Momčad sa Stanova u nedjelju traži treću sreću protiv Hajduka

Zvonko KUCELIN

U nedjelju Zadru valja put Poljuda gdje će u 23. kolu igrati protiv Hajduka. Nakon prošlotjednog domaćeg poraza od Zagreba momčad sa Stanova zacementirala se na posljednjem mjestu prvoligaške ljestvice. Istra 1961 u ovome trenutku bježi dva boda, a Osijek tri. Ne treba biti prorok da bi utvrdili kako će svaka sljedeća utakmica do kraja sezone za momčad Igora Štimca biti kvalifikacijska. I u svakoj se, bez obzira tko stoji s druge strane, mora jurišati po bodove. Tako će biti i na Poljudu gdje ih dočekuje "ranjeni" Hajduk. Momčad Stanka Poklepovića u dvoboj sa Zadrom ulazi nakon dva uzastopna poraza (Rijeka i Lokomotiva) i sigurno će protiv momčadi iz Krševanovog grada dati sve od sebe kako bi preokrenula taj loši trend. Uostalom ovaj poraz od Lokomotive značio je i gubitak treće pozicije pa im sada i europska natjecanja za sljedeću sezonu dolaze u pitanje.

Tri sudačka gola

Zadar može očekivati "napaljeni" Hajduk, ali i momčad koja je pod velikim pritiskom. Hoće li to Štimčeva momčad znati iskoristiti ostaje za vidjeti. U svakom slučaju i laiku je jasno da Zadar ima velike šanse ako što dulje u svom posjedu bude držao "nulu". Tada bi se moglo u napadu otvoriti puno prostora što bi sigurno rezultiralo i pokojom prigodom pred vratima splitskih "bilih". Naravno, te prigode treba onda i iskoristiti.

Bit će ovo treći ogled ove dvije momčadi u sezoni 2014./15. U obje utakmice Hajduk je slavio i to vrlo uvjerljivo. Prvi put su "koplja ukrstili" u 5. kolu kada su Zadrani gostovali na Poljudu. I proveli se "kao bosi po trnju". Završilo je 6:0 u korist domaćina s naglaskom da je Zadar prva tri pogotka primio nakon očitih sudačkih previda. Svega desetak minuta izdržao je Zadar na Poljudu, Splićani su poveli su već u 12. Kouassi je prejednostavno s lijeve strane ušao u zadarski kazneni prostor, s nekoliko finti ispremiješao Jerbića i Ikića, a sudac Frković je vidio kontakt i dosudio najstrožu kaznu. Jedanaesterac jednostavno nije postojao, ali to nije omelo Caktaša da dovede svoju momčad u vodstvo s kreča.

U 26. minuti novi pogodak za "bile". Prvo je Sušić probio desni bok i dodao prizemno u srce šesnaesterca za Kouassija, koji nije dobro zahvatio loptu. Ona je opet došla do Sušića, koji sa pet-šest metara puca petom. Matković zaustavlja loptu, ali je Maglica nakon očitog prekršaja nad Zadrovim vratarom gura u mrežu. Treći zgoditak za domaće pao je iz kornera koji nije postojao. Caktaš je centrirao, Gotal glavom prebacio loptu na drugu stativu, gdje je sam bio Kouassi i samo ju gurnuo u mrežu. Milinova se momčad u nastavku potpuno pogubila.

Već u 51. Kouassi se našao sam pred Matkovićem i lagano poentirao za 4:0, a četiri minute kasnije je Vršajević ubacio s desna, da bi loptu na drugoj strani dočekao Gotal i pogodio za 5:0. Zadrov potop nastavljen je u 72. minuti. Milevski je izbacio Maglicu samoga prema golu, ovaj je zaobišao Matkovića i zakucao u mrežu.

Nižićeva ruka

Drugi put Zadar i Hajduk sastali su se u 14. kolu. Hajduk je bio bolji i zasluženo odnio sva tri boda sa Stanova. Međutim, situacija iz 30. minute, kada je u svom kaznenom prostoru Nižić igrao rukom, ostat će crna mrlja ovog dvoboja. Bilo je to minutu nakon Hajdukova vodstva i da je tada Zadar izjednačio utakmica bi možda otišla u drugom smjeru. Ovoga puta Zadrane je vodio "trener svih trenera" Miroslav Ćiro Blažević. U 29. minuti Hajduk je stigao do vodstva. Lopta je s desne strane kroz šumu nogu došla na lijevu stranu kaznenog prostora domaćih gdje ju je prihvatio Kouassi. On je na 10 metara od vratiju Zadra primijetio Vršajevića koji neometan gađa desnu stranu Matkovićeva gola. Zadrov vratar se ispružio koliko je dug i širok, ali nije moga spriječiti da lopta završi u njegovoj mreži. U 34. minuti vrlo dvojbena situacija. Pešić se sjurio u šesnaesterac gostiju i u pokušaju da ga blokira Nižić uklizava i najprije nogom, a onda i rukom loptu odnosi u korner. Sudac Strahonja unatoč inzistiranju Zadrana nije pokazao na bijelu točku. U 39. minuti najstroža kazna za Splićane. Kouassija u svom kaznenom prostoru ruši Bilaver, a za razliku od situacije pred vratima Hajduka, ovoga puta sudac Strahonja pokazuje na 11 metara. Precizan je bio Caktaš, lopta odlazi u lijevu stranu, a Matković u desnu. U 84. minuti Hajduk je došao i do trećeg pogotka. Kouassi je istrčao brzu polukontru po desnoj strani i u srcu kaznenog prostora Zadra primijetio natrčalog Vlašića koji je tek dvije minute bio u igri. Mladi Hajdukov igrač s nekoliko metara neobranjivo pogađa mrežu domaćina za konačnih 0:3.

Hoće li treća biti sreća za momčad sa Stanova vidjet ćemo u nedjelju navečer oko 19 sati. Nadajmo se da će Igor Štimac znati u svojim igračima probuditi dišpet i da će se s Poljuda vratiti neporaženi. Svaki bod je u ovome trenutku važan, pa bi i remijem na Stanovima sigurno bili itekako zadovoljni.