18 C°

Zadar u finalu s Cibonom

Autor: Roman Morović

23.05.2009. 22:00

Košarkaši Zadra plasirali su se u finale prvenstva Hrvatske. Nakon što su u utorak u prvoj utakmici u svojoj dvorani uvjerljivo savladali Zagreba, Zadrani su sinoć i u drugoj utakmici u Trnskom bili bolji od „mrava” i tako dobili polufinalnu seriju sa 2-0.  Cibona je sinoć u Splitu gubila cijelu utakmicu, ali je u posljednjoj minuti uspjela doći do pobjede uz veliku dozu sreće, pa će igrati u finalu sa Zadrom.
Prvo vodstvo na utakmici imao je Zadar košem Tomislava Ružića, a nakon trice Simona ponovno je Ružić vratio gostima vodstvo 3-4. Nakon toga Zagreb je preuzeo kontrolu nad utakmicom i serijom 6-0 poveo 9-4, a to će vodstvo ispustiti tek pred kraj utakmice. U prvoj četvrtini Zadar je postigao samo petnaest koševa, a od toga su čak 14 postigli raspoloženi Ružić i Car. S druge strane Zagreb je bio puno efikasniji u napadu i ponajviše zahvaljujući svojim ponajboljim igračima Simonu i Tomiću nakon prvih deset minuta imao lijepih +10, 25-15.
Na početku druge dionice domaći su u dva navrata došli i do +12, no tada se razigrao Damir Rančić koji serijom od devet uzastopnih poena vraća Zadrane na samo -3, 29-26. Mulaomerović je tricom vratio na +6 za domaće, a nakon koša Simona minutu kasnije rezultat je bio 36-29. Rančić sa tri bacanja i Gečevski tricom vratili su Zadar na samo pola koša zaostatka 36-35, a +5 na poluvremenu Zagrebu je osigurao Krunoslav Simon dvjema dvicama za 40-35.
Na početku drugog poluvremena Žorić i Simon povećali su prednost domaćih na +9, 44-35, a tada vrlo važnu tricu za Zadar pogađa Juby Johnson za povratak svoje momčadi na -6, 44-38. Vladović je povećao na osam razlike, a Ružić dvicom i Rančić tricom uz dodatno bacanje vraćaju goste na samo -2, 46-44. Tada su Zadrani propustili realizirati dva napada, a Vladović i Mulaomerović lagano su se prošetali zadarskom obranom za 50-44, no gosti se nisu predavali. Car je tricom vratio na 50-47, a nešto kasnije isti je igrač dvicom donio Zadru prvo izjednačenje nakon dužeg vremena 52-52. Ipak, „mravi” su u posljednjih deset minuta ušli sa +4, 57-53 nakon dvice i trice Damira Mulaomerovića.
Posljednju četvrtinu otvorio je Žorić košem za 59-53, a onda se, nakon jedne izgubljene lopte Zadra, dogodio jedan od najvažnijih trenutaka utakmice. Vladović je u kontri promašio čisto polaganje za +8 Zagreba, a u idućem napadu Car je vratio Zadar na -4, 59-55. Nakon koša Tomića za 61-55, Gečevski i Ružić vratili su goste na 61-59 i Zadar je polako počeo stvarati pritisak. Na Tomićevu dvicu odgovorio je Stipčević tricom za 65-64, a tri minute prije kraja Gečevski je košem uz dodatno bacanje donio Zadranima novo izjednačenje 67-67. Simon je pogodio dvicu za 69-67 i bilo je to posljednje vodstvo domaćih na utakmici. Kapetan Zadra uzeo je tada stvari u svoje ruke i dvjema uzastopnim dvicama, dvije minute prije kraja donio Zadru prvo vodstvo na utakmici nakon prve minute i vodstva 3-4. Zadar se uspio obraniti, a onda je Rančić pogodio ključnu tricu za +5, 69-74 nakon čega se domaći više nisu mogli vratiti. Pokušali su nešto u završnoj seriji slobodnih bacanja, no Zadrani su, za razliku od većeg dijela utakmice, bili prilično sigurno i na kraju slavili sa 74-78.

ZAGREB – ZADAR 74:78

(25:15, 15:20, 17:18, 17:25)
Zagreb: Tomić 16, Vladović 4, Babić 2, Simon 22, Dijan, Rahimić, Štimac 2, Žorić 8, Mulaomerović 20, Krstić. Trener: Denis Bajramović.
Zadar: Rančić 21, Perić, Stipčević 3, Marčinković, Johnson 3, Prostran, Gečevski 13, Ružić 15, Popović, Macura, Car 17, Boisa 6. Trener: Zmago Sagadin.