Granitna zadarska obrana Vukove pretvorila u janjce

Košarkaši Zadra nadigrali Cibonu na Višnjiku u 2. kolu
Igrači Srđana Helbicha odigrali su jednu od najboljih utakmica u zadnje vrijeme, doslovno deklasiravši mrskog protivnika s 28 plusa na svom kontu
Marin GOSPIĆ
14 POENA I 13 SKOKOVA - Domagoj Vuković

Treći ovosezonski vječni derbi hrvatske košarke odigran na Višnjiku pokazao se konačno sretnim za košarkaše Zadra. Igrači Srđana Helbicha odigrali su jednu od najboljih utakmica u zadnje vrijeme, doslovno deklasiravši mrskog protivnika kojeg su se posebno pribojavali u domaćem taboru. Ponajviše zbog odlične forme sastava Gašpera Okorna u zadnja dva mjeseca, no pokazalo se da forma ne igra u ovakvim utakmicama već borbenost i požrtvovnost, a toga je pak bilo napretek kod igrača u bijelim dresovima. Osim uvodne dionice Cibosi su bili potpuno inferioran protivnik što će posvjedočiti konačnih 28 plusa na domaćem kontu, a još su morali igrati lišeni usluga Aleksandra Bursaća i Antonija Jordana.

Perfektna druga dionica

Otvaranje utakmice pripalo je Cibosima koji su na račun tricaških partitura Drežnjaka i Gnjidića nakon uvodnih osam minuta bili na ugodnih pet koševa prednosti (12:17). Nije išlo sve po planu u domaćem stožeru u tim trenucima, posebno su se Helbichovi igrači mučili sa šutom, ali zato su pokazivali zavidnu razinu borbenosti što im se nakon početnog naleta Vukova počelo debelo isplaćivati. Kategorije napadačkog skoka i ukradenih lopti rapidno su rasle na statističkom kontu Zadrana kako se bližio kraj prve četvrtine, a 7:0 serijom su i materijalizirali vidno izraženiji voljni moment od protivnika na semaforu koji je pokazivao dva viška na domaćoj strani (19:17). Poklopilo se sve to s ulaskom Junakovića i Vukovića na parket koji su podigli agresivnost za još nekoliko oktava, pa je nekih tisuću gledatelja u Krešinom domu moglo posvjedočiti obrambeno perfektnoj drugoj dionici svojih ljubimaca. Cibosi su doslovno potučeni u svim košarkaškim segmentima u tih deset minuta, potvrdit će to i podatak da su uspjeli ubaciti tek pet poena. Helbichovi štićenici otimali su gostima lopte kao na traci, do kraja poluvremena stali su na 11 krađa, a u napadu su iako uz dosta muke umješno pronalazili rješenja, najčešće iz drugih napada nakon napadačkih skokova. Prvi koš u drugoj dionici Cibona je ubacila nakon proteka pet minuta igre, a dotada su Zadrani preko Mavre, Marčinkovića i Thompsona pobjegli na osam plusa (27:19). Odličan scenarij za domaćina potvrdile su i četiri osobne Gnjidića kao i tri Reuversa. Unatoč svemu, očekivao se konkretniji odgovor Vukova, ali on se nije dogodio. Štoviše, iskopali su momci u plavom sebi još veću rupu do odlaska na odmor jer su dopustili Vukoviću, Drežnjaku i Carteru da trijumfalno zaključe prvih 20 minuta s 14 koševa viška na svojoj strani (36:22).

Potop Cibosa u nastavku

Nastavak nije donio bolje vijesti za momčad Gašpera Okorna, jer je Zadar izašao iz svlačionica šuterski raspoložen. Najprije je Vuković nanizao šest ubačaja, potom su Mavra i Carter pogodili dalekometne šutove i prednost domaćih se popela do 19 koševa (48:29). Reuversova trica nakratko je omela novu kanonadu Thompsona i Brale pa se nakon osam minuta treće dionice Helbichova momčad našla na 21 plusa (56:35). Morali su potom i Cibosi nešto odigrati nešto u derbiju pa su iskoristili samu završnicu treće dionice za 9:1 seriju kojom su se primakli na 13 zaostatka (57:44) pred odlučujućih 10 minuta. Zamirisalo je odjednom na neizvjesnost jer često se dosad događalo da Cibona u zadnjoj četvrtini sustigne prednost Zadra, ali ovog puta im to nije uspjelo. Zatvorili su domaći igrači sve prilaze svom košu i ostavili Vukove na suhom četiri duge minute, dok su u napadu preko Vukovića, Drežnjaka i Cartera zaključili priču u petom ovosezonskom derbiju, odmakavši Cibosima na 22 plusa (66:44). Najveća zasluga za rapsodiju u derbiju išla je na adresu Cartera i Vukovića. Prvi je bio najefikasniji s 18 poena dok je drugi upisao double-double učinak od 14 koševa i 13 skokova. Mavra je dodao 16 poena i devet asistencija, a kod Cibosa su jedini dvoznamenkasti bili Drežnjak s 12 i Gnjidić s 11 koševa.

ZADAR 80 - CIBONA 52

(19:17, 17:15, 21:22, 23:8)

ZADAR - Dvorana Krešimira Ćosića. Gledatelja: 800. Suci: Luka Kardum, Josip Jurčević i Leo Roglić.
ZADAR: Carter 18, Marčinković 5, Paponja, Brala 6, Vuković 14, Junaković 3, Buljan, Drežnjak 12, Mavra 16, Thompson 6. Trener: Srđan Helbich.
CIBONA: Radovčić 7, Prkačin 5, Vildoza, Majcunić, Novačić 5, Gnjidić 11, Branković 6, Drežnjak 12, Krajnović, Reuvers 6, Popić, Nakić. Trener: Gašper Okorn.

Sutra u 19 sati Zadrani gosti Mornara

Točno 48 sati nakon početka hrvatskog derbija košarkaši Zadra će ponovno istrčati na teren, i to u najvećoj crnogorskoj luci Baru gdje ih u sklopu 24. kola ABA lige dočekuje sastav Mornara. Momčad pod vodstvom Srđana Helbicha i dalje je u sigurnoj zoni jer im u leđa gledaju Split i Krka, no nisu kao i njihov sutrašnji domaćin potvrdili ostanak u regionalnom društvu pa će dvoboj koji počinje u 19 sati u barskoj Topolici nositi predznak derbija začelja. Tradicija je debelo na strani Barana koji u međusobnim ogledima sa Zadrom imaju omjer 9-2, s tim da su dobili posljednjih devet utakmica, a jedine dvije pobjede Zadrani su izborili u sezoni 2016./17. kada je Mornar debitirao u regionalnoj košarkaškoj eliti.