20 C°

Odgovaraju im Zagrepčanke

23.11.2009. 23:00

Zadranke su nakon Trešnjevke i Croatije savladale i Agram – treći klub iz metropole koji se s Višnjika vraća praznih ruku
U nedjeljnom dvoboju petog kola A-1 lige košarkašica, Zadranke su nakon Trešnjevke i Croatije savladale i Agram – treći klub iz metropole koji se sa Višnjika vraća praznih ruku. U najavi susreta Marija Mazija bila je oprezna upozoravajući kako trenutačna pozicija gostujućih na ljestvici nije mjerilo. Njene riječi pokazale su se ispravnim pošto se Zadrankama prekjučer suprotstavila vrlo dobro posložena ekipa, odnosno ekipa čija će kvaliteta zasigurno doći do izražaja u preostalim susretima ovogodišnjeg prvenstva. Taj podatak još više govori o vrijednosti posljednje pobjede Mazijinih košarkašica. Iako izboreni tek u dramatičnoj završnici, radi se o dva izuzetno važna boda koji su, barem za sada, pozicionirali “bijele” u gornji dom A-1 ligaškog društva.
Opasna Borović
Opet dobro ispunjena dvorana 3 na Višnjiku svjedočila je gotovo identičnom razvoju događaja u prve dvije četvrtine. Mazijine odabranice najprije su dobro organiziranom obranom dolazile do lakih koševa iz polukontri i kontri stvarajući pritom rezultatsku zalihu. Početni sastav sa Sesar, Marin, Meštrović, Antonijom Erslan i Akšamović znao se suprotstaviti favoriziranim gošćama, a o tome je svjedočio i semafor pokazujući 9:1 za Zadar nakon samo tri odigrane minute. Među tada izuzetno raspoloženim Zadrankama istakla se Akšamović s osam koševa već u prvih pet minuta. Međutim, u minutama koje su uslijedile, agresivna obrana Agrama i nadmoć u visini prisilile su domaće na sve češće pogreške u napadu, dok su Zagrepčanke predvođene sa Vukičević znale iskoristiti ponuđeno. Najveća prednost Zadra od 9 koševa (17:8) ubrzo se tako topi na četiri (19:15), da bi se potom na kratki odmor otišlo s rezultatom 21:20.
Početak druge četvrtine ponudio je reprizu prve, a košarkašice s Višnjika rade mini seriju 6-0. U redovima Agrama tada u prvi plan dolazi bivša Zadranka Iva Borović. Njene dvije trice i česti prodori doveli su gošće na samo dva koša zaostatka minutu prije isteka drugog perioda. Srećom po domaće, Ina Marin znala je potegnuti kada je bilo najpotrebnije te se na poluvrijeme odlazi rezultatom 42:36.
Treća je četvrtina pripala Agramu. Napadački skok gostujućih i brojne izgubljene lopte domaćih rezultirale su zaostatkom Zadra 42:44 nedugo nakon otvaranja drugog poluvremena. Ponajviše zaslugom Bošnjak, centra Agrama, pred posljednjih deset minuta rezultat je glasio 52:56.
Odlična Akšamović
Nošene sjajnom atmosferom male dvorane, Mazijine košarkašice s tada opet probuđenom Akšamović rezultatski deficit malo po malo pretvaraju u prednost koja će četiri minute prije kraja susreta iznositi 67:60. Njihovu odličnu seriju poremetila je trica te dodatno slobodno bacanje Vukičević pa je i triler završnica zatim bila logičan slijed. Nedostatak visine Zadranke su kompenzirale hrabrošću uspijevajući tako održati korak s zagrepčankama. Trica Ine Marin odvodi Zadar na 75:74 – konačan rezultat koji se nije mijenjao unatoč propuštenim slobodnim bacanjima Sikirić i Meštrović s jedne, ili pokušajima Borović iza linije 6,25 s druge strane.
Iako su novi bodovi zasluženi prvenstvenom igrom kolektiva, vrijedi istaknuti sjajnu partiju Marine Akšamović s 18 koševa (šut za dva 9-10). Osim nje, značajan doprinos dale su Ema Meštrović s 13 koševa te standardno dobra Ina Marin pored čijeg imena je na kraju pisalo 17 pogodaka.
Zaslužena pobjeda Zadranki izborena je ponajviše velikim srcem domaćih košarkašica. One su dokaz da često spominjani nedostatak visine i neiskustvo ne moraju uvijek biti presudan i ograničavajući faktor.

ZADAR – AGRAM 75:74

(21:20, 21:16, 10:20, 23:18)
ZADAR – Dvorana 3 ŠRC Višnjik. Gledatelja: 100. Suci: Palić, Kardum.
ZADAR: Sikirić 8 (0-5), Sesar 2, M. Erslan, Majstorović, Jeričević 10, Kovačević, A. Erslan, Marin 17 (4-4), Blažević 7 (3-4), Meštrović 13 (5-9), Akšamović 18 (0-1), Rogošić. Trenerica: Marija Mazija.
AGRAM: Vukičević 18 (5-5), Kovač, Horvatić, Vukadin, Borović 19 (3-4), Nikpalj 10 (3-4), Bošnjak 13 (1-3), Vujić, Vidaković, Alatović 12 (5-8), Božiček, Mada 2. Trenerica: Tina Periša.
Šut za dva: Zadar 27-44 (61%); Agram 18-42 (43%).
Šut za tri: Zadar 3-13 (23%, Marin 3); Agram 7-22 (32%, Borović 4, Nikpalj, Vukičević, Alatović).
Slobodna bacanja: Zadar 12-23 (52%); Agram 17-24 (71%).
Skokovi: Zadar 20 (6); Agram 21 (8).
Osobne pogreške: Zadar 24; Agram 19.

Peričić: Ekipa potvrdila veliki potencijal

Branimir Peričić, pomoćni trener košarkašica Zadra, o utakmici s Agramom kaže:
– Iako nismo uspjeli realizirati sve unaprijed dogovorene zamisli, tj. imali smo dosta problema u obrani te sa zaustavljanjem Borović i Vukičević, na kraju moramo biti zadovoljni ovom vrijednom pobjedom. Ono što me posebno veseli je angažman naših igračica te sjajna atmosfera male dvorane na Višnjiku. Bez obzira na trenutačni plasman Agrama, u nedjelju smo svladali jednu od najkvalitetnijih ekipa A-1 lige. Pobjeda nad Croatijom i Agramom govori o velikom potencijalu naših košarkašica. Nadam se da ćemo taj potencijal potvrditi i na nekoj od nadolazećih gostujućih utakmica pošto smo, unatoč porazima, dobre partije također pružili u Omišu i Požegi.

A – 1 liga košarkašica

Rezultati 5. kola: Zadar – Agram 75:74, Studenac Omiš – Trešnjevka 113:46, Split – Požega 90:59, Pula – Croatia 2006 62:70.
!,<!,<!,<!,<!,< Studenac O. 5 5 0 439:305 10
Croatia 2006 5 4 1 340:329 9
Split 5 3 2 415:319 8
Zadar 5 3 2 379:344 8
Pula 4 2 3 325:306 7
Požega 5 2 3 332:378 7
Agram 5 1 4 330:345 6
Trešnjevka 5 0 5 215:440 5
U 6. kolu (28./29. studenoga) igraju: Zadar – Split, Plamen Požega – Pula, Croatia 2006 – Trešnjevka, Agram – Studenac Omiš.