Krka svjetlosnim godinama daleko od Zadra

25.02.2011. 23:00

U najavi utakmice Zadrani su znali da će, žele li imati ikakvu šansu za pobjedu, morati odigrati kvalitetno od prve do posljednje minute. Ali ne da to nisu napravili, nego su od prve sekunde bili potpuno odsutni. Već u trećoj minuti na semaforu je svijetlilo 10:1. Za goste je zabio samo Bilan, a za domaće dvaput Dragič, te Balažič i Booker. Ni nakon brzog Bujanovog time-outa ništa se nije promijenio. Zadar je nastavio igrati bezglavo, nevjerojatnom lakoćom je gubio lopte, a iskusni Slovenci su sve to bez greške koristili.
Posebno je razigran bio Dragič, koji je kupio sve Zadrove otpatke i lako punio svoju statistiku. Ubacio je još 8 poena u kratkom razdoblju za nevjerojatnih +20, 23:3 u 7. minuti. Olivari je samo nakratko prekinuo nalet zelenih, ali su Đorđević i Booker opet u kontri zabili za +22, 27:5. Prvi put gosti su uspjeli povezati dva uspješna napada u 8. minuti (Batur), no završnica dionice opet pripada Krki. U strijelce su se upisali Pavič i Krivec (koš faul u kontranapadu), a prava slika zadarskog stanja bila je posljednja akcija.
Nakon time-outa, Krki su ostale dvije sekunde za šut, a Pavič je ostao sam kao duh i lako s poludistance poentirao za ogromnih +23, 34:11. Domaći su u prvih deset minuta za dva šutirali 16-18, ali ne zato što su bili nešto posebno raspoloženi, već zato što su koristili sve protivničke poklone i pretvarali ih u lake poene. S druge strane, Zadar je iz igre imao 4-15, a većina tih šuteva bila je neizrađena i isforsirana.
Tako je pitanje pobjednika bilo riješeno već na samom početku, bez da su Zadrani imali ikakve šanse da prirede iznenađenje. Marčinković je tricom i zakucavanjem u kontri otvorio drugu dionicu pa je uskoro još jednom u kontri smanjio na -18, 36:18. Ali nakon minute odmora domaćeg trenera Džikića, opet je krenula njegova momčad. Napravila je seriju 9-0, u koju je Murič ugradio 7 poena, zaključno sa zakucavanjem i tricom za +27, 45:18 u 16. minuti.
Razlika nije bila veća samo zato što je Krka promašila tri bacanja u par minuta, a tek su pred kraj prvog poluvremena Ivanov, te dotad nevidiljivi Downey i Brown smanjili na 49:29. Sa minusom od 20 poena na velikom odmoru Zadrani su mogli biti i više nego zadovoljni, što će dovoljno reći o njihovoj igri, ako se ono što su radili na terenu može nazvati igrom. Krka je odlična, bez sumnje mnogo bolja od Zadra, ali greške koje su Bujanovi igrači radili i propuh u obrani, naročito u prvoj četvrtini, bili su naprosto katastrofalni i nedopustivi za ozbiljnu utakmicu.
Čak dvaput su gosti na početku drugog poluvremena uspjeli stići na -18, da bi Krka vrlo brzo napravila novu seriju. Krenuo je Dragič, nastavio Booker, a onda se razigrao Jure Balažič. Tricom pa dvicom odveo je svoje na +28, 61:34. Pojavio se i Car, pogodio tešku tricu s istekom vremenaza 63:39, a onda ponovno Krka. Trica Ikonića pa još 7 poena Balažiča za najvećih +32, 73:41.
Da sramota ne bude još veća pobrinuo se Batur, koji je zabio tricu na kraju treće i još četiri poena na početku posljednje četvrtine, a nešto je dodao i Brown za -22, 75:53. Ako je netko pomislio da će Zadar još smanjiti, prevario se, jer je Krivec neometano stavio tricu s osam metara, a Murič vratio na +27, 80:53. U samoj završnici je bilo malo vremena i za igru koš na koš, a za konačnih 28 razlike vrijedi isto što i za poluvrijeme. Kako je igrao, Zadar može biti jako zadovoljan što nije prošao još gore.
Jedina dobra vijest je uvjerljivi poraz Crvene zvezde na gostovanju kod Hemofarma 88:66, što znači da su i Beograđani ostali na samo 6 pobjeda, ali su i dalje u prednosti zbog bolje koš razlike u međusobnim susretima. Četiri su kola do kraja, a iznimno važno bit će sljedeće, kada u Krešin dom stiže Cibona, a u Pionir Široki.

KRKA – ZADAR 92:64

(34:11, 15:18, 24:15, 19:20)
NOVO MESTO – Dvorana Leona Štukelja. Gledatelja: 1700. Suci: Belošević, Nešković, Glišić (svi Srbija).
KRKA: Ikonić 4, Rojc, Petrov, Murič 15, Pavič 12, Đorđević 8, Dragič 16, Booker 11, Krivec 10, Drobnjak 2, Balažič 14. Trener: Aleksandar Džikić.
ZADAR: Car 8, Batur 11, Ramljak, Dundović 2, Marčinković 9, Olivari 2, Ivanov 6, Brown 13, Bilan 4, Pelczmann, Longin, Downey 9. Trener: Tihomir Bujan.
Šut za dva: Krka 33-53, 62%; Zadar 23-39, 59%.
Šut za tri: Krka 5-17, 29% (Balažič, Krivec, Ikonić, Murič); Zadar 3-19, 16% (Car, Batur, Marčinković).
Slobodna bacanja: Krka 11-17, 65%; Zadar 9-13, 69%.
Skokovi: Krka 32 (21+11); Zadar 30 (20+10).
Osobne pogreške: Krka 18; Zadar 18.