8 C°

Zadranke prvakinje Hrvatske

Autor: Šime Ćurko

23.05.2009. 22:00

Nakon 2007. Zadar ponovno ima generaciju s kojom je osvojio Juniorsko prvenstvo Hrvatske. Zadranke su do trijumfa došle u neizvjesnom finalu protiv Medveščaka u utakmici koja se u jednom dijelu činila izgubljenom za domaću ekipu. Zagrepčanke su u trećoj četvrtini u dva navrata otišle na +10 (29:39, 32:42) i imale kontrolu utakmice u svojim rukama. No, raspoloženim Zadrankama ništa nije bio problem te su uspjele nakon produžetka podići pehar namijenjen državnim prvakinjama.
Od početka se vidjelo da će biti “čupavo” za Zadar, gošće su igrale pomalo neobičnu taktiku u kojoj su sve igračice išle na ulaz pod koš, pa je većina šutova Medveščaka bila pod košem. Zadar se teško nosio s visokim Zagrepčankama, a problemi su se pojavili već nakon desetak minuta kada je Katarina Popović, najviša domaća igračica, dobila četvrtu osobnu pogrešku, pa je povučena na klupu. Zadar je pod košem ostao na Ivani Blažević, koja je, srećom, odigrala sjajnu utakmicu. Nakon što je postalo jasno da Zadar teško može do ubačaja na postavljenu obranu sredinom druge četvrtine Glorija Sikirić podiže ritam, Zadar je istrčao nekoliko kontri i nakon jedne od njih Sikirić u 16. minuti pogađa za 23:20, do tada najveću prednost domaćih. No, pravi problemi počeli su u trećoj četvrtini, Blažević je samo malo popustila pod košem, Zadar je ostao osam minuta bez ubačaja, a kod 29:33 nove nevolje. Meštrović je dosuđena nesportska pogreška na Anji Majstorović. Na tu je odluku Danijele Čikić, sutkinje, Rajko Vidaković, trener domaćih, “planuo” i ušao u teren za što je zaslužio tehničku pogrešku. Posljedica toga su četiri uzastopna poena Medveščaka koji u 27. minuti ima 39:27. U 29. minuti je 29:39, Zadar diše “na škrge” i onda odnekud trica Josipe Sesar, koja je uz Blažević (četiri poena) jedina Zadranka koja je u trećoj četvrtini upisala poene. No, na drugoj strani za tri pogađa i Majstorović i prije posljednjih deset minuta je 32:42.
Vidaković tada u igru uvodi Sanju Kovačević, koja u prvom šutu pogađa tricu za 35:42. Pokazat će se kasnije, bio je to možda i presudan trenutak utakmice nakon kojeg je Zadar izgledao kao druga ekipa. U 36. minuti i Sesar ubacuje tricu za 44:44, bio je to period u kojem su Sikirić i Blažević sve samo rješavale, i pogađale i skakale (Sikirić, iako jedna od najnižih na parketu, upisala je 12 skokova). Obje su svu odgovornost preuzele na sebe i uspjele odvući Zadar u produžetak. Istina, i uz dosta obostrano promašenih šuteva. Prije produžetka Zadranke su imale puni zadnji napad kod 48:48, ali su loptu prema košu uputile deset sekundi prije kraja, no nisu se ni gošće najbolje snašle u preostalom vremenu budući da se Salopek brzopleto odlučila za tricu, iako je bilo još dovoljno vremena. Krenulo se u dodatnih pet minuta. A tamo je Ivana Blažević odigrala simultanku. Sve lopte išle su na nju i 40 sekundi prije kraja Blažević pogađa oba slobodna bacanja za 56:50. Nakon desetak sekundi Brkljača ubacuje tricu za 56:53, Zadar gubi loptu već nakon nekoliko sekundi napada i gošće imaju napad za pokušaj preokreta, ali Blažević je na drugoj strani sačuvala mirnu ruku, ubacuje slobodno bacanje za nedostižnih 57:53. Od posljednjih 17 poena domaćih na utakmici Blažević je postigla 13, dva su ubacile Sesar i Sikirić.

ZADAR – MEDVEŠČAK 57:53

(12:14, 13:13, 7:15, 14:4 – 11:7)
ZADAR – Dvorana Jazine. Gledatelja: 250. Sutkinje: Tomić (Zagreb), Čikić (Zadar).
ZADAR: Štrmelj, Sesar 8, Kovačević 3, Pensa, Sikirić 6 (0-2), Skroće, Blažević 29 (7-11), Krpina, Erslan, Meštrović 5, Popović 6 (2-2), Grdović. Trener: Rajko Vidaković.
MEDVEŠČAK: Begić 11 (5-7), Brkljača 6 (3-6), Herceg, Kukolja, Frajtić, Kantoci, Salopek 12 (2-6), Tikvić 3 (3-6), Majstorović 17 (4-7), Rupert 4 (0-2), Kalebić, Kovač. Trener: Željko Alatović.
Šut za dva: Zadar 18-55 (33%); Medveščak 15-51 (29%).
Šut za tri: Zadar 4-17 (24%, Sesar 2, Kovačević, Meštrović); Medveščak 2-12 (17%, Brkljača, Majstorović).
Slobodna bacanja: Zadar 9-15 (60%); Medveščak 17-34 (50%).
Skokovi: Zadar 51 (15); Medveščak 49 (14).
Osobne pogreške: Zadar 22; Medveščak 16.

IVANA BLAŽEVIĆ NAJBOLJA IGRAČICA

Najbolja igračica turnira je Ivana Blažević koja je u finalu igrala svih 45 minuta. Imala je šut za dva 11-22 (50%), dvaput je promašila pokušaj za tri, a slobodna bacanja je gađala 7-11 (64%). Imala je čak 25 skokova (7 napad, 18 obrana). Ivani je trofej za najbolju igračicu uručila Marija Vrsaljko, nekadašnja igračica Zadra, danas članica prvaka Gospića. Medalje i pehar za prvo mjesto Zadranke su dobile iz ruku Anđe Jelavić, hrvatske reprezentativke koja je pobjednički pokal uručila Katarini Popović, kapetanici.

ČETVRTA TITULA U PET GODINA

Od 2004. ovo je već četvrta titula prvakinja Hrvatske koju je Zadra osvojio s mlađim kategorijama. Tako 2004. i 2005. kadetkinje bile najbolje u Hrvatskoj, a  2007. i 2009. to je uspjelo juniorkama. Prve tri titule uzela je generacija u kojoj je okosnica igračica bila 1988./89. godišta, a i sadašnja generacija mnogo obećava, posebno kad se zna da dio djevojka još uvijek nastupa i za kadetkinje