11 C°

Pobijedili i odmorili se

Autor: Roman Morović

25.07.2009. 22:00

Hrvatska reprezentacija do 18 godina pobjedom je zaključila prvi krug natjecanja na EP u francuskom Metzu. Nakon Španjolske i Njemačke izabranici Hrvoja Vlašića svladali su i Ukrajinu u susretu koji nije imao nikakav rezultatski značaj pa su dan odmora više dobili ponajbolji igrači reprezentacije Toni Prostran, Ivan Batur i Luka Babić.
Hrvatska je bolje otvorila susret i povela 4-0, no Ukrajinci sredinom prve četvrtine rade seriju 7-1 i prvi put dolaze do vodstva 13-16. Nakon prvih deset minuta Ukrajina vodi +5, 17-22, a početkom druge četvrtine i +6, 19-25. Ipak, razigrali su se tada Brnas i Vrlika te Hrvati serijom 15-4 vraćaju vodstvo na svoju stranu, 34-29, pet minuta prije kraja prvog poluvremena. To, međutim, nije omelo Ukrajince koji nakon nove serije 7-0 opet vode +2 (34-36), a tom će razlikom i završiti prvo poluvrijeme, 39-41. Tijekom cijele treće četvrtine Hrvatska niti u jednom trenutku nije imala pozitivan rezultat. Prednost Ukrajine kretala se uglavnom između jednog i pet poena, a uoči posljednjih deset minuta igre rezultat je bio 54-59. Na početku četvrte četvrtine Hrvatska radi seriju 7-0 i ponovno ima +2, 61-59. Od tog trenutka momčadi se više puta izmjenjuju u vodstvu sve do rezultata 67-67, tri minute prije kraja. Jakoliš tada pogađa dvicu za vodstvo Hrvatske 69-67, a nakon što su po jedno bacanje pogodili Virastiuk, Vrlika i Prokopenko, pedeset sekundi prije kraja rezultat je 70-69. Tada ponovno na scenu stupa Dino Jakoliš koji pogađa ključnu tricu za 73-69. Na drugoj strani tricu promašuje Gumennyy i Hrvatska tako u samoj završnici dolazi do treće pobjede na Europskom prvenstvu. Iako je već prije bilo poznato da će Hrvatska u drugi krug prenijeti maksimalna četiri boda, još jedna odlična vijest stigla je nakon raspleta u skupini A gdje su Francuska, Srbija i Slovenija ostvarile svaka po dvije pobjede i jedan poraz te će u drugi krug prenijeti po tri boda. Tako je Hrvatska već sada u prednosti ispred ostalih pet reprezentacija u skupini drugoga kruga, a četiri prvoplasirane igrat će u četvrtfinalu Europskog prvenstva. Danas će Hrvatska odmjeriti snage sa Slovenijom koja je u drugi krug prenijela tri boda zahvaljujući senzacionalnoj pobjedi protiv domaćina Francuske kada je u 15 minuta preokrenula 17 poena zaostatka. Podatak je to koji sam po sebi izbornika Hrvoja Vlašića i njegove igrače dovoljno poziva na oprez.

Ukrajina69 – Hrvatska73 (22:17, 19:22, 18:15, 10:19)

UKRAJINA: Galynin 11, Dzyuba 5, Prokopenko 12, Lypovyy 4, Lebedintsev, Gumennyy 7, Marchenko 7, Bobrov 3, Virastiuk 3, Anikiyenko 13, Kushnirov 4, Sandul. Trener: Oleg Ruban.
HRVATSKA: Došen 7, Babić, Čutura 2, Bubalo 6, Jakoliš 5, Vrlika 17, Prostran, Batur, Juričić 3, Barać 7, Šekelja 11, Brnas 15. Trener: Hrvoje Vlašić.

Njemačka 2 0 2 107:156 2
Raspored: 27. srpnja Hrvatska – Slovenija; 28. srpnja: Hrvatska – Francuska; 29. srpnja: Hrvatska – Srbija.
Skupina F: Turska 2-0, Litva 2-0, Rusija 1-1, Letonija 1-1, Italija 0-2, Bugarska 0-2.