FOTOGALERIJA: Konačno pobjeda protiv „strašnih“ Nizozemaca

ČETVRTA SREĆA
Činilo se da će se u neizvjesnu završnicu, ali srećom Hrvatska je pronašla dobitnu formulu u liku Šakića i Uljarevića koji su tricama za 76:69 poništili nadanja Nizozemaca da mogu kopirati rumunjski model za pobjedu na Višnjiku
Zvonko KUCELIN
Napokon pobjeda

Dočekali smo i pobjedu Hrvatske u kvalifikacijama za SP u Kini 2019. Nakon poraza od Rumunja u petak uspjeli su Hrvati pobijediti čvrste i neugodne Nizozemce koji su prijetili do posljednjih minuta, ali Šakić i Žorić u završnici su našli prisebnost za potvrdu prve pobjede.

Proradila hrvatska trica

Iako su prve dvije i pol minute bili bez koša iz igre Hrvati su u sljedećih šest minuta prve dionice s pet trica iz pet pokušaja istorpedirali koš Nizozemaca te poveli velikih 15 poena (22:7). Ta trica koja je još u petak protiv Rumunja bila 2-26, u startu protiv Nizozemaca je bila najjače oružje izbornika Skelina uz hrabro uvrštavanje u početnu petorku mladog Uljarevića. Onaj koji je otvorio špinu bio je Šakić sa dva dalekometna ubačaja za 8:4, dok su mu se ubrzo pridružili Krušlin i Perić. Raspoloženi Šakić donio je polaganjem 18:7 za Hrvate, Nizozemcima se skratila ruka što je iskoristio Babić petom tricom Hrvatske za 22:7. Laknulo je sigurno u tim trenucima domaćem stručnom stožeru jer se na pravi način otvorila utakmica, a i malo su se oraspoložili gledatelji koji i nisu bili toliko uključeni u sam dvoboj kao protiv Rumunja. Završnicu su prve četvrtine unatoč velikom zaostatku iskoristili bolje narančasti koji su se tricom Kloofa primakli na 23:13, ali zaključio je prvih 10 minuta Planinić sa polaganjem za 25:13.

Zarotirao je početkom druge četvrtine Skelin malo sastav, pa je umjesto Uljarevića dao priliku Mavri koji je loše reagirao s dvije promašene trice u nizu što je Nizozemcima otvorilo priliku preko Hamminka i Slagtera za smanjenje zaostatka na sedam poena (25:18). Skelinova prisilna minuta odmora upalila je sa serijom 9:3 za 13 viška (34:21), a minutu kasnije Krušlin i Babić pogađaju sedmu i osmu tricu Hrvatske za 40:27. Ali nije se u tim trenucima pazilo na nizozemskog krilnog centra Van der Marsa koji je zabio čak šest koševa i smanjio prednost Hrvata na samo devet poena (40:31). Perić je na trenutak vratio zakucavanjem dvoznamenkastu prednost (42:31), Franke je potom stavio tricu za 42:34 da bi prvo poluvrijeme ipak Krušlin zatvorio pogođenim bacanjima za okruglih 10 viška (44:34).

Prosuli 13 razlike

Uljarević početkom treće četvrtine tricom donosi Hrvatskoj 13 razlike (51:38) i činilo se da su Nizozemci grogirani, no uzvratili su 10:1 serijom s kojom su vratili zabrinutost u dvoranu. Samo četiri poena prednosti (52:48) polovicom treće dionice nisu djelovali ohrabrujuće, jer su se gosti vidno okuražili i nanjušili priliku dok je Skelinu ostalo tek pozvati minutu odmora. Pomoglo je na trenutak, jer je Krušlin pogodio tricu za 55:48, ali je promašio u kontri čisto polaganje što je Nizozemcima donijelo preko Hamminka i Oudendaga priliku za dolazak na tek tri minusa (55:52). Razbudila se i dvorana u tim trenucima, ali to je potaklo goste na još bolju igru što je okrunio Hammink tricom za poravnanje rezultata (55:55), minutu prije kraja treće četvrtine, a Slagterova trica naznačila je prvo vodstvo gostiju nakon početnih 0:2. A isti igrač pogađa sa sirenom nakon Šakićeva dva bacanja (59:60) što je dobrano isfrustriralo gledatelje koji su u tim trenucima predviđali scenarij završnice kao i protiv Rumunja.

Vodili su Nizozemci i 59:62 početkom posljednje dionice, ali Šakić tricom i Krušlin sa linije slobodnih bacanja, pa Perić zakucavanjem vraćaju boju na lica hrvatskih navijača (66:62), sedam minuta do kraja. Isto odstojanje vrijedilo je i na ulasku u posljednjih pet minuta (70:66), nakon čega je osobnu pogrešku na šutu za tri Franke kaznio s tri pogođena bacanja (70:69). Činilo se da će se u neizvjesnu završnicu, ali srećom Hrvatska je pronašla dobitnu formulu u liku Šakića i Uljarevića koji su tricama za 76:69 poništili nadanja Nizozemaca da mogu kopirati rumunjski model za pobjedu na Višnjiku. U tri minute je bio itekako moguć povratak gostiju što je najavio Franke dvicom za 76:71, no Žorić sa četiri poena u nizu i Šakić sa dva bacanja donose 10 prednosti pred posljednjih 30 sekundi (82:72). Plan je tada bio da se dobije sa više od sedam poena s koliko se izgubilo u Nizozemskoj, ali gosti su neočekivano pogodili u jednom napadu tricu preko Kloofa i dvicu preko Van der Marsa te na taj način odnijeli malu pobjedu što se tiče međusobnog omjera, ali s obzirom u kakvom stanju su bili Hrvati psoljednjih mjeseci pobjedi se na kraju ne bi trebalo gledati u zube.

HRVATSKA 82

NIZOZEMSKA 78

(25:13, 19:21, 15:26, 23:18)

ZADAR – Dvorana Krešimira Ćosića. Gledatelja: 3000. Suci: Marek Cmikiewicz (Poljska), Martins Kozlovskis (Latvija), Gentian Cici (Albanija).

HRVATSKA: Uljarević 6, Perić 10 (1-2), Mavra, Krušlin 17 (6-6), Pilepić 3, Žorić 8 (2-2), Planinić 8 (4-8), Bošnjak, Buva 2 (0-2), Babić 6, Ramljak, Šakić 22 (8-12). Izbornik: Ivica Skelin.

NIZOZEMSKA: Franke 13 (4-5), Williams, De Jong, Kloof 14 (2-3), Hammink 8 (3-3), Van der Mars 20 (2-3), Schaftenaar 6 (1-3), Oudendag 8 (2-2), Bieshaar, Voorn, Kok, Slagter 9. Izbornik: Toon Van Helfteren.

Šut za dva: Hrvatska 11-25 (44%); Nizozemska 23-46 (50%).

Šut za tri: Hrvatska 13-23 (57% - Šakić 4, Krušlin 3, Uljarević 2, Babić 2, Perić, Pilepić); Nizozemska 6-20 (30% - Kloof 2, Franke, Hammink, Schaftenaar, Slagter).

Slobodna bacanja: Hrvatska 21-32 (66%); Nizozemska 14-19 (74%).

Skokovi: Hrvatska 32 (28+4); Nizozemska 35 (25+10).

Osobne pogreške: Hrvatska 22; Nizozemska 26.