Zadrani pobijedili Zadrane

23.12.2010. 23:00

Opet ista priča. Sve dobro  što je Zadar napravio pobjedama protiv Partizana kod  kuće i Hemofarma u gostima,  nije uspio kapitalizirati na domaćem terenu. Poveli su Zadrani 11:8 na otvaranju, ali je  Široki iskoristio brojne pogreške domaćih i racionalnom  igrom u napadu napravio seriju 17-2, poveo dvocifrenom  razlikom, koju je čvrsto držao  do kraja utakmice. Kapetan  Vladović je uspio dovući svoje  na samo -3, sedam minuta prije kraja, ali ovakav Zadar nije  ni zaslužio pobjedu u sinoćnoj  utakmici. U 2011. godini  očekuje ga grčevita borba za  ostanak u NLB ligi, koju su  gosti ovom pobjedom praktički uspješno zaključili već na  polovici sezone.
Dobar samo početak
Startnoj petorci Zadra, Vladović, Car, Marčinković, Ivanov, Bilan, gostujući strateg  Ivan Velić je od prve minute  suprotstavio postavu sa dva  Zadrana, Morovićem i  Špraljom, dva bivša igrača Zadra Štembergerom i Grgatom,  te mladim reprezentativcem  Ramljakom na krilnoj poziciji.  Baš je on doveo Široki u vodstvom zakucavanjem, nakon  prodora po desnoj strani, a  Štemberger je potom zabio za  0:4. Domaćima je trebala koja  minuta da se trgnu, a onda su  Bilan, Car (trica s istekom napada) i Marčinković, serijom  od sedam uzastopnih poena,  okrenuli na 7:4. Plus 3 Zadar  je imao i nakon dva uzastopna  ubačaja Ivanova na sredini prve dionice (11:8), ali je onda  neobjašnjivo stao.
Previše pogrešaka
Široki je prvo serijom 8-0  (Grgat 5, Ramljak 2, Špralja)  poveo 11:16 pa je, nakon koša  Ivanova, na scenu stupio Vedran Morović. Povezao je dvije  trice, lijepo asistrirao Planiniću, a Barać je u kontri poentirao za ogromnih +13 gostiju,  13:26. Sve se to zbilo u manje  od dvije minute. Kapetan Vladović je pokušao zadržati svoje  u igri. Povezao je pet poena na  kraju prve i početku druge četvrtine (18:26), ali mu je odmah  tricom iz kuta uzvratio Špralja.  Dogodilo je to nakon napadačkog skoka, što je bio jedan  od lajtmotiva prvog poluvremena. Drugi su bila promašena slobodna bacanja  (Ivanov 4, Tomas 2), te ziceri  pod košem, koje Zadrani nisu  uspijevali realizirati. Vladović  je još dvaput vraćao bijele, prvo dvicom na -9 (20:29) pa  tricom na -8 (23:31), ali sam  nije mogao. Planinić je poentirao s poludistance, Morović  zabio tricu čim se vratio u igru  pa je onda još jednu iz kuta i  Štemberger, a Špralja je s penala dovršio seriju 10-0 za nevjerojatnih +18, 23:41 u 16.  minuti. Brown je pogodio tricu, ali koncentracija u napadu  i obrambeni skok su pojmovi  koji za Jusupove igrače u ovom  razdobljnu nisu postojali. Pokušao je zadarski trener nešto  postići izmjenama, ali jednostavno nije išlo. Na poluvrijeme se otišlo pri rezultatu  30:46 za momčad iz Hercegovine.
Vladović držao nadu
Tolika razlika održala se još  prvih nekoliko minuta treće  četvrtine (34:50), sve dok stvari u svoje ruke opet nije uzeo  Vladović. Tricom i dvicom  smanjo je na -11 (39:50), a  uskoro je tricu pogodio i  Marčinković za -10, 42:52 u 25.  minuti. Špralja je uvahtio još  jedan skok u napadu i zabio  koš i dodatno bacanje, no probudio se tada Marko Car. Dvaput zaredom je iznudio prekršaj na trici, drugi put četvrti  Morovićev, te zabio pet od šest  bacanja za -8, 47:55. Onda je  nakon Špraljinog koša, šuter  Zadra stavio još dva penala  (49:57), ali domaći su i dalje  previše griješili. Nadu je opet  vratio Vladović tricom s desetak metara u posljednjoj sekundi treće četvrtine za samo  -5, 52:57. Špralja je po tko zna  koji put zabio, nakon napadačkog skoka, da bi Car,  krađom i zakucavanjem, te  Brown (konačno) polaganjem  smanjili na svega jedan napad  zaostatka, 56:59. Bilo je to više  od sedam minuta prije kraja,  no ovako loš Zadar jednostavno nije mogao potpuno  preokrenuti stvari u svoju korist.
Pljesak gostima
Prvu tricu zabio je Pilepić,  Brown je promašio tko zna  koju i to u situaciji kada je  Zadar imao novi napad pa je  opet na scenu stupio Morović.  Prvo je asistirao Planiniću pa  zabio tricu za novu dvocifrenu  razliku, 56:67. Batur i Marčinković pokušali su održati domaće na životu, 60:69, četiri  minute prije kraja, no onda je  tricu iz teške pozicije pogodio  Barać za 60:72 i tako definitivno otklonio svaku moguću dvojbu oko pobjednika.  Za slučaj da je još netko dvojio, uskoro je Pilepić stavio još  jednu za +14, 61:75, Car je  promašio iz očaja i Zadar se  predao. Do kraja je ostalo još  samo vremena da Morović pogodi još dva bacanja (63:77) i  dobije zasluženi pljesak s tribina pri izlasku iz igre. To što  su Zadrani do kraja uspjeli  smanjiti do konačnih -6 nije  nimalo uljepšalo sliku ovog  doista ružnog poraza. Na koncu su gosti dobili stidljivi pljesak, a domaći nekoliko žvižduka od strane navijača, koji su  još jednom razočarani napustili Krešin dom.

