HT PREMIJER LIGA Žorić predvodio do desete pobjede

24.01.2019. 20:39
HT PREMIJER LIGA Žorić  predvodio  do  desete  pobjede

Zadar je protiv Zaboka na Višnjiku upisao desetu pobjedu u HT Premijer ligi i na taj način barem privremeno zasjeo na čelo prvenstvene ljestvice. Iako je ova utakmica zapravo bila i derbi kola, jer su na suprotnim stranama stajale treća i četvrta momčad lige, Zadrani su bez većih problema uzeli nove bodove i pritom uzvratili gostima za neugodan poraz na otvaranju sezone u Zaboku.
Razlika u kvaliteti ipak je bila preizražena te su gosti uspjeli tek kroz prvu četvrtinu ravnopravno parirati, a u ostatku utakmice nekih 500-njak gledatelja na Višnjiku moglo je gledati jedino dominaciju domaće momčadi koja nije u završnici stisla gas do kraja, jer već za dva dana im slijedi utakmica sezone protiv Krke.
Sedam izgubljenih lopti
Da bi pred gostovanje Slovenaca sve bilo kako treba Ante Nazor nije kalkulirao protiv četvrtoplasirane momčadi lige, pa je na parket od početka poslao svoje najjače snage: Bašića, Littlea, Božića, Dašića i Žorića. Izgledalo je po prvim minutama da će se već na startu loše provesti gosti, jer je Zadar otvorio autoritativno s tri brza ubačaja za 6:2. No, uslijedio je pravi odgovor Zaboka serijom 7:0 koji tako dolaze do prvog vodstva (8:9).
Do kraja prve četvrtine uglavnom se mogla gledati izjednačena borba koju je uspio prekinuti Zadar bijegom na pet viška (23:18). Da nije bilo čak sedam izgubljenih lopti u tom kratkom periodu igre mogla je i ta prednost pred ulazak u drugu dionicu biti mnogo izdašnija, no bez obzira Nazor je mogao biti puno veseliji s onim što su njegovi igrači pokazali u preostalom vremenu do poluvremena.
Lepršavo je izgledao Nazorov sastav u tim trenucima. Prvenstveno se svidio Domagoj Vuković koji je na brzinu s tri asistencije za Petra Marića donio Zadru osam plusa (31:23), na što se onda nadovezala također plodna suradnja Lovre Bašića i Luke Žorića.
Zakucavanje zadarskog centra značio je odlazak domaćina na najvećih do tada plus 12 (37:25), a Zabok je mogao u završnici prvog dijela zahvaliti prvenstveno Mariju Littleu i njegovim nespretnim reakcijama što nisu s većim zaostatkom od 10 poena otišli put svlačionica (45:35).
Povratak Vaughna
Iako je sigurno prošlo kroz glavu igrača, a i ponekih gledatelja scenarij iz prve utakmice kad su Zabočani nadoknadili veliki zaostatak u svojoj dvorani, ipak se tako nešto u nastavku ove utakmice nije dogodilo. Štoviše Nazorovi igrači su nastavili tamo gdje su i stali u drugoj četvrtini te su relativno brzo udvostručili svoju prednost.
Dobro je bilo vidjeti i Kwamea Vaughna nakon ozljede sa šest ubačaja u tom periodu. Kad su mu se priključili Žorić i Dašić s nekoliko individualnih akcija Zadar se našao na ugodnih plus 19 (61:42) i 13 minuta prije kraja počeo razmišljati o nedjelji kad im u goste stiže Krka. Stoga se i nisu previše domaći igrači pretrgli da i u posljednjoj četvrtini povećaju svoju prednost što je i razumljivo s obzirom da se nije htjelo riskirati prvenstveno ozljede, a i ionako je pobjeda već bila u džepu. Simbolično da je na kraju razlika iznosila točno 24 poena, upravo koliko su i Zadrani prokockali u prvoj utakmici u Zaboku pod vodstvom prvog ovosezonskog trenera Aleša Pipana.
Od pojedinaca svakako treba izdvojiti Luku Žorića koji je nezustavljivo djelovao u 22 minute koliko je proveo na parketu. Ubacio je 23 poena, te imao šest skokova, tri asistencije i jednu blokadu dok su po 10 poena ubacili Dašić, Špralja i Marić.
ZADAR 90
ZABOK 66
(23:18, 22:17, 20:11, 25:20)
ZADAR – Dvorana “Krešimir Ćosić”. Gledatelja: 500. Suci: Luka Kardum, Alfred Jovović i Gordan Terlević.
ZADAR: Bašić 5, Marić 10 (2-2), Žorić 23 (5-5), Krajina, Vaughn 7 (3- 4), Dašić 10, Vuković 6, Brzoja 4, Špralja 10 (4-5), Little 6 (1-2), Božić 9, Planinić. Trener: Ante Nazor.
ZABOK: Martinko, Lisica, Radovčić 18 (3-4), Tomas 15 (3-6), Galić 6 (3-4), Črnjević 1 (1-2), Ćutuk 3 (1-2), Anzulović, Lež, Proleta 2, Jambrović 14 (5-6), Batur 7 (1-2). Trener: Ivan Tomas.
Šut za dva: Zadar 30-40 (75%); Zabok 17-45 (37%).
Šut za tri: Zadar 5-14 (35%); Zabok 5-20 (25%).
Slobodna bacanja: Zadar 15-18 (83%); Zabok 17:25 (68%).
Skokovi: Zadar 36 (32+4); Zabok 29 (17+12) .
Osobne pogreške: Zadar 21; Zabok 21.