 (48%); Zadar 20-42 (48%).
Šut za 3: Alkar 3-12 (25%); Zadar 6-15 (40%).
Slobodna bacanja: Alkar 7-17 (41%); Zadar 16-23 (70%).
Skokovi: Alkar 31 (22+9); 39 (29+10).