NLB liga

13. kolo: Zadar – Široki 74:80.  Danas: Radnički – Olimpija (17),  Crvena Zvezda – Zagreb (20,15).  Nedjelja: Nymburk – Budućnost  (16,30), Krka – Hemofarm (17),  Igokea – Cedevita (17). Utorak:  Cibona – Partizan (20,15).
Redoslijed: Široki 21, Budućnost, Union Olimpija 20, Krka, Cedevita, Zagreb CO 19, Partizan, Hemofarm, Radnički 18, Igokea, Zadar, Cibona, Nymburk 17, C. zvezda 15

ZADAR – ŠIROKI 74:80

(15:26, 15:20, 22:11, 22:23)
ZADAR – Dvorana Krešimira Ćosića. Gledatelja: 2000. Suci: Maričić, Juras i Glišić (svi Srbija).
ZADAR: Car 12, Vladović 22, Batur 7, Tomas 2, Ramljak, Dundović, Marčinković 14, Ivanov 7, Brown 8, Bilan 2, Pelczmann, Vlaić. Trener: Danijel Jusup.
ŠIROKI: Štemberger 5, Planinić 13, Pilepić 7, Naletilić, Bilinovac, Ramljak 8, Peršić, Špralja 15, Novak, Barać 5, Morović 20, Grgat 7. Trener: Mario Velić.
Šut za dva: Zadar 19-36, 53%; Široki 19-37, 51%.
Šut za tri: Zadar 7-24, 29% (Vladović 4, Car, Marčinković, Brown); Široki 9-27, 33% (Morović 4, Pilepić 2, Štemberger, Špralja, Barać).
Slobodna bacanja: Zadar 15-26, 58%; Široki 15-22, 68%.
Skokovi: Zadar 30 (24+6); Široki 35(24+11).
Osobne pogreške: Zadar 18; Široki 25.