Potonule lađe

Autor: Roman Morović

26.02.2009. 23:00

Nevjerojatno zvuči podatak da je u 2009. godini, u jednoj ligi koja teži afirmaciji u Europi i koja se po kvaliteti stavlja uz bok ruske, grčke i talijanske, a tik iza španjolske lige, gotovo nemoguće doći do informacije o kretanju rezultata na jednoj od ključnih utakmica sezone. Sinoćnju utakmicu 23. kola NLB lige između Zadra i FMP-a nije pratila niti jedna televizija, niti jedan radio, niti jedan internet portal koji bi bio dostupan ljudima u Zadru koji su, kao pravi košarkaški fanatici, na sve načine pokušavali doći do bilo kakvih informacija s utakmice. Tek početkom drugog poluvremena zasvijetlio je rezultat na teletekstu jedne kladionice, a on je glasio 48-35 u korist domaćina. Kako je do toga došlo? Na uvodnu dvicu Gečevskog, domaći rade seriju od šest uzastopnih poena i prelaze u vodstvo (6-2) koje, pokazat će se kasnije, neće ispustiti do kraja utakmice. U tom je razdoblju samo kapetan držao Zadrane u igri i tricom smanjio rezultat na 12-9, no usljedila je serija 5-0 raspoloženog Nemanje Protića za +8 domaćih 17-9. Ružić je smanjio na 17-11, no do kraja prve četvrtine (više od tri i pol minute) Zadrani nisu postigli niti jedan poen.
FMP je to znao iskoristiti, te se serijom 11-0 (Samardžiski 9) odvojio na velikih 28-11 nakon prvih deset minuta igre. Kako je započela druga četvrtina? Prema službenoj stranici NLB ligi gdje se kretanje rezultata pojavilo tek nakon završetka utakmice, koš je zabio Dejan Ivanov. Budući da bugarski reprezentativac već neko vrijeme nije igrač Zadra možemo samo nagađati ime strijelca za Zadar. Nakon Johnsonove trice za 31-18, nova serija domaćih. Labović je pogodio dvicu, potom Jeremić tricu, a onda Raduljica koš uz dodatno bacanje za najveću prednost FMP-a na utakmici +21, 39-18. Zadrani su se tada ipak malo trgnuli, te se serijom 10-0 (trice Stipčević i Rančić) približili na 39-28.
Do kraja poluvremena domaći su zadržali lijepih 13 poena prednosti i na odmor otišli s prednošću 48-35. FMP je bolje otvorio drugo poluvrijeme, te je u dva navrata došao do 16 poena prednosti, no Zadar se pred kraj treće četvrtine zahvaljujući raspoloženom Desmonu Farmeru (u službenoj statistici piše Ivanov!) uspio približiti na -9, 63-54. Početkom posljednje četvrtine Gečevski pogađa za 67-60, a potom Farmer tricom vraća Zadar na samo četiri poena zaostatka 67-63. Njih su dvojica nešto kasnije pogođenim slobodnim bacanjima vratili goste na samo pola koša zaostatka 70-69, pet minuta prije kraja susreta i Zadrani su na trenutak povjerovali u veliki preokret.
No, ta nada nije dugo potrajala jer Miroslav Raduljica pogađa tri uzastopne dvice za 76-69. Pokušali su se Zadrani još jednom vratiti i došli na samo -2, 78-76, no tada Labović pogađa dva slobodna bacanja, a Protić dvicu i tu je priči bio kraj. Konačnih 82-78 postavio je Todor Gečevski, a u posljednjoj minuti Stamenković je promašio dva slobodna bacanja, no Zadar više nije imao šanse za preokret.
Nakon poraza od Vojvodine, Heliosa i Zagreba Zadar je doživio novi gostujući poraz od momčadi koja je objektivno dosta slabija s tim da ovaj poraz vjerojatno znači i oproštaj od završnog turnira NLB lige. Dakako, šansa još uvijek postoji, no nakon novog gostujućeg poraza teško je vjerovati da Zadar u posljednja tri kola može napraviti čudo, tim više što još uvijek mora odraditi teško gostovanje kod Olimpije u Ljubljani. Gdje je nestala ona momčad koja je prije svega nekoliko dana pobijedila Unics u Kazanu? Je li presudio umor? Što se događalo krajem prve četvrtine kada je FMP pobjegao na 17 razlike, a nešto kasnije i na 21? Mnogo je pitanja koja u ovom trenutku i nisu toliko bitna. Bitan će biti samo pogled na tablicu nakon što sutra svoje utakmice odrade Cibona, Hemofarm i Zvezda.

FMP – ZADAR 82:78

(28:11, 20:24, 17:19, 17:24)Beograd. Dvorana FMP. Gledatelja 1000. Suci: Šutulović (Crna Gora), Jelen (Slovenija), Kralj (BiH).FMP: Živanović, Labović 18, Marković, Lazić 9, Ilić, Stamenković, Raduljica 13, Protić 21, Musli, Samardžiski 12, Jeremić 9, Milutinović. Trener: Milovan Stepandić.ZADAR: Rančić 4, Perić 10, Stipčević 7, Johnson 8, Prostran, Gečevski 20, Olivari, Ružić 2, Macura 2, Car, Boisa 9, Farmer 16. Trener: Zmago Sagadin.Slobodna bacanja: FMP 16-23, 70%; Zadar 20-25, 80%.Šut za dva: FMP 27-41, 66%; Zadar 20-36, 56%.Šut za tri: FMP 4-12, 33% (); Zadar 6-17, 35% ().Skokovi: FMP 19 (2), Zadar 25 (6).Osobne pogreške: FMP 25, Zadar 26.