I oslabljeni premoćni za Brođane

26.02.2012. 23:00

Košarkaši Sonik-Puntamike uspjeli su pobijediti i uz to deklasirati u prvih 35 minuta utakmice momčad Brod-Svjetlosti koja je u Jazine došla po potvrdu ulaska u Ligu za prvaka. Računali su valjda gosti da će Puntamičani pasti sami od sebe zbog velikog hendikepa neigranja centarskog dvojca Ramljak-Čakarun, ostavši tako samo na Šarliji pod košem. Taj detalj ipak Brođani nisu uspjeli iskoristiti, jer su naletjeli na vrlo motiviranu i razigranu Sonik-Puntamiku koja je iz četvrtine u četvrtinu podizala svoju igru te do posljednje četvrtine praktički riješila pitanje pobjednika.
Tvrdi početak s izraženijim obranama donio je jako malo poena, a prvo osjetnije odvajanje pripalo je Puntamičanima tek u 8. minuti prve dionice nakon poena Marića i Šarlije (12-8). Ipak, u drugu četvrtinu se ulazi s minimalnom prednošću gostiju nakon dvice Kljaića i trice Šamadana (12-13), a isti igrač otvara taj dio svojom drugom tricom što donosi dva poena prednosti gostima (14-16). Uzvratio je istom mjerom Drezga svojim prvim poenima na utakmici, no Brođani preko Šamadana i Štimca ostvaruju najvećih tri prednosti (17-20). Nisu se dali smesti Plantakovi igrači, preciznije Drezga koji je preuzeo dirigentsku palicu u napadu i sa sedam poena u nizu preokrenuo rezultat na 26-22, tri minute prije poluvremena. Drezga je nastavio u dobrom ritmu te s trećom tricom donosi i najvećih šest viška (29-23), no i gosti ekspresno uzvraćaju serijom 5-0, košem i dodatnim Batine te polaganjem Kljaića (29-28). Uslijedio je novi bijeg zelenih u posljednjoj minuti druge dionice kojeg je inicijator ponovno nezadrživi Drezga. On je nakon dva bacanja Šarlije ubacio dva šuta s poludistance za finu zalihu od pet poena (35-30) na poluvremenu.
Ta zaliha se u prvoj minuti nastavka udvostručila. Marić s četiri i Šarlija s dva poena donose mnogo briga gostujućem treneru Erjavcu koji se protiv vidno oslabljene Sonik-Puntamike morao suočiti s 11 zaostatka (41-30). Malo zadovoljstva nakon minute odmora su mu vratili Koštomaj i Šamadan s četiri poena u nizu (41-34), no zeleni ponovno uzvraćaju još jače. Šarlija je u dva navrata precizan, a dužan nije ostao ni Drezga koji stavlja svoju četvrtu tricu za visokih, pomalo iznenađujućih, plus 14 (48-34), polovicom treće četvrtine. Na tom dobrom valu nastavljaju jahati zeleni i u drugom dijelu treće dionice. Prednost je nakon Šarlijinog polaganja već na 16 viška (52-369, a ubrzo je narasla i na 19 (58-39), tricom Dražovića. Vraneš nastavlja niz u sljedećem napadu polaganjem iz kontranapada za najvećih 21 poen prednosti (60-39), a gosti su uspjeli malo ublažiti katastrofu preko Kljaića u zadnjoj sekundi (60-41). Početkom posljednje dionice Koštomaj pokušava razbuditi suigrače košem i dodatnim (60-44), ali s tim se nisu slagali igrači u zelenom. Dražović stavlja dvicu, Grabovac i Drezga svaki po tricu, nakon četiri vezana poena gostiju te je i dalje na semaforu stajalo 19 viška (67-48). U posljednjih pet minuta utakmice Brođani ulaze nakon poena Koštomaja i Štimca s 13 zaostatka (67-54). Štimac je kreator novog približavanja gostiju na samo 10 minusa (69-59) s jednom dvicom i tri pogođena bacanja, no za mir u redovima zelenih pobrinuo se ponovno nezaustavljivi Drezga polaganjem na drugi obruč iz kontranapada za kapitalnih 12 prednosti (71-59). Gosti su uspjeli tek zaprijetiti u posljednjoj minuti tricom Šamadana za dolazak na minus sedam (73-66), no bodovi su potpuno zasluženo ostali u Jazinama. Junak pobjede zelenih bio je Drezga s 24 ubačaja uz odličan šut, 6-9 za dva i 4-5 za tri dok je velik doprinos dao Šarlija sa 16 poena i 7 skokova.

SONIK-PUNTAMIKA – BROD-SVJETLOST 75:70

(12:13, 23:17, 25:11, 15:29)
ZADAR – Dvorana Jazine. Gledatelja: 200. Suci: Josip Radojković (Split), Zlatko Galiot i Luka Kardim (oba Zagreb).
SONIK-PUNTAMIKA: Jurlina 2, Marić 10 (2-2), Segarić, Klarić, Pešut 6 (0-2), Drezga 24, Dražović 8, Vraneš 2, Jurjević 2, Grabovac 5, Zagorac, Šarlija 16 (6-6). Trener: Neven Plantak.
BROD-SVJETLOST: Gamma, Batina 14 (1-1), Šamija, Šamadan 18 (3-4), Živković, Štimac 15 (9-9), Koštomaj 13 (7-7), Kljaić 10 (4-4), Matasović, Karlović. Trener: Mladen Erjavec.
Šut za 2: Sonik-Puntamika 26-45 (58 %); Brod-Svjetlost 17-32 (53 %).
Šut za 3: Sonik-Puntamika 5-18 (28 %); Brod-Svjetlost 4-17 (24 %).
Slobodna bacanja: Sonik-Puntamika 8-10 (80 %); Brod-Svjetlost 24-25 (96 %).
Skokovi: Sonik-Puntamika 28 (17+11); Brod-Svjetlost 25 (18+7).

Izjavili su

MLADEN ERJAVEC, TRENER BROD-SVJETLOSTI
– Zaslužena pobjeda Sonik-Puntamike koja je odlučno ušla u utakmicu i praktički do posljednje tri minute potpuno nadigrala moju momčad. Nismo uspjeli parirati i odgovoriti igri domaćina koji su odlično odigrali u obrani dok smo mi u tom segmentu odigrali jako loše.
NEVEN PLANTAK, TRENER SONIK-PUNTAMIKE
– Odigrali smo stvarno dobro, iako je teško bilo nositi se s njihovim centrima. Pali smo malo u zadnjim minutama gdje smo s niskim igračima izlijetali pod njihove centre te taj dio me nikako ne zadovoljava. Kao i tehnička klupi zbog prigovora u posljednjoj minuti što je glupost na koju sam svojim igračima ukazao u svlačionici. Takve stvari nam se često događaju i to je potvrda da imamo mladu i neiskusnu momčad. Pored tih posljednjih minuta nemam što prigovoriti svojim igračima koji su pokazali karakter u situaciji kad smo bili prisiljeni igrati s praktički jednim centrom Šarlijom protiv momčadi koja će vjerojatno nastupati u Ligi za prvaka.