Subota, 20. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

15 C°

Karamarko i Mlakar nisu ni počeli brojati potpise

Autor: Dražen Ciglenečki

23.07.2010. 22:00
Karamarko i Mlakar nisu ni počeli brojati potpise

Foto: Ivan JAMIČIĆ



Vladimir Šeks tvrdio je kako je temeljita provjera tolikih potpisa “pristojan posao”, za koji treba bar 30 dana. Prošla je trećina tog roka, a za potpise nitko ne pita
Tjedan dana nakon što su sindikalci donijeli u Sabor potpise prikupljene u potporu zahtjevu za raspisivanje referendumu o vladinom prijedlogu Zakona o radu, oni se i dalje nalaze na Markovom trgu. Voditeljica saborskog ureda za odnose s javnošću Ružica Šimunović potvrdila nam je da zasad nijedna državna institucija nije pokazala interes da preuzme 813.016 potpisa.
– Ti su potpisi još kod nas. Pod ključem su i na sigurnom. Ne znam postoje li kakvi dogovori da netko dođe po njih, rekla nam je Ružica Šimunović.
Šeks: Brojat će MUP i Ministarstvo uprave
Prošlog petka, dan nakon što su organizatori referendumske peticije dopremili u Sabor brojne kutije s potpisima, Odbor za Ustav jednoglasno je usvojio zaključak kojim zadužuje ministarstva uprave, te unutarnjih poslova, na čelu s ministrima Davorinom Mlakarom i Tomislavom Karamarkom, da provjere broj i vjerodostojnost potpisa. Na sjednici Odbora predsjednik tog tijela Vladimir Šeks pojasnio je kako Zakon o referendumu nije propisao tko provjerava potpise te je stoga predložio da to učine spomenuta ministarstva. Obrazložio je to činjenicom da MUP vodi evidenciju državljana, a da ministarstvo uprave na temelju toga radi popise birača. Šeks je tada ustvrdio kako je temeljita provjera tolikog broja potpisa “pristojan posao”, pa je iznio procjenu da će za njegovo okončanje trebati najmanje 30 dana. No, prošla je, eto, trečina tog roka, a provjera potpisa nije čak ni započela.
Nema novca ni političke volje
Ministar uprave Davorin Mlakar krajem prošlog tjedna žalio se novinarima kako u proračunu ministarstva nije predviđen novac za provjeru referendumskih potpisa, pa će stoga morati zatražiti određenu sumu “iz proračunske pričuve ili iz drugih izvora”.
Međutim, kako neslužbeno doznajemo činjenica da se potpisi nisu maknuli iz Sabora nije posljedica nedostatka financijskih sredstava potrebnih za njihovu provjeru nego političkih okolnosti. Naime, u Vladi i HDZ-u vjeruju kako je još uvijek moguće izbjeći referendum, a osnovu za takve procjene svojim im ponašanjem pružaju i sami sindikalni lideri. Posebno nakon što su se vratili u GSV i obnovili socijalni dijalog.
– Trenutačno nije uputno poduzimati ništa što bi ugrozilo vraćanje povjerenja između socijalnih partnera. Zato će ministarstvo uprave napraviti tek pripremne radnje za početak provjere potpisa. Kako sada idu stvari referendum neće biti nužan jer i nakon njega Vlada i sindikati moraju sjesti za stol, a Vlada je već ranije iskazala spremnost da amandmanima izmjeni sporne odredbe ZOR-a, kazao nam je visok izvor iz HDZ-a.
 


Za brojanje 2,1 milijun


Provjera potpisa za sindikalnu peticiju za referendum o radu koštat će državu 2,1 milijun kuna, tako je jučer procijenila Vlada na zatvorenoj sjednici. Novac će osigurati Ministarstvo uprave i to 1,2 milijuna kuna i MUP koji mora izdvojiti 900 tisuća kuna. Posao provjere odradit će te dva ministarstva a Vlada ih je svojim zaključkom obvezala da to učine u sljedećih 45 dana, što znači da provjera mora biti završena početkom rujna.