Ukić i društvo u završnici slomili žilave ‘tulipane’

24.02.2020. 20:52

Hrvatska košarkaška reprezentacija uzela je i drugu pobjedu u kvalifikacijama za EuroBasket 2021 svladavši Nizozemsku na njihovom parketu sa 69:59. Bitna je ovo pobjeda Hrvatske koja je s njom izbila na čelo skupine D kao jedina neporažena momčad i praktički se riješila mnogo briga oko vize za europsku smotru sljedeće godine nakon samo dva odigrana kola.
Teškim i vrlo neugodnim protivnikom pokazala se Nizozemska koja je bila u prednosti veći dio utakmice, a posebno su domaćini inspirirani bili u trećoj četvrtini nakon što su Mršićevi odabranici na poluvrijeme odnijeli tri poena prednosti (35:38). Povratak iz svlačionica nije sjeo najbolje Hrvatima koji su u narednih 10 minuta uspjeli ubaciti tek devet koševa, a Nizozemci su ubacili 16 te su pred završnu dionicu bili puno bliže pobjedi s četiri plusa na svojoj strani (51:47). U posljednjih se pet minuta ušlo s potpuno poravnatim rezultatom (55:55), a onda je serija 14:4 Mršićeve momčadi presudila pitanje pobjednika. Potegao je kapetan Ukić ubacivši svoju četvrtu tricu, pridodao se Planinić, a posao su završili Rogić i Marić. Forte hrvatskih košarkaša pokazala se igra u obrani dopustivši tek 59 primljenih poena, a u napadu je ton igri davao najstariji na parketu Roko Ukić koji je ujedno bio i najefikasniji igrač s 14 poena uz šest asistencija. Drežnjak je ubacio 13, a Planinić 12 koševa. Odličnu utakmicu odigrao je Pavle Marčinković koji je zabio osam poena uz četiri skoka i četiri ukradene lopte dok je Dominik Mavra bio tek prolazna figura s nula poena u niti četiri minute provedene na parketu.