13 C°

Za kraj dva poraza

Autor: Roman Morović

25.07.2009. 22:00

Hrvatska U-20 reprezentacija osma je u Europi. Unatoč optimizmu koji je vladao u hrvatskim redovima nakon plasmana u četvrtfinale, uslijedila su tri uzastopna poraza, od domaćina Grčke u četvrtfinalu, te od Turske i Crne Gore u razigravanju za plasman od 5. do 8. mjesta. I dok je protiv Grka bilo teško očekivati iznenađenje, Hrvati su sasvim sigurno mogli više napraviti protiv Turske i Crne Gore, dviju reprezentacija koje su već pobijedili ranije u skupini.
Nakon uglavnom izjednačene utakmice do kraja treće dionice Turci rade seriju 9-0 i prvi put imaju osam poena prednosti, 47-55. Turska je početkom posljednje četvrtine došla i do +10 (57-47, 62-52) i to joj je bilo dovoljno da mirno privede utakmicu kraju.
Susret za sedmo mjesto Hrvatska je dobro započela i već na početku povela sa 4-0, pa 7-2. Ipak, Crnogorci se vrlo brzo vraćaju u egal i sredinom prve četvrtine dolaze i do prvog vodstva, 11-14. Nešto kasnije imali su i +5, 13-18, ali Hajdić tricom zaključuje prvu četvrtinu (16-18). Početkom druge dionice Hrvatska ponovno dolazi do minimalnog vodstva, a nakon nove trice Hajdića, te slobodnih bacanja Oštrića u 15. minuti rezultat je 29-23. No, ni ovoga puta Hrvati to nisu znali iskoristiti kako bi se značajnije odvojili, te dopuštaju susjedima da se još jednom vrlo brzo vrate u egal i na odmor odu s rezultatom 37-37. I drugo poluvrijeme Hrvatska je bolje otvorila i povela +5, 44-39, a nešto kasnije i 50-44. Crnogorci se još jednom vraćaju ali Nakić i Bilan u posljednjoj minuti poentiraju za 59-54 uoči posljednjih deset minuta igre. Četvrtu četvrtinu Crna Gora je otvorila serijom 18-5 (četiri trice i tri dvice), te je točno pet minuta prije kraja imala najvećih +9, 63-72. Ta se serija na kraju pokazala ključnom jer je pokušaj Hrvatske da se vrati u igru jednostavno započeo prekasno. Minutu prije kraja bilo je 72-77, a tek su u posljednjim sekundama Bilan i Marčinković ublažili poraz Hrvatske.
Razigravanje od 5. – 8. mjesta
TURSKA78
HRVATSKA69
(17:18, 16:17, 22:12, 23:22)
TURSKA: Gen 5, Kilicli 12, Mahmutoglu 3, Karaman 19, Batuk 6, Cinko 4, Yildirim 11, Balto, Onen 6, Cantekin 2, Ozcan 8, Sirin 2. Trener: Ene Orhun.
HRVATSKA: Radić, Nakić, Vragović 16, Bogdanović 3, Kraljević, Oštrić 11, Delaš 13, Hajdić 3, Marčinković 4 (29 min, 1/3 za dva, 0/3 za tri, 2/2 sl. bacanja, 8 sk, 2 as, 3 il), Karlović 14, Blažević (2 min, 1 as), Bilan 5. Trener: Darko Kunce.
Za 7. mjesto
HRVATSKA76
CRNA GORA77
(16:18, 21:19, 22:17, 17:23)
HRVATSKA: Radić 8, Nakić 3, Vragović, Bogdanović 15, Kraljević 2, Oštrić 6, Delaš, Hajdić 11, Marčinković 6 (26 min, 3/6 za dva, 0/3 za tri, 2sk, 3as, 3il), Karlović, Blažević 2 (4 min, 1/1 za dva, 1sk, 1il), Bilan 23. Trener: Darko Kunce.
CRNA GORA: Stojanović 3, Đoković 11, Savović 15, Lalić 9, Šehović 19, Vučević, Miljanić, Šutulović, Barović 9, Patković, Lopičić 9, Ivanović 2. Trener: Dejan Radonjić.

Marčinković i Blažević

Za Hrvatsku su u Grčkoj nastupila i dvojica igrača Zadra, Pavle Marčinković i Nikola Blažević. Marčinković je u maksimalnih devet nastupa na parketu proveo 25.3 minute, imao je postotak ubačaja za dva 45.8, za tri 26.7, a s crte slobodnih bacanja 66.7 posto, uz 4.7 skokova po utakmici. Ubacio je ukupno 40 poena (4.4). Daleko najbolji učinak Marčinković je imao u prvoj utakmici protiv Njemačke kada je ubacio 16 koševa (trice 4-5). Blažević je bio naš najmlađi (20. 10. 1991.) igrač na Rodosu, a u igru je ušao u posljednje dvije utakmice, protiv Turske i Crne Gore u kojima je prosječno igrao tri minute, a ukupno je ubacio dva poena.