Utorak, 16. travnja 2024

23 C°

Suci skrojili poraz

25.11.2010. 23:00

Bila je to definitivno najnevjerojatnija utakmica ove sezone, u kojoj se događalo apsolutno svašta. Na kraju je Krka iz Višnjika odnijela dva boda, ostvarila šestu ovosezonsku pobjedu, a Zadru nanijela sedmi poraz. Zasluženo ili ne, o tome treba raspraviti hladne glave, no prvi dojmovi su da su Zadrani sinoć izgubili utakmicu od osmorice igrača. Petorice Krkinih na terenu i trojice sudaca.
O svemu što se događalo na terenu sigurno će biti još mnogo riječi idućih dana, no na koncu se gostima piše pobjeda, a domaćima poraz i to se sigurno neće promijeniti.
Uobičajenoj početnoj postavi Zadra, Vladović, Car, Marčinković, Dundović, Bilan, gostujući trener Aleksandar Džikić suprotstavio je Petrova, Đorđevića, Dragiča, Balažića i Paviča. Domaći su promašili prvih nekoliko šuteva i tako ohrabrili protivnike, prije svega Zorana Dragiča, koji je u prvoj četvrtini djelovao poput svog brata Gorana, košarkaša Phoenix Sunsa.
Dragič i Batur
Krenuo je dvicom i tricom za 0:5 pa je, nakon izjednačenja Zadrana (Dundović 3, Vladović), ugradio još pet poena u seriju Krke 11-0 za 5:16. Ušao je Ivanov i nakratko smanjio, da bi Dragič novom tricom pokrenuo još jednu gostujuću seriju 6-0 za velikih +15, 7:22. U tom je razdoblju slovenska momčad imala i dosta napadačkih skokova, dok Zadranima jednostavno ništa nije polazilo za rukom. Tek u posljednjoj minuti prve dionice, Brown, Ivanov (koš-faul) i Car smanjili su na -8 (14:22), ali je domaću publiku brzo primirio Ikonić tricom. Drugu četvrtinu otvorio je Batur tricom za 17:25 i tako najavio svoju sjajnu šutersku večer, no usljedilo je nekoliko očitih sudačkih „pogrešaka” na štetu Zadra.
Sudačka (ne)pravda
Krenulo je s nedosuđenom namjernom pogreškom na Caru u kontranapadu, što je zapalilo tribine, ali i klupu domaćih. Dragič (opet) i Ikonič povezali su dvije trice, a ovaj potonji je u međuvremenu zabio i dva bacanja, nakon tehničke pogreške dosuđene treneru Jusupu. Tako je u 13. minuti na semaforu ponovno zasvijetlilo +15, 18:33. Tada je krenuo zadarski povratak. Seriju 10-3, Brown je ugradio tricu, Ivanov dvicu, a raspoloženi Batur još pet poena za -8, 28:36. Opet je Krka, preko Bookera i Kriveca otišla na dvoznamenkastu razliku (29:41), ali Batur je bio nezaustavljiv. Stavio je još jednu tricu pa lijepo ušao, a nakon Tomasovog dalekometnog ubačaja u 19. minuti, samo je četiri razlike, 37:41. Na koš Paviča, odgovorio je Ivanov koš-faulom, a na veliki odmor se otišlo sa, za Zadar odličnih -3, 42:45.
U poluvremenu su se mogli čuti komentari kako je taj rezultat, s obzirom na razvoj događaja, te neke prethodne utakmice i bolji za Zadrane, nego da vode desetak razlike. No, nitko nije mogao očekivati ono što se dogodilo na početku treće četvrtine.
Isključeni Car i Jusup
U prvom napadu domaćih, Car je pokušao iznuditi prekršaj na trici, kojeg mu suci nisu dosudili. Ovaj je zbog prigovora dobio tehničku, a onda se unio sucu u lice i zaradio isključenje. Publika je doslovno poludjela, no nije omela Đorđevića, koji je stavio tri od četiri bacanja. U nastavku akcije, zabio je Pavič pa je još četiri poena povezao Dragič za 42:54 u 22. minuti. Onda su „ljudi u sivom” Ivanovu dosudili nesportsku pogrešku, što je izazvalo novu lavinu reakcija s tribina i zadarske klupe. Jusupu je zbog prigovora dosuđena druga, isključujuča tehinčka pogreška, a Đorđević je sa pet uzastopnih slobodnih bacanja upotpunio seriju gostiju 14-0 za +17, 42:59. Ulogu prvog trenera Zadra preuzeo je Ivan Barančić, Batur (3), Tomas (2) i Brown (1) smanjili su na -11 (48:59), ali su Pavič i Balažić vratili na 15 razlike (48:63). I onda opet ista priča. Tomas i Vladović za -9 pa Ikonić (trica), Booker, Đorđević i Balažić za +18 (54:72). U igru je ušao Ramljak i odmah zabio pet poena, Zadar se približio na 60:72, ali su u završnici treće četvrtine Đorđević i Balažić stavili još dvije trice pa je uoči posljednjih deset minuta igre na semaforu svijetlilo, 62:78.
Vjerovali do kraja
Balažić i Ikonić (opet trica) donijeli su Krki u 31. minuti najviših +21, 62:83, ali Zadar je vjerovao. Nije se predavao. Napravili su domaći seriju 17-1, zaključno s tricom Tomasa za samo -5, 79:84 u 37. minuti. Dvorana je proključala kao nikada ove sezone. Svi su se podigli na noge, zaurlali „Zadar, Zadar”, ali nije pomoglo. Drobnjak dvicom i centar Booker tricom ugasili su posljednju nadu domaćih. Zapravo, Tomas i Brown (trica) još su jednom vratili na -5 (84:89), ali nakon što je Booker zabio za 84:91, a Tomas promašio tricu, priči je bio kraj. Krka više nije mogla izgubiti. Jednostavno ima previše iskusnih igrača da bi si to dopustila, nakon svega što se događalo u ovoj nevjerojatnoj utakmici.

ZADAR – KRKA 94:100

(14:25, 28:20, 20:33, 32:22)
ZADAR – Dvorana Krešimira Ćosića. Gledatelja: 2000. Suci: Obradović (BiH), Vojinović i Dragojević (oba Crna Gora).
ZADAR: Car 3, Vladović 9, Batur 18, Tomas 14, Ramljak 5, Dundović 3, Marčinković 14, Olivari, Ivanov 13, Brown 11, Bilan 4, Pelczmann. Trener: Danijel Jusup.
KRKA: Ikonić 19, Rojc, Petrov, Murič, Pavič 11, Đorđević 17, Dragič 22, Booker 11, Krivec 4, Drobnjak 4, Balažič 12. Trener: Aleksandar Đikić.
Šut za dva: Zadar 20-39, 51%; Krka 19-34, 56%.
Šut za tri: Zadar 12-30, 40% (Batur 4, Tomas 2, Marčinković 2, Brown 2, Vladović, Dundović); Krka 10-14, 71% (Ikonić 4, Dragič 3, Đorđević, Booker, Balažić).
Slobodna bacanja: Zadar 18-23, 78%; Krka 32-41, 78%.
Skokovi: Zadar 25 (10+15); Krka 24 (21+3).
Osobne pogreške: Zadar 31; Krka 28.