Bašić i trojica mušketira za petu pobjedu u sezoni

Košarkaši Jazina Arbanasa u 16. kolu na domaćem parketu svladali Kvarner
Premda su Riječani sve do završnih minuta puhali za vratom mladićima s Višnjika, nisu imali odgovora na dobru igru Selinovih i Matešićevih momaka koji su nakon tri sušna mjeseca uzdignutih ruku napustili domaći parket
JOSIP BEGONJA/KK ZADAR
S 26 POENA NAJEFIKASNIJI STRIJELAC SUSRETA - Lovre Bašić

Košarkaši Jazina Arbanasa upisali su petu ovosezonsku pobjedu u Prvoj muškoj ligi. Mladići iz razvojne momčadi Zadra u subotu su na domaćem parketu svladali Kvarner 2010 rezultatom 85:74, zahvaljujući vrlo dobroj partiji Lovre Bašića koji je susret završio s 26 poena i sedam asistencija, te vrijednom doprinosu »trojice mušketira« Dina Radoša, Maksima Matuline i Krševana Klarice koji su dodali po 15 koševa. Riječani su, predvođeni iskusnim Sinišom Štembergerom, prvih pet minuta bolje izgledali na parketu, što su pretočili u vodstvo 8:12, no mini-serija Matuline brzo je vratila domaće momke u egal. A kada su jednom pohvatali konce napadačke igre, Zadrani se više nisu osvrtali.

Odvajanje domaćina

Jazine su u drugu dionicu ušle s plus četiri (20:16), a kada je Lovre Bašić u 12. minuti ubacio svoju prvu tricu na utakmici, postalo je jasno da goste ne očekuje nimalo lagan zadatak. Trajali su Riječani još neko vrijeme, prije svega zahvaljujući veteranskom dvojcu Perković-Štemberger koji je držao svoju momčad na prihvatljivom zaostatku, no mladići s Višnjika su sredinom druge četvrtine ubacili u brzinu više, možda i motivirani isključenjem trenera Marka Selina koji je zbog emotivne reakcije na sudačku odluku u kratkom roku bio udaljen s klupe, i serijom 9:0 otišli na prvu dvoznamenkastu razliku (37:26). Do odlaska u svlačionice zadarska zaliha se povećala na 13 poena (43:30), a da se igračima Gorana Šućurovića ne piše dobro u nastavku susreta pokazale su već početne minute drugog poluvremena u kojima su Bašić i Klarica odveli svoju momčad i do okruglih plus 20 (53:33).

Povratak Riječana

Izgledalo je u tim trenucima da sve vodi ka novoj pobjedi razvojne momčadi Zadra koja je proteklih nekoliko tjedana konačno uhvatila maleni predah od bolesti i ozljeda koje su je mučile u većem dijelu jesenskog dijela sezone, no kada je najviše trebalo ukazao se mladi Elham Jashari i s osam koševa u samo nekoliko minuta vratio Kvarner u igru. Ruke su mu dali veterani Perković i Štemberger i eto Riječana na samo minus sedam (53:46). Ukupno, 14 poena bez odgovora. Ipak, kada je najviše trebalo, domaćini su se probudili i treću četvrtinu završili serijom 10:2 za povratak u mirne dvoznamenkaste vode.

Rutinska završnica

Početne minute četvrte četvrtine donijele su košarkašku »lovicu« u kojoj su gosti pokušavali još jednom prići na jednoznamenkasti zaostatak, no planove su im svaki put iznova pomrsili Lovre Bašić, Krševan Klarica i Maksim Matulina koji su bez puno drame držali Jazine na pristojnoj razdaljini, a kada je potonji tricom tri i pol minute prije kraja odveo svoju momčad na 78:62, priči je bio kraj. Najefikasniji u pobjedničkim redovima bio je kapetan Lovre Bašić s 26 koševa i sedam asistencija, dok su Dino Radoš, Maksim Matulina i Krševan Klarica dodali svaki po 15 poena. Riječane je predvodio nekadašnji igrač Zadra Siniša Štemberger s 21 košem.