Borik zaleđen na minus 20

Autor: Andrija Dešpoja

26.03.2010. 23:00

Košarkaši Borik-Puntamike doživjeli su drugi poraz u Ligi za ostanak od Splita koji je bio doslovno nemilosrdan na svom parketu. Totalno drugo lice pokazali su Puntamičani u odnosu na minula izdanja kad su navikli s pobjedama, a na Gripama je zapravo postojala samo jedna momčad, ona u žutim dresovima. No, bez obzira na poraz zeleni imaju idealnu situaciju u konačnom zbiru borbe za ostanak i s jednom pobjedom u narednim utakmicama će toliko željeni prvoligaški status moći i zapečatiti.
Otvaranje dvoboja pokazalo je u kojem smjeru će ići bodovi, jer su Splićani krenuli furiozno i u petoj minuti na semaforu svijetli plus deset za domaćina (12:2). Uslijedilo je malo plodno razdoblje Puntamičana košem Olivarija i tricom te dvicom Devića (14:10), no tada na scenu stupa vrući Mimica koji sa 8 poena (dvije trice) u nizu uz Vrkićev ubačaj odvodi žute na velikih 14 razlike (24:10). Ta prednost pokazala se do kraja utakmice odlučujućom, jer unatoč poboljšanju zelenih u obrambenom dijelu te donekle napadačkom nije se uspjelo doći na neku prihvatljiviju razliku. Štoviše prednost je znala i porasti kao nakon Batinine trice u 17. minuti (36:19) što je brzo primirio Mrva svojom tricom, ali se na odmor ipak otišlo s 15 poena prednosti za Split (42:27).
Otvaranje treće dionice bilo je presudno za Puntamičane koji nisu uspjeli nametnuti svoj ritam i smanjiti veliki zaostatak, pa se cijela igra počela raspadati krajem te četvtine kad su Sobin i Macura imali svoje plodne role, a kulminacija se dogodila početkom četvrte četvrtine kad je prvo Vrkić ubacio tricu, zatim Najev dodao dvicu, a potvrdio Macura za najvećih 23 viška (67:44). U tom trenutku je bilo definitivno jasno da će bodovi ostati u Splitu, a Puntamičanima je ostalo tek pokušati smanjiti veliki zaostatak, no ostalo je do kraja 20 poena viška za žute. Uzroke ovako visokog poraza sigurno treba tražiti u lošem skoku Plantakovih igrača, jer su Splićani u tom segmentu bili daleko nadmoćniji (30-18) s čak 12 napadačkih skokova što je uobičajen obrazac na kojem se gradi pobjeda. Najefikasniji pojedinci kod Splita su bili Mimica s 15, Batina i Sobin s 14 ubačaja dok je kod zelenih jedino donekle funkcionirao dvojac Mrva i Ivanov svaki sa po 11 poena.

SPLIT – BORIK-PUNTAMIKA 76:56

(24:10, 18:17, 16:17, 18:12)
SPLIT – Dvorana na Gripama. Suci:
SPLIT: Sumić 3, Vrkić 9, Batina 14 (0-2), Vlaić, Šarac, Jakoliš 2, Najev 11 (2-2), Sobin 14 (0-2), Katić, Mimica 15, Macura 8 (2-4).
BORIK-PUNTAMIKA: Petani, Ivanov 11 (1-2), Čakarun 2 (0-2), Dražović 1 (1-2), Dević 7, Mrva 11 (1-1), Troskot 4, Jurjević 5, Baždarić 7, Mrkić, Olivari 8 (1-1).
Šut za 2: Split 24-44 (55%); Borik-Puntamika 17-28 (61%).
Šut za 3: Split 8-23 (35%); Borik-Puntamika 6-17 (35%).
Slobodna bacanja: Split 4-10 (40%); Borik-Puntamika 4-8 (50%).
Skokovi: Split 30 (18+12); Borik-Puntamika 18 (14+4) .