Pjesnici produbili krizu Zadra

PIXSELL

Drugo ovosezonsko gostovanje na stadionu u Kranjčevićevoj Zadru je priuštilo još jedan gorak zalogaj, u obliku uvjerljivog poraza. Račun je platio Domagoj Muić, kojeg je trener Zadrana Miroslav Blažević verbalno ispeglao pred svima, a potom i izvadio iz igre, i to nakon nešto više od tri minute nakon što ga je uveo u igru.

Težak kiks Valentina Stepčića u 4. je minuti otvorio sjajnu priliku za Zadrane. Domaći veznjak nesmotreno je izgubio loptu na osamnaest metara od gola, a Mirko Hrgović odmah je raspalio iz sve snage. Na žalost gostiju, ravno u Dominika Livakovića.

Vrlo brzo Zagreb je uzvratio. Dino Bevab probio se u šesnaesterac i pronašao malo slobodnog prostora za udarac po golu. Lopta je napucala ruku Frane Ikića, a domaći su jednoglasno tražili najstrožu kaznu. Glavni sudac Damir Batinić samo je odmahnuo rukom.

Bobanova majstorija

Ta situacija označila je početak inicijative Zagreba. Domaći su se stalno šuljali oko kaznenog prostora suparnika, tražeći pukotinu u zadarskom bedemu. Sve skupa je neodoljivo podsjećalo na nedavni sraz Zadra i Lokomotive na istom stadionu. U tim trenucima se činilo da bi lako moglo doći do podjele bodova. Kako su minute prolazile, tako se uspostavljala terenska ravnoteža. Doduše, Zagreb je i dalje bio za nijansu aktivniji suparnik, ali više nije bilo pritiska. Tijekom srednjeg dijela prvog poluvremena društvo iz Kranjčevićeve prijetilo je tek iz prekida koje su Jurica Buljat i njegovi suigrači iz obrane uspješno neutralizirali. Tako su domaćima na raspolaganju ostali tek udarci s distance. Sve do sudačke nadoknade prve dionice Mladen Matković uspješno se nosio sa svim tim pokušajima, a tada se ukazao Gabriel Boban. Napadač Zagreba je sa dvadesetak metara opalio loptu kao njegov puno poznatiji imenjak Batistuta, pogodivši lijevom nogom kontra rašlje.

Gol u završnici prvog dijela izazvao je burnu reakciju Blaževića koji je utrčao na teren počeo galamiti na svoje igrače. Posebno se okomio na već spomenutog Muića koji je samo tri minute ranije ušao umjesto Vlatka Šimunca. Kada je Batinić odsvirao kraj poluvremena, Ćiro je od centra sve do svlačionice ribao Muića, a u nastavku je umjesto njega na teren poslao Josipa Bilavera.

Klasičan raspad

Igrala se 49. minuta kada se Boban još jednom mogao upisati u strijelce. Bevab se probio po lijevom boku i ubacio u sredinu, a centarfor poznatog nogometnog prezimena je zakucao loptu u prečku sa šest metara. Svoju grešku Boban je ispravio šest minuta kasnije, kada je u šesnaestercu Zadra okrenuo Lovru Čirjaka i zabio svoj drugi gol, uz pomoć Ikića, čiji blok je promijenio smjer lopte - 2:0. Taj gol označio je totalni raspad sustava kod Zadra. U 60. minuti Zagreb je složio predivnu akciju koju je Boban nepotrebno zakomplicirao u trenutku kada je trebalo zapucati po golu. Srećom po njega, došlo je do kontakta s Matkovićem, a Batinić je tu vidio elemente potrebne za jedanaesterac. Josip Jurendić bio je siguran realizator - 3:0. Prilika za počasni gol ukazala se vrlo brzo. Bilaver je ubacio s desne strane, obrana Zagreba je zaplivala i propustila loptu na drugu stativu, a Ivan Pešić je s četiri metra pogodio vanjski dio mreže. Bilo je to u 63. minuti. Nakon toga sve se vratilo u okvire koje je imao najveći dio prvog dijela. Na terenu je postojala ravnoteža, bez puno izrazitih prilika za golove. Najbolju je u 84. minuti imao Miroslav Konopek, koji je pogodio stativu Matkovićevog gola. No, u tim trenucima Zagreb je već riješio pitanje pobjednika, a za Zadar je ionako bilo prekasno.

ZAGREB - ZADAR 3:0

ZAGREB - Stadion u Kranjčevićevoj. Gledatelja: 150. Sudac: Damir Batinić (Osijek) 6,5. Pomoćnici: Pataki (Đakovo), Barišić (Osijek). Strijelci: 1:0 Boban (45'), 2:0 Boban (55'), 3:0 Jurendić (61'-11m). Žuti kartoni: Kolinger (Zagreb), Matković (Zadar).

ZAGREB: Livaković 6,5, Jurendić 6,5, Musa 6, Kolinger 6,5, Štiglec 6, Stepčić 6,5, Ljubičić 6,5 (od 88' Matić -), Krovinović 6,5, Bevab 7, Medić 6 (od 74' Konopek -), Boban 8. Trener: Dražen Medić.

ZADAR: Matković 6,5, Sarić 5, Buljat 5,5, Ikić 5, L. Čirjak 5, Pušić 6, Terkeš 5, Weitzer 5,5, Hrgović 5, Pešić 5, Šimunac 5 (od 42' Muić - od 46' Bilaver 6). Trener: Miroslav Blažević.