Loš šut presudio Zadranima

Igrači Marka Selina porazom od Igokee otvorili turnir u Laktašima
Premda su u većini segmenata igre bili ravnopravni domaćinima, mladići s Višnjika su promašili čak 32 trice, a uz takvo napadačko izdanje teško je bilo nadati se boljem rezultatu
Nikola VURUNA/ABA LIGA
Antonio Sikirić je s 21 poenom bio najefikasniji u zadarskim redovima

Mladi košarkaši Zadra poraženi su u prvom susretu skupine B U19 turnira regionalne ABA lige u Laktašima od domaćina Igokee rezultatom 83:73. Premda su u većini segmenata igre bili ravnopravan suparnik, igrači Marka Selina su imali izuzetno loš šuterski dan u kojemu su promašili čak 32 trice, što je na koncu bio pretežak uteg za mladiće s Višnjika. Otvaranje susreta obilježio je veliki broj pogrešaka na obje strane. Zadrani su u prvim minutama imali kontrolu skoka, no šut ih nije služio pa je čitava prva četvrtina protekla u izjednačenoj igri u kojoj se niti jedna momčad nije uspjela odvojiti na više od dva posjeda prednosti. Do poena se uglavnom dolazilo iz kontri, ili s linije slobodnih bacanja, pa se u drugu dionicu ušlo s izjednačenih 18:18.

Odvajanje Igokee

S obzirom na osam promašenih trica i pet pretrpljenih blokada, nije to bio loš rezultat za Selinove mladiće, a kada je Krševan Klarica u 13. minuti prvi puta pogodio izvan linije 6,75 i vratio svoju momčad u vodstvo (23:26), činilo se da kreće razdoblje fluidnije igre dalmatinskog sastava. No, dogodilo se upravo suprotno. Igokea je na krilima Amsala Delalića i Vuka Boškovića krenula u nalet i serijom 10:0 preuzela kontrolu nad susretom. Domaćini su povezali konce igre u napadu i pronalazili lagani put do gostujućeg obruča, dok se Zadar u puno većoj mjeri oslanjao na šut za tri poena koji ga nije služio pa je bosanskohercegovačka momčad pretkraj druge četvrtine otišla i na dvoznamenkastu prednost (47:35). Zadrani su u prvome dijelu ispucali čak 19 trica, a pogodili samo dvije, pa im ni veliki broj napadačkih skokova (11) nije puno pomogao. Na veliki odmor se otišlo s prednošću Igokee 47:38, da bi nakon napadačkog »blitzkriega« domaćina semafor već u 22. minuti pokazivao plus 15 za igrače Slobodana Kecmana. Kratkotrajni povratak stigao je na krilima tri ukradene lopte Maksima Matuline i Jurice Zagoršaka koje su primakle goste na samo minus pet (55:50), no uslijedio je ekspresan odgovor »Igosa« koji su se učas vratili u mirne vode. U dvoboju dvije različite košarkaške filozofije valja spomenuti veliku razliku u broju dalekometnih pokušaja. Naspram čak 27 zadarskih trica (4-27), Igokea je tek devet puta šutirala izvan linije 6,75, s uspješnošću od 55.6 posto, pa se u odlučujuću dionicu ušlo s minusom od 12 poena iz gostujuće perspektive (68:56).

Pokušaj povratka

Selinovi mladići nisu imali odgovora na Dejana Pavlovića i Vuka Boškovića, a ni u njihovim redovima nije bilo previše raspoloženih pojedinaca, što je omogućilo Igokei da sve do nekoliko minuta prije kraja kontrolira događanja na parketu. Izuzetno loš šuterski učinak anulirao je dobre aspekte u igri zadarskog sastava koji se probudio tek u samoj završnici i serijom 13:3 prišao na četiri poena zaostatka (77:73). Domaćinima se uvukla voda u uši, no kada je najviše trebalo jednu nesmotrenost u gostujućoj obrani iskoristio je Ognjen Radošić, da bi isti igrač šutom s poludistance u idućem napadu stavio »točku na i« pobjede bosanskohercegovačke momčadi. O slabom danu zadarskih mladića malošto toliko zorno svjedoči kao podatak da su tek dvojica igrača imali šut iz igre bolji od 35 posto, Ante Beljan koji je ubacio 11 i Roko Lukić koji je dodao šest koševa, a najefikasniji u neraspoloženoj Selinovoj družini bio je Antonio Sikirić s 21 poenom. Domaćine je predvodio nekadašnji mladi reprezentativac Srbije Dejan Pavlović s 25 koševa. Zadrane danas očekuju dva susreta, točno u podne će odmjeriti snage s vršnjacima iz Studentskog centra, dok će u 21 sati u hrvatskom okršaju igrati protiv Splita.