U drugi krug s četiri boda

Autor: Roman Morović

23.07.2009. 22:00

Hrvatska košarkaška reprezentacija do 18 godina plasirala se u drugi krug Europskog prvenstva koje se igra u francuskom Metzu. Izabranici Hrvoja Vlašića jučer su u drugom kolu skupine B uvjerljivo nadigrali Njemačku te će tako u drugi krug prenijeti maksimalna četiri boda. Ponovno je sjajan bio Zadranin Toni Prostran, pravi vođa ove reprezentacije, koji je Njemcima ubacio 24 poena te je uz to podijelio čak 9 asistencija i zabilježio četiri skoka.
Bolje su krenuli Njemci te su nakon tri minute igre imali +4, 7-3. Prostran i Šekelja poravnali su na 7-7, no onda Neumann pogađa koš uz dodatno bacanje, a Barthel tricu i Njemačka vodi 15-7, tri minute prije kraja prve četvrtine. Ista je razlika i dvije minute kasnije (17-9), a tada se razigrao Čutura koji pokreće veliku Hrvatsku seriju 11-0. Na Čutirna četiri poena, Prostran je dodao još četiri, a Bubalo jednu tricu i u 13. minuti Hrvatska vodi 20-17. Bubalo je uskoro ubacio još dvije dvice za 24-19, ali tri minute prije kraja prvog poluvrmea Njemačka uspijeva izjednačiti na 24-24. Da Hrvatska na odmor ipak ode s prednošću pobrinuo se Prostran slobodnim bacanjima pa dvicom za 28-24.
Njemačka se još kako tako držala u igri do sredine treće četvrtine, no Hrvati su malo po malo povećavali svoju prednost i uskoro došli do dvocifrene razlike. U 22. minuti Brnas je pogodio tricu za +7, 35-28, nakon koje slijedi razdoblje igre koš na koš, da bi onda još dvije uzastopne trice pogodio Prostran za +11, 45-34. Razigrao se tada i Jakoliš te je Hrvatska u 28. minuti imala visokih +14, 52-38, a uoči posljednjih deset minuta igre rezultat je bio 55-44. Posljednji put Njemačka se spustila ispod deset poena zaostatka nakon trice Cantya za 55-47, devet minuta prije kraja, ali odmah istom mjerom uzvraća Došen i tu je priči definitino bio kraj. Do kraja utakmice Nijemci su poentirali samo još dvaput, a prednost Hrvatske stalno se povećavala. Prostran je ubacio još pet poena, a konačnih i najvećih +22, 73-51 postavio je svojom drugom tricom Nikola Došen.
Posljednji susret u skupini prvoga kruga Hrvatska igra danas u 18 sati protiv Ukrajine, no bez obzira na ishod tog dvoboja u drugi će krug prenijeti četiri boda zbog pobjeda protiv Španjolske i Njemačke. Koje će se tri reprezentacije iz skupine A (Francuska, Slovenija, Češka, Srbija) priključiti Španjolskoj, Hrvatskoj i Njemačkoj u drugom krugu i koliko će koja prenijeti bodova biti će poznato danas.

Skupina B

Rezultati, 1. kolo: Hrvatska – Španjolska 82:78, Ukrajina – Njemačka 77:100; 2. kolo: Hrvatska – Njemačka 73:51, Španjolska – Ukrajina 97:74.