Iz susjedskog derbija s 28 plusa i odmorenim vedetama

Košarkaši Zadra u 18. kolu na svom parketu nadvisili Šibenku
Vodeći sastav lige stigao je tako do prve ovogodišnje pobjede u hrvatskom prvenstvu, a do nje je došao čak i lakše od očekivanja jer su gosti s Baldekina uvelike doprinijeli tomu svojim iznimno blijedim izdanjem
Vedran SITNICA
ZABIO OSAM POENA - Tomislav Buljan

Na istom mjestu gdje je 48 sati prije nastradala Krka iz Novog Mesta, košarkaši Zadra su se obračunali i sa susjedima iz Šibenika u dvoboju 18. kola HT Premijer lige. Vodeći sastav lige stigao je tako do prve ovogodišnje pobjede u hrvatskom prvenstvu, a do nje je došao čak i lakše od očekivanja jer su gosti s Baldekina uvelike doprinijeli tomu svojim iznimno blijedim izdanjem. Naravno, zbog toga se sigurno nije bunio domaći strateg Vladimir Anzulović kojem je idealno poslužila svrsi jedna tzv. limunada utakmica u kojoj je mogao pošteno odmoriti svoje glavne igrače i pritom pružiti priliku najmlađima u svom rosteru.

Izostali Mavra i Vuković

Anzulović je u susjedski derbi ušao s dva bitnija izostanka, u sastavu mu se nisu našli Dominik Mavra i Domagoj Vuković, dok nije koristio usluge ni Aleksandra Bursaća, a Justin Carter je na parketu proveo tek deset minuta. Stoga je sav teret pao na leđa ostatka momčadi u kojem nije nedostajalo mladosti. Filip Paponja je uvršten u početnu petorku, dok su već kroz prvu četvrtinu finu minutažu zaslužili Tomislav Buljan, Duje Brala i debitant Krševan Klarica. S tim jednim mladolikim izgledom Zadar je već na početku dvoboja pokazao snagu koju je posebice demonstrirao u obrani, pa su Šibenčani slast prvog ubačaja osjetili nakon proteka sedam minuta kada je Klarin pogodio tricu za smanjenje zadarskog vodstva (10:3). Do kraja prve dionice gosti su uspjeli zabiti još šest poena, a domaćin je stao na okruglih 20, s tim da je osam koševa došlo iz ruku Buljana. U drugoj četvrtini Zadrani su upali u malu stvaralačku pauzu, pa su poslije bijega na 14 prednosti nakon koša i dodatnog Marčinkovića (27:13) popustili u obrambenim zadacima i tu priliku je iskoristio šibenski snajper Domagoj Bašić da dvjema tricama i jednom dvicom prepolovi vodstvo Zadra (30:23).

Dobra rola Klarice

Ipak, u preostale tri minute do poluvremena Anzulovićevi igrači su na krilima Jordana i Marčinkovića povratili dvocifrenu prednost (38:25) i tako nagovijestili mnogo lakši posao u nastavku, a već su otvarajuće minute treće dionice potvrdile da će Zadar bez problema do 15. pobjede u hrvatskom prvenstvu. Thompson je radio što je htio pod gostujućim košem, te se razlika nakon dalekometnog ubačaja Klarice popela i do 24 poena (51:27). Trudili su se potom igrači Šibenke što skuplje prodati svoju kožu, ali do kraja treće četvrtine nisu uspjeli više od samog održavanja na dvadesetak poena minusa (57:35). Početak završne četvrtine obilježio je najmlađi član Zadra Klarica s tricom i dvicom kojom se približilo margini od 30 poena razlike (64:35) i tu se povukla ručna jer već danas Anzulovićeve igrače očkeuje nastup u Puli u Krešinom kupu. Najefikasniji u redovima domaćina pokazali su se Drežnjak s 15 te Jordano s 13 i Marčinković s 11 koševa, dok su Buljan i Klarica dodali po osam ubačaja, a kod gostiju je Bašić ubacio 14 poena.

Večeras (20 sati) u Puli se traži četvrtfinale Krešinog kupa

Nakon što su u petak u Krešinom domu dočekali Krku, pa jučer ugostili Šibenku, Anzulovićeva momčad će i danas, po treći put u četiri dana istrčati na teren. Učinit će to večeras u 20 sati u Puli gdje će se sučeliti s članom Prve lige Pulom 1981 u sklopu osmine finala Kupa Krešimira Ćosića. Pobjednik će ostvariti plasman u četvrtfinale za koje su već poznata dva para: Furnir - Cibona te Ribola Kaštela - Cedevita Junior, dok će Pula 1981 ili Zadar ugostiti Zabok, a Split ili Sonik Puntamika dočekati Goricu. Hrvatski košarkaši savez je obznanio kako se četvrtfinalne utakmice moraju odigrati najkasnije do 16. veljače.